A-KLASSIDROTTARE 1991-1996 NÅID 2008 (situation 24.9)

 

Namn                                               Förening                                         Grenar                                                                                                       Tränare

 

H/D 17 (1991)

 

Hagström Johanna (6.9)                Ingå IF                                             1500 m, 3000 m, 1500 m H                                                                        Stefan Wasström

Hollmén Pernilla (26.4)                   Borgå Akilles                                  300 m, 800 m, 1500 m                                                                                Marina Wackström

Holmbäck Olle (25.3)                      Nagu IF                                            slägga                                                                                                        Eva Juslin & Sonja Svahnström

Johansson Vanessa (29.10)          Borgå Akilles                                  stav                                                                                                            Henrik Gillberg & Filip Brunberg

Lind Ricky (16.7)                            HIFK                                                300 m h                                                                                                       Margarita Mihailova

Lindholm Yvonn (8.8)                    Pargas IF                                         kula, diskus, sjukamp                                                                              Maria Lindholm & Anne Eriksson

Lindström Noora (17.3)                 IF Sibbo-Vargarna                          kula, diskus, spjut                                                                                    Mikael Ylöstalo & Taisto Olenius

Lönngren Patricia (14.7)                Esbo IF                                            höjd, spjut, sjukamp                                                                                Ragne Kytölä

Manelius Cindy (7.9)                    Ingå IF                                             kula, diskus, slägga                                                                                 Rolf Manelius

Meriheinä Björn (2.12)                   Liljendal IK                                      slägga                                                                                                        Victor Meriheinä

Nyholm Susanna (5.2)                   Borgå Akilles                                  stav                                                                                                            Henrik Gillberg & Filip Brunberg

Pimenoff Alexandra (7.5)               HIFK                                                100 m, 200 m, 300 m                                                                                  Tapio Koskela

Pöntinen Sara (10.4)                       Sjundeå IF                                       100 m h, 300 m h                                                                                       Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Rikberg Jonatan (22.10)                 Lovisa Tor                                       200 m                                                                                                          Rune Rikberg

Sjölund Annica (5.3)                      Borgå Akilles                                  kula                                                                                                             Henry Sjölund & Marina Wackström

Wackström Simon (26.2)               Borgå Akilles                                  300 m, 300 m h, längd                                                                               Åke Hildén

Wickström Andrea (16.7)              Karis IK                                           1500 m, 3000 m                                                                                          Simo Maksimainen

Ylöstalo Otto (4.2)                          IF Sibbo-Vargarna                          200 m, 300 m, 110 m h, höjd, stav, längd, tresteg, kula,                      Mikael Ylöstalo & Taisto Olenius

                                                                                                                    spjut, tiokamp

 

18 idrottare/45 resultat (ej uppföljning från 2007)

 

H/D 16 (1992)

 

Antikainen Laura (10.12)               Esbo IF                                            stav                                                                                                            Björn Andersson, Matti Vesterinen &

                                                                                                                                                                                                                                        Risto Järvi

Backman Jemima (1.6)                    Esbo IF                                            300 m, 800 m                                                                                              Sari Aarniokoski

Fogde Celine (9.5)                          Esbo IF                                            300 m, 100 m h, 300 m h                                                                           Sari Aarnikoski

Fredriksson Kettil (15.3)                Liljendal IK                                      diskus                                                                                                        Victor Meriheinä

Fröberg Linda (27.6)                      Sjundeå IF                                       tresteg                                                                                                        Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Ilmoni Rafaela (15.3)                      HIFK                                                3000 m                                                                                                        Tapio Koskela

Kvarnström Waldemar (22.5)       Ingå IF                                             kula                                                                                                             Robert Malmberg

Ylöstalo Hanna (23.3)                    IF Sibbo-Vargarna                          100 m h, 300 m h, längd, sjukamp                                                           Mikael Ylöstalo & Taisto Olenius

 

8 idrottare/14 resultat (11/29 2007)

F/P 15 (1993)

 

Backman Hanna (1.6)                     IF Stjärnan                                       100 m, 300 m, 800 m, höjd, längd                                                            Kjell Backman & Sofia Mara

Berghem Jonna (25.2)                    Ekenäs IF                                         100 m, 300 m, 80 m h, 200 m h, höjd, längd, femkamp                          Siv & Yngve Lindblom

Buckbee Kasper (30.7)                  Sjundeå IF                                       300 m, 100 m h, 200 m h, tresteg                                                             Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Exell Joakim (27.1)                          Karis IK                                           längd                                                                                                          Sture Wallls

Fagerstedt Jenny (28.7)                 Esbo IF                                            100 m, 300 m, 80 m h, 200 m h, höjd, längd, kula,                                 Ragne Kytölä

                                                                                                                    spjut, femkamp

Frisk Lina (14.1) IF                         Sibbo-Vargarna                              80 m h, 200 m h                                                                                         Staffan Mickos & Jukka Parkkamäki

Gottberg Nea (14.1)                        Karis IK                                           80 m h, höjd, längd, spjut                                                                        Marika Salminen

Grönholm Johanna (14.2)              Esbo IF                                            tresteg                                                                                                        Sari Aarniokoski

Hautaviita Arttur (27.7)                 Karis IK                                           300 m                                                                                                          Roger Åkerblom

Henriksson Emma (18.3)                Borgå Akilles                                  100 m, längd                                                                                              Henrik Gillberg

Holmberg Elin (22.7)                      IF Sibbo-Vargarna                          100 m, 80 m h, 200 m h                                                                             Staffan Mickos & Jukka Parkkamäki

Jalonen Erica (25.6)                        Borgå Akilles                                  stav                                                                                                            Lars Fagerholm

Johansson Linda (9.5)                   Ekenäs IF                                         100 m, 80 m h, 200 m h, höjd, spjut, femkamp                                       Thomas Sjöström

Kytölä Kira (25.6)                           Esbo IF                                            300 m, 80 m h, 200 m h, höjd, längd, tresteg, femkamp                       Ragne Kytölä

Lindgren Tinja (28.9)                     Esbo IF                                            300 m, 800 m, 200 m h                                                                               Ragne Kytölä

Norrman Annika (18.2)                  Esbo IF                                            stav, 3000 m g                                                                                           Helena Åström, Elina Kari &

                                                                                                                                                                                                                                        Minna Korpijaako-Aro

Nyholm Kristian (14.11)                Borgå Akilles                                  stav                                                                                                            Lars Fagerholm & Filip Brunberg

Nyholm Tony (21.2)                       Ekenäs IF                                         100 m, längd                                                                                              Siv & Yngve Lindblom

Rekonen Ida (23.3)                         Esbo IF                                            3000 m g                                                                                                     Helena Åström, Elina Kari &

                                                                                                                                                                                                                                        Minna Korpijaakko-Aro

Rämänen Ville (26.3)                      Virkby Start                                     höjd                                                                                                            Heikki Rämänen

Sarmanto Natalia (20.2)                 HIFK                                                slägga                                                                                                        Mika Laiho

Silvennoinen Tommi (8.2)             Esbo IF                                            100 m, 300 m, 100 m h w?, höjd, längd, femkamp                                 Ragne Kytölä

Sjöblom Anton (30.11)                  Karis IK                                           längd                                                                                                          Håkan Gillberg

Slotte Sofia (21.3)                           Esbo IF                                            200 m h                                                                                                       Ragne Kytölä

Suvanto Sophie (17.3)                   Hangö IK                                         300 m                                                                                                          Christine Suvanto

Taipale Tea (17.1)                           Virkby Start                                     diskus, slägga                                                                                           Heikki Rämänen

Turunen-Forsbäck Julian (16.10)Lovisa Tor                                        100 m, 300 m                                                                                              Helena Turunen-Forsbäck

Törrönen Mikko (18.10)                IF Sibbo-Vargarna                          kula, diskus, slägga, spjut                                                                      Jari Törrönen

Weckman Albert (5.12)                 Lovisa Tor                                       100 m, 300 m                                                                                              Staffan Weckman

Wiik Kim (6.5)                                 IF Sibbo-Vargarna                          tresteg                                                                                                        Staffan Mickos & Jukka Parkkamäki

Wikström Fanny (8.8)                    IF Sibbo-Vargarna                          200 m h, tresteg                                                                                        Staffan Mickos & Jukka Parkkamäki

Österlund Jonas (15.7)                  Karis IK                                           300 m                                                                                                          Sture Walls

 

32/87 (27/45)

 

 

F/P 14 (1994)

 

Ahlroth Oskar (31.3)                      Sjundeå IF                                       spjut                                                                                                           Åke Ahlroth

Alanko Vilma (3.7)                          IF Sibbo-Vargarna                          kula                                                                                                             Staffan Mickos & Jukka Parkkamäki

Back Erik (21.3)                               HIFK                                                100 m, 300 m                                                                                              Tomas Back

Barck Rebecca (22.4)                     HIFK                                                slägga                                                                                                        Mika Laiho

Blom Heidi (8.11)                            Ingå IF                                             slägga                                                                                                        Britt-Mari Grönholm

Hannula Maria (7.7)                       Borgå Akilles                                  80 m h, 200 m h, stav                                                                                Lars Fagerholm

Hollmén Petter (18.4)                     Borgå Akilles                                  höjd, stav, längd, tresteg, kula, spjut, femkamp, 3000 m g                 Lars Fagerholm

Högström Oskar (3.3)                    Ekenäs IF                                         100 m, 300 m                                                                                              Gunilla & Tommy Högström

Itänen Oskar (18.3)                         IF Sibbo-Vargarna                          diskus                                                                                                        Kim Ullberg

Kari Saara (28.2)                             Esbo IF                                            80 m h, 200 m h, höjd, längd, tresteg, femkamp                                   Ragne Kytölä

Koivunen Elmo  (3.8)                     Esbo IF                                            800 m, 200 m h, 3000 m g                                                                         Ursula Koivunen

Lahtinen Joel (28.6)                        HIFK                                                300 m, 800 m, 2000 m                                                                                Margarita Mihailova

Loukkalahti Otto (11.1)                  Karis IK                                           800 m, 2000 m                                                                                            Simo Maksimainen

Oraheimo Sara (17.3)                      Karis IK                                           diskus                                                                                                        Linda Oraheimo

Otstavel Ida (7.8)                            Pargas IF                                         100 m, 80 m h, höjd, stav, längd, kula, diskus, spjut, femkamp         Maria Lindholm

Peltomaa Tommi (20.2)                  Karis IK                                           höjd                                                                                                            Ulf Meller & Niclas von Bonsdorff

Pihlström Sandra (24.6)                 Ekenäs IF                                         100 m, 80 m h, höjd, femkamp                                                                 Siv & Yngve Lindblom

Pöntinen Heidi (2.1)                       Sjundeå IF                                       300 m, 80 m h, 200 m h, längd, tresteg, kula, spjut, femkamp             Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Rehnberg Christina (31.8)             Sjundeå IF                                       300 m, 800 m, 2000 m, 200 m h                                                                 Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Rehula Lena (10.8)                         Esbo IF                                            800 m, 2000 m                                                                                            Niklas Rehula, Elina Kari &

                                                                                                                                                                                                                                        Minna Korpijaako-Aro

Rooble Mahdad ali ( )                    HIFK                                                800 m                                                                                                          Margarita Mihailova

Rosin Saga (24.2)                           Pargas IF                                         200 m h                                                                                                       Maria Lindholm

Schönberg Charlotte (16.2)           Esbo IF                                            300 m, 800 m, 80 m h, 200 m h, tresteg, femkamp                                 Ragne Kytölä

Takala Teo (6.6)                              Karis IK                                           kula, diskus, spjut                                                                                    Mikael Kullberg

Tapio Elias (26.5)                            IF Sibbo-Vargarna                          100 m, 300 m, 800 m, 100 m h, 200 m h, kula, femkamp                        Staffan Mickos & Jukka Parkkamäki

Tanner Erika (13.8)                         Sjundeå IF                                       stav                                                                                                            Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Vapola Valtteri (18.3)                     HIFK                                                800 m, 2000 m                                                                                            Margarita Mihailova

Winberg Iris (31.5)                         Hangö IK                                         längd                                                                                                          Christine Suvanto

 

28/85 (30/83)

 

 

 

 

 

 

 

 

F/P 13 (1995)

 

af Hällström Philip (27.7)               Esbo IF                                            60 m h, höjd, längd, fyrkamp                                                                  Ursula Koivunen

Andersson Oskar (23.2)                IF Sibbo-Vargarna                          höjd                                                                                                            Martin Andersson

Ek Johanna (11.10)                         Borgå Akilles                                  höjd                                                                                                            Lars Fagerholm

Eklund Patrik (14.5)                        Pargas IF                                         60 m, höjd                                                                                                  Anne Eriksson

Fröberg Fredrik  (8.4)                     Kyrkslätt IF                                     diskus, slägga                                                                                           Bengt Lindström

Gustafsson Ida (17.3)                    Karis IK                                           60 m, 200 m, längd, tresteg                                                                      Tapio Gustafsson

Helminen Malin (28.2)                   HIFK                                                slägga                                                                                                        Mika Laiho

Hietala Hannah (13.9)                    Esbo IF                                            60 m h                                                                                                         Elina Kari & Minna Korpijaakko-Aro

Holmgren Caroline (28.4)              IF Sibbo-Vargarna                          200 m, 1000 m, 60 m h                                                                               Kim Österman & Mikko Komi

Kari Miika (28.9)                             Esbo IF                                            slägga                                                                                                        Ursula Koivunen

Kytölä Sara (8.4)                             Esbo IF                                            1000 m, 60 m h                                                                                           Elina Kari & Minna Korpijaakko-Aro

Lageroos Marie (29.4)                   IF Sibbo-Vargarna                          längd                                                                                                          Kim Österman & Mikko Komi

Lindholm Jesse  (17.5)                   Ingå IF                                             kula, diskus, slägga, spjut                                                                      Kaj Malmberg

Lindstedt Sebastian (8.2)              Sjundeå IF                                       60 m h, diskus, spjut                                                                                Jari Pöntinen

Markelin Heidi (26.2)                     Esbo IF                                            60 m h                                                                                                         Elina Kari & Minna Korpijaakko-Aro

Meriheinä Jessica (22.2)                Liljendal IK                                      kula, diskus, slägga                                                                                 Victor Meriheinä

Mountassir Farid (17.5)                 HIFK                                                1000 m                                                                                                        -

Niemelä Karri (4.1)                          IF Sibbo-Vargarna                          60 m, 200 m, 60 m h, höjd, slägga                                                           Kim Österman & Mikko Komi, Taisto Olenius

Ranta Sampo (21.3)                        HIFK                                                längd                                                                                                          -

Sandberg Emilia (1.6)                     Ingå IF                                             slägga                                                                                                        Britt-Mari Grönholm

Sandell Cecilia (24.2)                      Ekenäs IF                                         60 m, 200 m, 60 m h, längd                                                                       Mikael Sandell

Schröder Ella (1.9)                          Åbo IFK                                          1000 m                                                                                                        Patric Granholm

Sevón Frida (9.9)                            Ekenäs IF                                         60 m, 200 m                                                                                                Siv & Yngve Lindblom

Silvennoinen Annika (1.8)            Esbo IF                                            60 m, 200 m, 60 m h, fyrkamp                                                                  Elina Kari & Minna Korpijaakko-Aro

Sundman Edvard (25.2)                 Karis IK                                           1000 m                                                                                                        Bo Sundman

Suuronen Miili (23.9)                     IF Sibbo-Vargarna                          slägga                                                                                                        Kim Österman & Mikko Komi, Taisto Olenius

Turunen-Forsbäck Adriana (16.10)  Lovisa Tor                                  60 m, 200 m, längd, tresteg, kula                                                            Helena Turunen-Forsbäck

Wilén Malin (31.5)                         HIFK                                                60 m, 200 m                                                                                                -

Westerholm Anita (13.2)               Ekenäs IF                                         slägga                                                                                                        Mikael Sandell

Westerlund Ellen (9.4)                   Ekenäs IF                                         höjd                                                                                                            Erica Sjölund

Åström Amanda (24.3)                  Esbo IF                                            1000 m, 2000 m g                                                                                       Helena Åström, Elina Kari &

                                                                                                                                                                                                                                        Minna Korpijaakko-Aro

Österman Emelie (13.2)                  IF Sibbo-Vargarna                          60 m, 60 m h, längd, kula, slägga, fyrkamp                                           Kim & Ingeborg Österman, Mikko Komi

 

32/72 (30/80)

 

 

 

 

F/P 12 (1996)

 

Aalto Eljas (15.1)                            IF Sibbo-Vargarna                          60 m, 200 m, 60 m h, längd                                                                       Kim Österman & Mikko Komi

Backman Jani (22.8)                       Borgå Akilles                                  60 m, 200 m, 60 m h, höjd, längd, diskus, fyrkamp, 2000 m g             Lars Fagerholm

Blomfeldt Henrik (6.2)                    Lovisa Tor                                       60 m, 200 m, 60 m h                                                                                   Ove Blomfeldt & Olof Lassa

Catani Matilda (26.2)                     HIFK                                                200 m, längd, slägga                                                                                -

Fagerholm Victor (13.6)                 Borgå Akilles                                  60 m h, höjd, stav, längd, kula, diskus, spjut, slägga,                        Lars Fagerholm

                                                                                                                    fyrkamp, 2000 m g

Fogde Sebastian (12.2)                  Esbo IF                                            200 m                                                                                                          -

Fredriksson Markus (26.3)            Esbo IF                                            höjd, spjut                                                                                                 -

Fält Klara (24.3)                              Lovisa Tor                                       längd, tresteg                                                                                            Margitha Seger-Fält & Olof Lassas

Jensén Felicia (15.4)                       Ekenäs IF                                         kula                                                                                                             Erica Sjölund

Jensen Richard (17.3)                    Borgå Akilles                                  60 m, längd                                                                                                Lars Fagerholm

Kajander Willem (7.7)                    HIFK                                                60 m, 200 m                                                                                                Jan Kajander

Kalliomäki Juuso (5.3)                   Sjundeå IF                                       60 m h, höjd, längd, tresteg, fyrkamp                                                    Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Lassas Fredrik (1.10)                      Borgå Akilles                                  1000 m                                                                                                        Lars Fagerholm

Leskinen Josefin (8.5)                    Hangö IK                                         höjd                                                                                                            Christine Suvanto

Lindholm Krista (22.7)                   Karis IK                                           200 m, 1000 m, tresteg                                                                              Ulf Meller & Niclas von Bonsdorff

Lindqvist Ron (2.4)                        Borgå Akilles                                  höjd, stav                                                                                                  Lars Fagerholm

Luotonen Joona (9.9)                    IF Sibbo-Vargarna                          60 m, 60 m h, längd, tresteg, diskus, fyrkamp                                      Kim Österman & Mikko Komi

Norrman Jonas (21.8)                     Esbo IF                                            stav                                                                                                            Ursula Koivunen

Nyholm Kristina (15.2)                  Borgå Akilles                                  stav, kula, diskus, fyrkamp                                                                     Lars Fagerholm & Filip Brunberg

Nyman Elias (16.4)                         Sjundeå IF                                       60 m h                                                                                                         Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Rancken Emelie (13.1)                    Ekenäs IF                                         60 m                                                                                                            Mikael Sandell

Rehnberg Carolina (15.8)              Sjundeå IF                                       stav                                                                                                            Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen & Jari Pöntinen

Sandell Valdemar (7.6)                   IF Sibbo-Vargarna                          1000 m                                                                                                        Thomas Sandell

Sjölund Elin (12.5)                          Ekenäs IF                                         höjd, kula, diskus, slägga, spjut, fyrkamp                                            Erica Sjölund              

Sundén Marc (8.9)                         IF Sibbo-Vargarna                          200 m, 1000 m, 60 m h, höjd, tresteg, fyrkamp                                      Tom Sundén, Martin Andersson,

                                                                                                                                                                                                                                        Kim Österman & Mikko Komi

Troberg Aurora (29.6)                   Esbo IF                                            60 m, 200 m, 1000 m, 60 m h, höjd, längd, tresteg, fyrkamp                Elina Kari & Minna Korpijaakko-Aro

Ullberg Robin (13.6)                       IF Sibbo-Vargarna                          200 m, kula, diskus, spjut                                                                        Kim Ullberg

von Koskull Sabina (9.5)               HIFK                                                60 m                                                                                                            -

Westerholm Viola (26.6)                Ekenäs IF                                         höjd, diskus, slägga , 2000 m g                                                              Mikael Sandell

 

29/94 (26/59)

 

Totalt

 

2007                    124/296

2008                    129/352 (147/397 med H/D 17 inräknat)