NÅID FRIIDROTT STATISTIK FLICKOR 2009


uppdaterat 16.2.2010 fb


Flickor 15 år
80m
10,82 0,6 Charlotte Schönberg Esbo IF 12.9. Borgå/C SFSIM
10,94 1,4 Nadja Forsell Borgå Akilles 12.9. Borgå/C SFSIM


Medvind
10,78 2,7 Charlotte Shönberg Esbo IF 12.9. Borgå/C SFSIM


100m



12,93 1,6 Sandra Pihlström IF Raseborg 17.6. Saastamala Ungd elit
13,14 1,1 Charlotte Schönberg Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
13,22 -1,3 Ida Otstavel Pargas IF 29.8. Salo Syysk
13,50 1,3 Saffie Jallow HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis
13,50 1,5 Nadja Forsell Borgå Akilles 25.7. Borgå/ C F/P indv
13,68 1,5 Saara Kari Esbo IF 16.7. Sibbo DM
13,75 0,5 Maria Veranen HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
13,75 1,5 Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt
13,78 1,6 Lena Rehula Esbo IF 16.7. Sibbo DM
13,90 -0,7 Iris Winberg Hangö IK 27.6. Göteborg Värlungd.
13,99 1,8 Darja Modesteva HIFK-Friidrott 29.7. Vanda/M FJG
14,25 1,7 Trude Gabrielsson Borgå Akilles 25.7. Borgå/ C F/P indv
14,44 0,0 Fanny Österlund Sjundeå IF 12.7. Janakkala Janakkala g
14,46 -0,1 Karin Degerth Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
14,58 1,5 My Sundén IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/ C F/P indv
14,59 1,8 Saimi Vara HIFK-Friidrott 29.7. Vanda/M FJG
14,81 1,5 Noora Lukkari Hangö IK 25.7. Borgå/ C F/P indv
14,87 1,6 Victoria Palmgren HIFK-Friidrott 02.9. H:fors/D HSID
14,90 0,5 Rebecka Barck HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
14,97 1,7 Lotta Lindström Liljendal IK 25.7. Borgå/ C F/P indv



Medvind/utan vind


13,40 3,8 Nadja Forsell Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
13,50 3,8 Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
13,73 2,5 Iris Winberg Hangö IK 12.9. Somero distr.kamp
13,80 3,4 Darja Modesteva HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis
13,92 3,8 Trude Gabrielsson Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
14,12
Fanny Österlund Sjundeå IF 17.8. Hangö VKM
14,23 3,8 Saimi Vara HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis
14,52
Jarina Leskinen Hangö IK 17.8. Hangö VKM
14,57 3,8 My Sundén IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
14,82 3,4 Salla-Mari Saanio HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis





Manuel tid



12,9h 0,8 Charlotte Schönberg Esbo IF 22.9. Grankulla skol.kamp
13,2h 1,7 Christina Rehnberg Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
13,8h 1,7 Karin Degerth Sjundeå IF 11.5. Lojo/V Samarbetst
13,9h 1,7 Fanny Österlund Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
14,1h 1,7 Heidi Pöntinen Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
14,1h 1,7 Erika Tanner Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
14,2h 1,7 Angela Westerlund Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst



300m



43,94
Lena Rehula Esbo IF 07.8. Lovisa SFIM
44,16
Charlotte Schönberg Esbo IF 11.9. Borgå/C SFSIM
45,55
Christina Rehnberg Sjundeå IF 15.7. Sibbo DM
45,60
Saffie Jallow HIFK-Friidrott 03.6. Vanda/D Aktia
46,34
Jarina Leskinen Hangö IK 02.8. Lojo LJG
46,40
Saara Kari Esbo IF 01.7. Kervo distr
46,91
Iris Winberg Hangö IK 02.8. Lojo LJG
47,52
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 15.7. Sibbo DM
47,66
Darja Modesteva HIFK-Friidrott 07.8. Lovisa SFIM
47,76
Saimi Vara HIFK-Friidrott 03.6. Vanda/D Aktia
47,9h
Fanny Österlund Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbets
48,94
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo Distr
48,95
Noora Lukkari Hangö IK 28.6. Göteborg Världsungd.
49,0h
Nadja Forsell Borgå Akilles 03.8. Borgå/C KlubbM








800m






2.26,28
Lena Rehula Esbo IF 15.8. Harjavalta FM
2.31,36
Jarina Leskinen Hangö IK 12.9. Somero Distr.kamp
2.38,15
Fanny Österlund Sjundeå IF 02.8. Lojo LJG
2.38,98
Noora Lukkari Hangö IK 02.8. Lojo LJG
2.38,47
Saga Rosin Pargas IF 10.9. Pargas skolM
2.39,76
Charlotte Schönberg Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
2.41,05
Angela Westerlund Sjundeå IF 02.8. Lojo LJG
2.43,06
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK
2.46,79
Saara Kari Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
2.48,09
Ida Otstavel Pargas IF 12.7. Nykarleby SFIM mångk





2000m



7.05,84
Lena Rehula Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
7.31,3h
Noora Lukkari Hangö IK 19.5. Sjundeå Spring cup
7.31,59
Jarina Leskinen Hangö IK 26.7. Borgå/C F/P indv
7.45,6h
Fanny Österlund Sjundeå IF 19.5. Sjundeå Spring cup
7.46,1h
Angela Westerlund Sjundeå IF 19.5. Sjundeå Spring cup
8.18,4h
Anna Karlsson Lovisa Tor 12.8. Esbo/A Vattenfall
8.50,9h
Iris Winberg Hangö IK 03.9. Hangö KlubbM
8.58,3h
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 31.8. Borgå/C KlubbM





80m häck 76,2cm


12,04 1,3 Ida Otstavel Pargas IF 06.9. Kotka/K FM mångk
12,37 1,0 Charlotte Schönberg Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
12,51 1,2 Sandra Pihlström IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
12,85 1,7 Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
12,86 1,7 Saara Kari Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
13,42 0,4 Maria Hannula Borgå Akilles 11.9. Borgå/C SFSIM
13,65 1,1 Lena Rehula Esbo IF 06.9. Kotka/K FM mångk
14,01 1,7 Nadja Forsell Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
14,09 1,8 Heidi Pöntinen Sjundeå IF 15.6. Sibbo Vattenfall
14,74 -0,4 My Sundén IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv





Medvind



14,48
Jarina Leskinen Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
14,53 2,9 Trude Gabrielsson Borgå Akilles 11.9. Borgå/C SFSIM



Manuel tid

12,8h -1,1 Saara Kari Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
13,9h 1,7 Laura Unt Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
14,4h -0,9 Erika Tanner Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst





200m häck 76,2cm


30,12 0,8 Charlotte Schönberg Esbo IF 14.8. Harjavalta FM
30,78 -0,7 Ida Otstavel Pargas IF 25.6. Jämsä Karneval
31,57 1,8 Saara Kari Esbo IF 13.6. Kuortane Ungdoms Elitt
33,35 1,2 Lena Rehula Esbo IF 25.5. H:fors/D Mådagstävl.
34,00 1,1 Darja Modesteva HIFK-Friidrott 25.6. Jämsänkoski Karneval
34,62 0,0 Heidi Pöntinen Sjundeå IF 16.6. Lojo Samarbetst
35,13 0,8 Maria Hannula Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
36,17 0,8 My Sundén IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
36,86 1,2 Saimi Vara HIFK-Friidrott 25.5. H:fors/D Mådagstävl.
37,21 0,8 Emilia Eriksson Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
37,23 0,0 Karin Degerth Sjundeå IF 16.6. Lojo Samarbetst



Medvind



30,45 3,2 Ida Otstavel Pargas IF 06.6. Lundo Säästöp



1500m hinder
5.49,4h
Jarina Leskinen Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
6.00,8h
Lena Rehula Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
6.10,01
Noora Lukkari Hangö IK 29.6. H:fors/D DM








3000m gång






23.11,5h
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 29.6. Borgå/C klubbt








Höjd



158
Sandra Pihlström Ekenäs IF 15.7. Sibbo DM
152
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk
150
Christina Rehnberg Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
150
Charlotte Schönberg Esbo IF 22.9. Grankulla skol.kamp
149
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 12.9. Borgå/C SFSIM
148
Saara Kari Esbo IF 15.7. Sibbo DM
145
Ida Otstavel Pargas IF 13.6. Kangasala AIF
145
Maria Hannula Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK
145
Sara Oraheimo IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
144
Jarina Leskinen Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
135
My Sundén IF Sibbo Vargarna 31.5. Vanda/M sinettik
135
Iris Winberg Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
130
Angela Westerlund Sjundeå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
130
Janike Leskinen HIFK-Friidrott 02.9. H:fors/D HSIDM





Stav



3,15
Ida Otstavel Pargas IF 14.8. Harjavalta FM
2,85
Maria Hannula Borgå Akilles 14.8. Harjavalta FM
2,31
Aino Visuri IF Sibbo-Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
2,15
Erika Tanner Sjundeå IF 12.8. Esbo/A Vattenfall
2,12
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 19.8. Borgå/C KlubbM
1,85
Tina Andersson Lovisa Tor 12.8. Esbo/A Vattenfall
1,85
Emilia Eriksson Esbo IF 12.8. Esbo/A Vattenfall





Längd



5,11 0,9 Ida Otstavel Pargas IF 06.9. Kotka/K FM mångk
4,98 -0,3 Saara Kari Esbo IF 12.7. Nykarleby SFIM mångk
4,95 0,7 Nadja Forsell Borgå Akilles 11.9. Borgå/C SFSIM
4,80 0,0 Iris Winberg Hangö IK 01.7. Bromarf VKM
4,77 1,2 Jarina Leskinen Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
4,64 -1,0 Maria Veranen HIFK_Friidrott 11.9. Borgå/C SFSIM
4,63 0,0 Heidi Pöntinen Sjundeå IF 01.7. Bromarf VKM
4,63 1,5 Charlotte Schönberg Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
4,61 0,0 Sara Oraheimo IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
4,59 1,8 Sandra Pihlström IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
4,55 1,0 Lena Rehula Esbo IF 06.9. Kotka/K FM mångk
4,34 0,5 Trude Gabrielsson Borgå Akilles 10.6. Sibbo Ingman g
4,30 0,0 Karin Degerth Sjundeå IF 01.7. Bromarf VKM
4,26 -1,0 Maria Hannula Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK mångk
4,23 0,4 Fanny Österlund Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KLubbM
4,18 1,7 Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4,07 1,1 Emilia Eriksson Esbo IF 12.9. K:slätt/V KommunM
3,99 0,3 Laura Unt Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
3,95 0,0 Noora Lukkari Hangö IK 01.7. Raseborg/B VKM
3,92 1,9 My Sundén IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM



Medvind/utan vind


5,24 2,3 Ida Otstavel Pargas IF 06.9. Kotka/K FM mångk
5,00 3,0 Saara Kari Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
4,80 3,4 Jarina Leskinen Hangö IK 01.8. Lojo LJG
4,66
Maria Veranen HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
4,54 2,7 Aino Visuri IF Sibbo-Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk
4,46
Karin Degerth Sjundeå 11.5. Lojo/V Samarbetst
4,42
Maria Hannula Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
4,39
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt
4,30
Erika Tanner Sjundeå IF 11.5. Lojo/V Samarbetst
4,03
Rebecka Barck HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM



Tresteg



10,87 0,2 Charlotte Schönberg Esbo IF 02.8. Lojo LJG
10,67 -1,0 Saara Kari Esbo IF 02.9. Esbo/A SFI serien
10,24 0,4 Jarina Leskinen Hangö IK 02.8. Lojo LJG
10,06 1,5 Nadja Forsell Borgå Akilles 15.7. Sibbo DM
10,02 1,0 Heidi Pöntinen Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
9,47 -1,4 Iris Winberg Hangö IK 26.7. Borgå/C F/P indv
9,07 1,3 Fanny Österlund Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
9,04 0,3 Erika Tanner Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
8,97 0,6 Laura Unt Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
8,70 1,0 My Sundén IF Sibbo Vargarna 07.8. Lovisa SFIM





Medvind



10,12 3,6 Ida Otstavel Pargas IF 17.9. Pargas KlubbM
9,67 2,6 Karin Degerth Sjundeå IF 15.6. Sibbo Vattenfall
9,42
Kira Liljestrand Lilendal IK 06.9. Liljendal Kommun kamp
9,34
Maria Hannula Borgå Akilles 06.7. Borgå/C Klubbt
9,04
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 06.7. Borgå/C Klubbt





Kula 3,0kg



11,38
Ida Otstavel Pargas IF 21.5. Nagu distr
10,84
Heidi Pöntinen Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
10,65
Sandra Pihlström IF Raseborg 02.8. Sibbo Vargspelen
10,29
Sara Oraheimo IF Raseborg 27.8. Ekenäs KlubbM
10,20
Madeleine Lindholm IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
10,18
Vilma Alanko IF Sibbo Vargarna 19.9. Mariehamn SFI serien
9,62
Fanny Österlund Sjundeå IF 26.5. Ingå Samarbetst
9,12
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
9,11
Rebecca Barck HIFK-Friidrott 21.9. H:fors/D KlubbM
9,39
Saara Kari Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
8,82
Heidi Blom Ingå IF 01.9. Ingå KlubbM





Diskus 750 g



37,84
Ida Otstavel Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
32,73
Sara Oraheimo IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
30,03
Fanny Österlund Sjundeå IF 25.8. Ingå samarbetst
27,40
Heidi Blom Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
25,51
Sandra Pihlström IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
23,71
Heidi Pöntinen Sjundeå IF 08.8. Lovisa SFIM
22,79
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo Distr
21,02
Iris Winberg Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM
20,64
Noora Lukkari Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM
20,60
Angela Westerlund Sjundeå IF 25.8. Ingå samarbetst
20,27
Jarina Leskinen Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM
20,23
Saara Kari Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM





Slägga 3,0kg



42,38
Rebecca Barck HIFK-Friidrott 06.9. Ingå Kastkarneval
40,71
Heidi Blom Ingå IF 17.8. Hangö VKM
28,00
Fanny Österlund Sjundeå IF 01.8. Lojo LJG
27,81
Sara Oraheimo IF Raseborg 13.9. Sibbo distr
22,99
Iris Winberg Hangö IK 17.8. Hangö VKM
18,70
Jarina Leskinen Hangö IK 27.8. Hangö KlubbM
18,60
Maria Veranen HIFK-Friidrott 24.9. H:fors/D KlubbM
18,41
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt
18,13
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 06.9. Borgå/B Höstkast
18,06
Noora Lukkari Hangö IK 17.8. Hangö VKM





Spjut 400g



40,76
Ida Otstavel Pargas IF 04.6. Pargas distr
34,49
Sara Oraheimo IF Raseborg 12.9. Somero Distr.kamp
29,82
Fanny Österlund Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
29,69
Heidi Pöntinen Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
28,24
Emilia Eriksson Esbo IF 12.9. K:slätt/V kommunM
27,48
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM mångk
26,08
Saara Kari Esbo IF 06.9. Kotka/K FM mångk
24,61
Kira Liljestrand Liljendal IK 26.7. Borgå/C F/P indv
27,80
Rebecka Barck HIFK-Friidrott 22.9. H:fors/D KlubbM
23,46
Erika Tanner Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
23,13
My Sundén IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM





5-kamp



2389
Ida Otstavel Pargas IF 06.9. Kotka/K FM mångk.


(12,04/+1,3, 5,24/+2,3, 37,13, 144, 2.52,87)
2014
Saara Kari Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(13,01/+1,1, 4,87/+0,3, 25,35, 146, 2.46,79)
1867
Charlotte Schönberg Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(12,53/+1,1, 3,75/+1,1, 22,60, 143, 2.39,76)
1772
Aino Visuri IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk


(13,97/+0,7, 3,75/-0,2, 26,40, 133, 3.12,29)
1663
Lena Rehula Esbo IF 06.9. Kotka/K F/P mångk


(13,65/+1,1, 4,55/+1,0, 13,92, 123, 2.31,59)
1537
Maria Hannula Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK mångk


(14,00/-0,6, 4,26/-1,0, 18,50, 145, 3.13,05)
1481
Trude Gabrielsson Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(14,4h, 4,16, 16,70, 138, 2.49,0h)
1340
My Sundén IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(15,07/+1,6, 3,92/+1,9, 20,55, 131, 3.00,80)
1014
Matilda


(17,02/+1,6, 3,26/+0,4, 18,48, 116, 2.58,01)
961
Nadja Forsell Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(16,0, 4,13, 11,28, 123, 4.32,8)








4x80m häck






52,88
Esbo IF 1

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Charlotte Shönberg, Heidi Markelin, Saara Kari, Hannah Hietala)

54,65
Esbo IF 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Annika Silvennoinen, Laura Unt, Amanda Åström, Lena Rehula)

56,46
IF Sibbo Vargarna

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Aino Visuri, Marie Lageroos, Emelie Österman, My Sundén)









4x100m






51,59
IF Raseborg

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Sandra Pihlström, Frida Sevón, Sara Oraheimo, Ida Gustafsson)

51,83
Esbo IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Annika Silvennoinen, Charlotte Schönberg, Anna Korkman, Lena Rehula)

53,23
IF Sibbo Vargarna

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Marie Lagerroos, Emelie Österman, Aino Visuri, Caroline Holmgren)

53,97
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Erika Tanner, Christina Rehnberg, Heidi Pöntinen, Karin Degerth)

54,92
HIFK-Friidrott

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Noora Ylönen, Saffie Jallow, Malin Helminen, Sandra Barajakli)

55,44
Esbo IF 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Emma Aro, Heidi Markelin, Laura Unt, Hannah Hietala)

60,48
Borgå Akilles

27.5. Borgå/C Ök stafett
(Maria Hannula, Trude Gabrielsson, Viivi Laakko, Nadja Forsell)

61,68
Hangö IK

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Iris Winberg, Mimmu Nylund, Fanny Rousu, Noora Lukkari)

















4x800m






10.36,05
Esbo IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Lena Rehula, Saara Kari, Amanda Åström, Charlotte Schönberg)

10.59,32
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Christina Rehnberg, Heidi Pöntinen, Karin Degerth, Fanny Österlund)

11.30,56
Esbo IF 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Anna Korkman, Heidi Markelin, Laura Unt, Hannah Hietala)

11.35,94
IF Sibbo Vargarna

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Matilda Wikström, Caroline Holmgren, My Sundén, Marie Lagerroos)

11.37,22
Hangö IK

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Noora Lukkari, Fanny Rousu, Mimu Nylund, Iris Winberg)

12.06,59
Borgå Akilles

27.5. Borgå/C ÖK stafett
(Heidi Huitula, Maria Hannula, Trude Gabrielsson, Viivi Laakko)

















Flickor 14 år






80m






10,54 1,6 Cecilia Sandell IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
10,83 0,9 Frida Sevon IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
10,92 1,6 Ida Gustafsson IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
11,98 0,9 Viivi Laakso Borgå Akilles 12.9. Borgå/C SFSIM








Medvind






10,49 2,1 Cecilia Sandell IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
10,64 2,1 Frida Sevon IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
11,95 2,4 Heidi Huitula Borgå Akilles 12.9. Borgå/C SFSIM








100m






12,95 1,8 Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
13,04 0,0 Cecilia Sandell IF Raseborg 15.8. Harjavalta FM
13,04 1,8 Anna Korkman Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
13,11 1,8 Malin Wilén HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C F/P indv
13,23 1,8 Frida Sevon IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
13,35 1,8 Annika Silvennoinen Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
13,46 1,8 Ida Gustafsson IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
13,55 1,2 Adriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 25.7. Borgå/C F/P indv
13,87 1,3 Noora Ylönen HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisisk
14,01 0,0 Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 08.8. Lovisa SFIM
14,02 1,2 Emma Aro Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
14,36 -1,6 Hannah Hietala Esbo IF 31.5. Vanda/M sinettik
14,39 0,4 Malin Helminen HIFK-Friidrott 02.9. H:fors/D HSID
14,41 1,2 Anita Westerholm IF Raseborg 03.6. Sibbo Klubbt
14,50 0,4 Fanny Rousu Hangö IK 27.6. Göteborg Världungd.
14,64 0,4 Mathtilda Dahlqvist Kyrkslätt IF 02.9. H:fors/D HSID
14,68 0,9 Heidi Markelin Esbo IF 06.6. H:fors/D Peugeot g
14,70 -1,6 Amanda Åström Esbo IF 31.5. Vanda/M sinettik
15,14 -1,1 Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 05.8. Sibbo Distr








Medvind/utan vind



13,32 2,8 Annika Silvennoinen Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
13,40
Ida Gustafsson IF Raseborg 01.9. Karis KlubbM
13,80 2,8 Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
14,15
Fanny Rousu Hangö IK 17.8. Hangö VKM
14,37 2,2 Anita Westerholm IF Raseborg 11.7. Borgå/C toppgames


Manuel tid
13,6h 1,2 Emma Aro Esbo IF 22.9. Grankulla skol.kamp
14,2h 1,4 Matilda Dahlqvist Kyrkslätt IF 22.9. Grankulla skol.kamp





300m



42,90
Anna Korkman Esbo IF 19.9. Mariehamn SFI-serien
43,34
Frida Sevon IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
44,16
Cecilia Sandell IF Raseborg 01.7. Kervo distr
44,19
Malin Wilén HIFK-Friidrott 27.6. Göteborg Världungd.
45,13
Fanny Rousu Hangö IK 02.8. Lojo LJG
45,99
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
46,01
Noora Ylönen HIFK-Friidrott 03.6. Vanda/D aktia
46,59
Hannah Hietala Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
46,69
Amanda Åström Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
47,46
Sara Kytölä Esbo IF 07.8. Lovisa SFIM
47,76
Annika Silvennoinen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
48,59
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
49,91
Heidi Markelin Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
49,8h
Anita Westerholm IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
50,31
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo distr





800m



2.31,54
Ella Schröder ÅIFK 12.9. Borgå/C SFSIM
2.31,79
Amanda Åström Esbo IF 22.6. Lovisa ÖK mångk
2.36,06
Sara Kytölä Esbo IF 15.7. K:slätt/V Nat
2.41,25
Anna Korkman Esbo IF 12.9. Borgå/C SFI mångk
2.44,41
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 02.8. Lojo LJG
2.44,50
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
2.47,83
Fanny Rousu Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM
2.49,22
Heidi Huitula Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
2.49,4h
Jannica Winqvist Lovisa Tor 06.9. Liljendal Kommun.kamp
2.52,00
Sofia Lähde ÅIFK 15.9. Åbo SkolM





2000m



7.12,55
Ella Schröder ÅIFK 16.8. Harjavalta FM
7.15,47
Amanda Åström Esbo IF 16.8. Harjavalta FM
8.10,9h
Fanny Rousu Hangö IK 03.9. Hangö KlubbM
8.19,40
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
8.25,9h
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 12.8. Esbo/A Vattenfall
8.36,2h
Heidi Huitula Borgå Akilles 12.8. Esbo/A Vattenfall
14.05,5h
Jessica Lundström IF Trean 6.8. Tenala KlubbM





80m häck 76,2cm



12,61 0,4 Cecilia Sandell IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
12,88 -0,1 Annika Silvennoinen Esbo IF 15.8. Harjavalta FM
13,67 1,8 Emelie Österman IF Sibbo-Vargarna 10.6. Sibbo Ingman games
13,68 1,3 Hannah Hietala Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
13,79 -1,3 Heidi Markelin Esbo IF 06.6. H:fors/D Peugeot jg
14,27 1,3 Sara Kytölä Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
14,45 -0,6 Amanda Åström Esbo IF 22.6. Lovisa ÖK mångk
16,26 1,8 Heidi Huitula Borgå Akilles 10.6. Sibbo Ingman games
17,02 1,6 Matilda Wikström IF Sibbo-Vargarna 10.6. Sibbo Ingman games





Medvind



12,83 2,2 Annika Silvennoinen Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
13,57 2,2 Hannah Hietala Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
13,61 2,2 Sara Kytölä Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
14,63 2,2 Emma Aro Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
15,86 2,9 Heidi Huitula Borgå Akilles 11.9. Borgå/C SFSIM





Manuel tid



12,9h -1,1 Hannah Hietala Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
14,0h 1,7 Amanda Åström Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt





200m häck



33,19 0,4 Sara Kytölä Esbo IF 08.8. Lovisa SFIM
33,51 0,4 Hannah Hietala Esbo IF 08.8. Lovisa SFIM
34,41 0,2 Amanda Åström Esbo IF 08.8. Lovisa SFIM
36,52 1,3 Heidi Markelin Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
37,9h
Heidi Huitula Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM





1500m hinder



6.43,8h
Fanny Rousu Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
6.56,0h
Kialiina Tonttila Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv





3000m gång



16.05,5h
Amanda Åström Esbo IF 03.5. Vanda/D väinön k
19,33,55
Kialiina Tonttila Esbo IF 14.8. Harjavalta FM
23.09,6h
Johanna Ek Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt
23.10,4h
Heidi Huitula Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt
23.52,5h
Jessica Lundström IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
23.57,5h
Patricia Mannström IF Trean 24.8. Tenala KlubbM





Höjd



154
Frida Sevon IF Raseborg 07.8. Lovisa SFIM
146
Annika Silvennoinen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
148
Fanny Rousu Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
143
Sara Kytölä Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
142
Johanna Ek Borgå Akilles 19.9. Borgå/C Tyresö kamp
140
Ellen Westerlund IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
140
Emma Aro Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
140
Amanda Åström Esbo IF 22.9. Grankulla Skol.kamp
138
Heidi Markelin Esbo IF 04.9. Kouvola/K FM mångk
137
Hannah Hietala Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
130
Louise Huldin IF Trean 11.7. Borgå/C Toppgames
130
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
130
Ida Gustafsson IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
130
Astrid Holm Kimito SF 30.8. Kimito dist
125
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk
125
Patricia Mannström IF Trean 13.8. Tenala KlubbM





Stav



2,20
Amanda Åström Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
1,10
Tytti Westerlund Virkby Start 16.6. Lojo Samarbetst





Längd



5,14 0,0 Ida Gustafsson IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
4,86 0,3 Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 11.9. Borgå/C SFSIM
4,85 0,0 Adriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 19.7. Riihimäki Häme games
4,84 2,0 Cecilia Sandell IF Raseborg 27.7. Åbo Tislastopaja
4,67 -1,6 Anna Korkman Esbo IF 11.9. Borgå/C SFSIM
4,48 1,9 Heidi Markelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
4,47 0,0 Hannah Hietala Esbo IF 08.8. Lovisa SFIM
4,43 1,8 Sara Kytölä Esbo IF 15.7. K:slätt/V Nat
4,41 1,5 Emma Aro Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
4,31 0,0 Frida Sevon IFRaseborg 01.7. Bromarf VKM
4,29 0,0 Louise Huldin IF Trean 01.7. Bromarf VKM
4,25 1,2 Marie Lagerroos IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman games
4,25 1,5 Malin Wilén HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C F/P indv
4,26 1,1 Annika Silvennoinen Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
4,22 -0,9 Amanda Åström Esbo IF 01.7. Urjala
4,10 0,0 Fanny Rousu Hangö IK 01.7. Bromarf VKM
4,09 1,5 Viivi Laakso Borgå Akilles 11.9. Borgå/C SFSIM
3,96 0,3 Matilda Dahlqvist Kyrkslätt IF 12.9. K:slätt/V KommunM





Medvind/utan vind



4,43 2,6 Malin Wilén HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C F/P indv
4,11
Johanna Ek Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KLubbM
4,00
Heidi Huitula Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KLubbM
4,00
Malin Helminen HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
3,96
Patricia Mannström IF Trean 30.7. Tenala KlubbM





Tresteg



10,52 -0,5 Ida Gustafsson IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
10,22 -0,4 Adriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
9,78 1,6 Hannah Hietala Esbo IF 15.7. Sibbo DM
9,61 0,8 Emma Aro Esbo IF 13.8. Grankulla klubbt
9,28 1,3 Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo Distr
9,28 1,3 Amanda Åström Esbo IF 15.6. Sibbo Vattenfall
9,15 -0,7 Louise Huldin IF Trean 26.7. Borgå/C F/P indv
8,92 0,4 Annika Silvennoinen Esbo IF 21.5. Grankulla klubbt
8,80 1,0 Linda Löfgren Esbo IF 21.5. Grankulla klubbt
8,77 0,7 Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo Distr
8,60 1,8 Johanna Ek Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
8,45 -0,4 Fanny Rousu Hangö IK 27.8. Hangö KlubbM





Medvind/utan vind



9,85 3,1 Hannah Hietala Esbo IF 13.8. Grankulla Klubbt
9,50 4,8 Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
9,03
Johanna Ek Borgå Akilles 06.7. Borgå/C Klubbt
8,67
Patricia Mannström IF Trean 6.8. Tenala KlubbM
8,65
Malin Helminen HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D KlubbM
8,23
Heidi Huitula Borgå Akilles 03.8. Borgå/C KlubbM
8,21
Jannica Winqvist Lovisa Tor 06.9. Liljendal Kommun.kamp
8,14
Sabine Jansson HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D KlubbM





Kula 3.0kg



11,59
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 06.9. Borgå/B Höstkast
11,10
Jessica Meriheinä Liljendal IK 16.7. Sibbo DM
10,53
Andriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
10,03
Cecilia Sandell IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
9,27
Annika Silvennoinen Esbo IF 12.8. Esbo/A Vattenfall
9,00
Marie Lagerros IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman games
8,99
Anita Westerholm IF Raseborg 13.9. Sibbo Distr
8,94
Milli Suuronen IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
8,34
Hannah Hietala Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
7,97
Heidi Markelin Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
7,68
Matilda Dahlqvist KyIF 12.9. K:slätt/V KommunM





Diskus 750g



42,14
Jessica Meriheinä Liljendal IK 16.8. Harjavalta FM
31,29
Anita Westerholm IF Raseborg 08.8. Lovisa SFIM
24,50
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 13.9. Sibbo Distr
24,20
Heidi Markelin Esbo IF 11.6. Grankulla Klubbt
22,78
Cecilia Sandell IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
21,79
Milli Suuronen IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
21,37
Elin Karlsson Ingå IF 25.8. Ingå Samarbetst
20,32
Tytti Westerlund Virkby Start 25.8. Ingå Samarbetst
19,80
Ialina Buckbee Sjundeå IF 12.8. Esbo/A Vattenfall
18,48
Annika Silvennoinen Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
18,16
Amanda Åström Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM





Slägga 3,0kg



43,87
Jessica Meriheinä Liljendal IK 13.9. Sibbo Distr
39,20
Anita Westerholm IF Raseborg 15.8. Harjavalta FM
31,28
Malin Helminen HIFK-Friidrott 29.7. Vanda/M FJG
30,03
Tytti Westerlund Virkby Start 01.8. Lojo LJG
29,64
Milli Suoronen IF Sibbo Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt
26,45
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 13.9. Sibbo Distr
22,80
Patricia Mannström IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
22,09
Linda Löfgren Esbo IF 06.9. Borgå/B Höstkast
21,26
Sabine Jansson HIFK-Friidrott 24.9. H:fors/D KlubbM
19,54
Ellen Westerlund IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
19,44
Jessica Lundström IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
18,01
Elin Karlsson Ingå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst





Spjut 400g



37,50
Cecilia Sandell IF Raseborg 29.8. Salo syysk
32,08
Jessica Meriheinä Liljendal IK 13.9. Sibbo distr
29,52
Malin Ahlroth Sjundeå IF 18.8. Tusby Nat
28,86
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 13.9. Sibbo distr
28,28
Annika Silvennoinen Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
24,56
Hannah Hietala Esbo IF 04.9. Kouvola/K FM mångk
24,34
Anita Westerholm IF Raseborg 16.7. Åbo Tilastopaja
23,95
Malin Wilén HIFK-Friidrott 07.8. Lovisa SFIM
23,57
Amanda Åström Esbo IF 01.7. Urjala F/P mångk
22,95
Heidi Markelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
22,86
Miili Suuronen IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
21,57
Patricia Mannström IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
21,19
Heidi Huitula Borgå Akilles 15.6. Sibbo Vattenfall





5-kamp



1760
Annika Silvennoinen Esbo IF 12.7. Nykaleby SFI mångk


(13,34/-1,1, 4,23/-0,7, 27,41, 142, 2.59,49)
1693
Amanda Åström Esbo IF 01.7. Urjala F/P mångk


(14,89/-1,5, 4,22/-0,9, 23,57, 137, 2.32,14)
1682
Sara Kytölä Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(14,27/+1,3, 4,39/+4,1, 19,94, 143, 2.43,51)
1595
Heidi Markelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(14,17/+1,3, 4,48/+1,9, 22,95, 137, 3.02,51)
1589
Hannah Hietala Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(13,68/+1,3, 4,20/+4,2, 21,28, 137, 2.58,89)
1562
Emilia Österman IF Sibbo-Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk


(13,74/+1,3, 4,67/+3,0, 25,87, 125, 3.26,52)
1135
Heidi Huitula Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK mångk


(16,32/-0,6, 3,77/-0,3, 17,14, 118, 2.54,04)
1014
Matilda Wikström IF Sibbo-Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(17,02/+1,6, 3,26/+0,4, 18,48, 116, 2.58,01)





Flickor 13 år






60m






8,74 1,8 Aurora Troberg Esbo IF 15.7. K:slätt/V Nat
8,75 -1,6 Emelie Rancken IF Raseborg 01.8. Lojo LJG
8,78 1,9 Sabina von Koskull HIFK-Friidrott 01.8. H:fors/D FJG
9,01 -1,0 Krista Lindholm IF Raseborg 01.8. Lojo LJG
9,03 1,4 Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt
9,09 0,5 Ronja Lindberg Borgå Akilles 02.8. Sibbo Vargspelen
9,12 0,4 Eeveliina Mustola HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis
9,13 0,5 Kristina Nyholm Borgå Akilles 02.8. Sibbo Vargspelen
9,23 0,0 Klara Fält Lovisa Tor 18.8. Tustby nat
9,32 1,4 Malanie Ingman IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
9,37 1,6 Anni Rönnberg Kyrkslätt IF 15.7. K:slätt/V Nat
9,42 -1,6 Viola Westerholm IF Raseborg 01.8. Lojo LJG





Medvind



8,46 2,3 Emelie Rancken IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
8,60 2,3 Aurora Troberg Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
8,64
Livia Borg IF Raseborg
Borgå/C F/P indv
8,75 2,3 Ronja Lindberg Borgå Akilles 11.7. Borgå/C Topp games
8,80 2,9 Kristina Nyholm Borgå Akilles 11.7. Borgå/C Topp games
8,86
Krista Lindholm IF Raseborg 01.9. Karis KlubbM
8,90 2,3 Josefin Leskinen Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
8,94 2,3 Viola Westerholm IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
8,99 5,7 Eveliina Mustola HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis
8,99 3,3 Klara Fält Lovisa Tor 25.7. Borgå/C F/P indv
9,26 2,3 Jenna Tallberg Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
9,30
Adeline Martin IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
9,41 3,8 Christel Björkbom HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis


Handtid



8,1h
Matilda Catani HIFK-Friidrott 19.9. Esbo/S
8,4h
Sabina von Koskull HIFK-Friidrott 19.9. Esbo/S
8,7h 3,1 Saara Haapalahti Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
8,8h 2,7 Ronja Lindberg Borgå Akilles 13.8. Esbo/A Vattenfall
8,9h
Sofie Sjöholm Ingå IF 11.5. Lojo/V Samarbetst





200m



29,00
Krista Lindholm IF Raseborg 02.8. Lojo LJG
29,63
Aurora Troberg Esbo IF 19.8. Tustby nat
30,51
Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
32,34
Jenna Tallberg Borgå Akilles 15.6. Sibbo Vattenfall


Medvind
28,59 2,1 Krista Lindholm IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
28,72 2,1 Livia Borg IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
28,95 2,5 Emelie Rancken IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
29,47 2,2 Aurora Troberg Esbo IF 30.8. Loimaa/H nat
29,64
Kristina Nyholm Borgå Akilles 18.5. Borgå/H Kommunt
29,79 2,5 Josefin Leskinen Hangö IK 26.7. Borgå/C F/P indv
30,09 2,5 Ingela Bergman Liljendal IK 26.7. Borgå/C F/P indv
30,19 2,1 Ronja Lindberg Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
30,19 2,5 Viola Westerholm IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
31,08 3,2 Eveliina Mustola HIFK-Friidrott 03.6. Vanda/D aktia


Handtid
30,9h
Saara Haapalahti Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM


800m
2.36,06
Krista Lindholm IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
2.37,4h
Livia Borg IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
2.41,4h
Viola Westerholm IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
2.44,92
Kristina Nyholm Borgå Akilles 27.6. Lojo F/P mångk
2.45,15
Elin Sjölund IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk
2.46,55
Ullrika Lönnberg IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
2.47,52
Aurora Troberg Esbo IF 19.7. Laitila nat
2.50,41
Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM
2.51,34
Stella Fältmarsch IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
2.53,0h
Emelie Rancken IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
2.59,8h
Felicia Jensén IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM





1000m



3.21,86
Krista Lindholm IF Raseborg 22.6. Vihtis distr
3.27,52
Livia Borg IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
3.30,17
Ulrika Lönnberg IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
3.42,04
Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 29.8. Pedersöre Vattenfall
3.43,4h
Viola Westerholm IF Raseborg 19.5. Sjundeå Spring cup
3.45,8h
Linda von Bonsdorff IF Raseborg 19.5. Sjundeå Spring cup
3.46,53
Ingela Bergman Liljendal IK 11.7. Borgå/C Toppgames
3.47,1h
Daniela Westerlund Sjundeå IF 13.8. Esbo/A Vattenfall
3.48,07
Jessica Huldin IF Trean 11.7. Borgå/C Toppgames
3.48,4
Felicia Jensén IF Raseborg 19.5. Sjundeå Spring cup
3.49,31
Kristina Nyholm Borgå Akilles 11.7. Borgå/C Toppgames
3.49,6h
Melanie Ingman IF Sibbo Vargarna 13.8. Esbo/A Vattenfall
3.51,0h
Mikaela Karppelin Pargas IF 17.9. Pargas KlubbM





60m häck 76,2 cm, 6 häckar


10,39 1,5 Kristina Nyholm Borgå Akilles 15.6. Sibbo Vattenfall
10,52 0,8 Aurora Troberg Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
11,17 0,6 Eveliina Mustola HIFK-Friidrott 25.6. Jämsankoski Karneval
11,30 1,5 Kadri Unt Esbo IF 15.6. Sibbo Vattenfall
11,56 0,5 Elin Sjölund IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk
11,84 1,0 Ronja Lindberg Borgå Akilles 10.6. Sibbo Ingman g
12,51 0,8 Emelie Rancken IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
12,51 0,5 Livia Borg IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk
13,25 -0,3 Milena Bakalov Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK mångk
13,48 -0,3 Klara Fält Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk





Medvind/utan vind



11,74
Emelie Rancken IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
12,15 2,5 Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM
12,60
Josefin Leskinen Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
12,82
Krista Lindholm IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM


2000m gång
14.14,2h
Kristina Nyholm Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
14.59,0h
Ronja Lindberg Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
16.02,5h
Jenna Tallberg Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt





Höjd



145
Krista Lindholm IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
144
Josefin Leskinen Hangö IK 26.7. Borgå/C F/P indv
135
Elin Sjölund IF Raseborg 23.6. Sjundeå samarbetst
135
Aurora Troberg Esbo IF 26.9. H:fors D distr
133
Ingela Bergman Liljendal IK 02.9. Mörskom distr
131
Melanie Ingman IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo klubbM
130
Eveliina Mustola HIFK-Friidrott 24.5. H:fors D kisisk.
130
Klara Fält Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
130
Kristina Nyholm Borgå Akilles 24.8. Borgå/H klubbM
130
Anni Rönnberg Kyrkslätt IF 02.9. H:fors D HSIDM
130
Sofie Sjöblom Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
130
Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM
125
Carolina Rehnberg Sjundeå IF 23.6. Sjundeå samarbetst
125
Emelie Rancken IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
130
Saara Johansson Pargas IF 10.9. Pargas skolM
125
Ronja Lindberg Borgå Akilles 08.6. Borgå/C Klubbt
120
Inka Saarinen Esbo IF 13.8. Grankulla Klubbt
120
Adeline Martin IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
120
Daniela Westerlund Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
120
Mikaela Andersson Kimito SF 30.8. Kimito distr
120
Mikaela Karppelin Pargas IF 03.9. Pargas KlubbM





Stav



2,42
Kristina Nyholm Borgå Akilles 17.8. Borgå/C Stavcup
2,01
Carolina Rehnberg Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
1,40
Aurora Troberg Esbo IF 11.6. Grankulla Klubbt


Längd



4,58 0,7 Krista Lindholm IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
4,57 1,7 Aurora Troberg Esbo IF 24.8. Valkeakoski klubbM
4,43 1,3 Klara Fält Lovisa Tor 25.7. Borgå/C F/P indv
4,43 0,7 Emelie Rancken IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
4,30 -0,1 Josefin Leskinen Hangö IK 11.9. Borgå/C SFSIM
4,26 0,4 Ronja Lindberg Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
4,09 0,8 Denise Fredriksson IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
4,06 1,9 Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
4,03 -0,3 Ingela Bergman Liljendal IK 22.6. Lovisa ÖK mångk
4,01 0,9 Kristina Nyholm Borgå Akilles 27.6. Lojo F/P mångk
4,01 0,6 Melanie Ingman IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo klubbM
3,87 0,0 Elin Sjölund IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM





Medvind



4,62 2,9 Krista Lindholm IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
4,58 2,7 Josefin Leskinen Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
4,51 2,9 Ronja Lindberg Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
4,42
Matilda Catani HIFK-Friidrott 19.9. Esbo/S
4,29
Sofie Sjöblom Ingå IF 11.5. Lojo/V Samarbetst
4,23 2,1 Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
4,17 2,3 Elin Sjölund IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk
4,15
Kristina Nyholm Borgå Akilles 03.8. Borgå/C Klubbt
4,03
Mikaela Andersson Kimito SF 30.8. Kimito distr.
3,98
Sabina von Koskull HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM





Tresteg



9,70 0,6 Aurora Troberg Esbo IF 17.9. Kyrkslätt distr
9,47 0,9 Klara Fält Lovisa Tor 10.6. Sibbo Ingman g
9,40
Krista Lindholm IF Raseborg 01.9. Karis KlubbM
9,26 0,8 Ronja Lindberg Borgå Akilles 10.6. Sibbo Ingman g
9,03
Josefin Leskinen Hangö IK 27.8. Hangö KlubbM
8,82
Kristina Nyholm Borgå Akilles 03.8. Borgå/C Klubbt
8,67 1,4 Kristina Nyholm Borgå Akilles 10.6. Sibbo Ingman g
8,55
Mikaela Andersson Kimito SF 11.6. Kimito Klubbt
8,35
Emelie Rancken IF Raseborg 01.9. Karis KlubbM
8,31 0,3 Daniela Westerlund Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
8,31 0,2 Anni Rönnberg Kyrkslätt IF 15.9. Sjundeå KlubbM
8,23
Saara Johansson Pargas IF 17.9. Pargas IF KlubbM
8,16 -1,7 Inka Saarinen Esbo IF 21.5. Grankulla klubbt
8,10 0,5 Saara Haapalahti Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
8,02 1,1 Melanie Ingman IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g





Medvind



9,73 2,6 Aurora Troberg Esbo IF 15.7. Kyrkslätt/V nat
8,25 3,3 Saara Johansson Pargas IF 17.9. Pargas KlubbM





Kula 2,5kg



11,90
Elin Sjölund IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk
10,80
Kristina Nyholm Borgå Akilles 13.8. Esbo/A Vattenfall
9,80
Viola Westerholm IF Raseborg 15.6. Esbo/E distr
9,55
Felicia Jensén IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
8,42
Ronja Lindberg Borgå Akilles 06.9. Borgå/B Höstkast
8,22
Klara Fält Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
8,02
Viola Mickos IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
7,91
Matilda Catani HIFK-Friidrott 19.9. Esbo/S
7,82
Fredrika Lindeberg Sjundeå IF 13.8. Esbo/A Vattenfall
7,52
Milena Bakalov Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK mångk
7,52
Malene Ingman IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM
7,51
Anni Rönnberg Kyrkslätt IF 08.9. Sjundeå KlubbM
7,49
Mikaela Andersson Kimito SF 30.7. Kimito KlubbM
7,41
Livia Borg IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk
7,34
Josefin Leskinen Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
7,28
My Kippilä Borgå Akilles 03.6. Borgå/C BBL olymp
7,20
Ingela Bergman Liljendal Ik 02.9. Mörskom distr
7,07
Saara Haapalahti Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM





Diskus 600g



37,36
Elin Sjölund IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
29,14
Viola Westerholm IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
28,92
Aurora Troberg Esbo IF 06.9. Ingå Kastkarneval
28,38
Kristina Nyholm Borgå Akilles 17.5. Borgå/B Vårkast
26,10
Mikaela Andersson Kimito SF 12.9. Somero distr.kamp
18,83
Anni Rönnberg Kyrkslätt IF 17.9. Sjundeå KlubbM
18,81
Inka Saarinen Esbo IF 13.8. Grankulla Klubbt.
18,76
Ronja Lindberg Borgå Akilles 17.5. Borgå/B Vårkast
18,61
Saara Johansson Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
17,75
Daniela Westerlund Sjundeå IF 01.8. Lojo LJG
17,59
Astrid Holm Kimito SF 01.9. Kimito KommunM
17,43
Emelie Rancken IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
17,35
Mikaela Ehnström Pargas IF 30.8. Kimito distr
16,50
Saara Haapalahti Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
16,15
Josefin Leskinen Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM





Slägga 2,5kg



36,52
Elin Sjölund IF Raseborg 16.7. Åbo Tilastopaja
27,79
Kristina Nyholm Borgå Akilles 06.9. Borgå/B Höstkast
24,68
Viola Westerholm IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
23,31
Viola Mickos IF Sibbo Vargarna 29.8. Pedersöre Vattenfall
19,88
Felicia Jensén IF Raseborg 17.8. Hangö VKm
19,44
Milena Bakalov Borgå Akilles 15.6. Sibbo Vattenfall
18,66
Carolina Rehnberg Sjundeå IF 15.6. Sibbo Vattenfall
16,70
Aurora Troberg Esbo IF 06.9. Ingå Kastkarneval
14,38
Josefin Leskinen Hangö IK 27.8. Hangö KlubbM





Spjut 400g



37,38
Elin Sjölund IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
31,06
Aurora Troberg Esbo IF 06.9. Ingå Kastkarneval
27,14
Felicia Jensén IF Raseborg 20.8. Ekenäs klubbM
26,95
Anni Rönnberg Kyrkslätt IF 15.9. Sjundeå klubbM
26,45
Viola Westerholm IF Raseborg 20.8. Ekenäs klubbM
25,72
Kristina Nyholm Borgå Akilles 02.8. Sibbo Distr
22,73
Mette Ingman IF Sibbo Vargana 02.8. Sibbo Distr
21,27
Livia Borg IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
20,75
Jenna Tallberg Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
17,81
Viola Mickos IF Sibbo Vargana 19.8. Sibbo klubbM








4-kamp (60m h, längd, kula, 800m)


1541
Elin Sjölund IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk


(11,56/+0,5,4,17, 11,90, 2.45,15)
1516
Aurora Troberg Esbo IF 19.7. Laitila Nat


(
1441
Kristina Nyholm Borgå Akilles 27.6. Lojo F/P mångk


(10,98/+0,5, 4,01, 9,49, 2.44,92)
1155
Ronja Lindberg Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(11,9h, 4,01, 8,14, 3.59,6)
1122
Livia Borg IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk


(12,51/+0,5, 3,66, 7,41, 2.43,07)
1095
Klara Fält Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(13,48, 4,27, 8,22, 3.02,83)
1090
Melanie Ingman IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(12,20/+2,5, 4,01/+0,6, 7,52, 3.04,72)
1025
Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(12,15/+2,5,
942
Milena Bakalov Borgå Akilles 22.6. Lovisa ÖK mångk


13,25/-0,3, 3,56, 7,52, 3.05,14)
922
Ingela Bergman Liljendal IK 22.6. Loisa ÖK mångk


(14,11, 4,03, 6,32, 3.01,18)





4x60m häck



44,78
Esbo IF 07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Jessica Rautelin, Sofia Fernholm, Kadri Unt, Jasmin Koivunen)
46,80
IF Sibbo Vargarna 27.5. Borgå/C Ök stafett
(Aino Tapio, Nea Veikonheimo, Annukka Rauha, Emma Ahlberg)
49,22
HIFK-Friidrott 07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Eveliina Mustola, Ronja Wicklund, Sassa Ståhlberg, Sabina von Koskull)
50,90
Borgå Akilles

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Kristiina Nyholm, Ronja Lindberg, Jenna Tallberg, Sandra Hannula)
52,34
Kimito SF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Emilia Alajääski, Mikaela Andersson, Jenna Lind, Sabina Holmström)








4x100m






55,43
HIFK-Friidrott

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Eveliina Mustola, Ronja Wicklund, Sabina von Koskull)
55,43
Esbo IF 1

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Pernilla Nordström, Jessica Rautelin, Sofia Fernholm, Nadja Korkman)
55,71
IF Raseborg 1

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Linda von Bondsdorff, Jannica Lindholm, Livia Borg, Krista Lindholm)
56,30
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
Fanni Perttola, Fredrika Lindberg, Rebecca Hannén, Johanna Ahola)
57,31
Borgå Akilles

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Jenna Tallberg, Sandra Hannula, Kristina Nyholm, Ronja Lindberg)
57,44
IF Sibbo Vargarna

27.5. Borgå/C Ök stafett
(Emma Ahlberg, Cecilia Forsström, Annukka Rauha, Aino Tapio)
58,11
IF Raseborg 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Ellen Eklöv, Adeline Martin, Stella Fältmarsch, Viola Westerholm)
58,44
Esbo IF 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Emma Blomster, Jasmin Koivunen, Kadri Unt, Saga Rekonen)
59,89
Kimito SF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Mikaela Andersson, Ellinor Nyman, Jenna Lind, Emilia Alajääski)
65,07
IF Raseborg 3

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Alexandra Lindholm, Sabine Fältmarsch, Ulrika Lönnberg, Elin Sjölund)








4x600m






7.34,57
IF Raseborg 1

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Livia Borg, Ulrika Lönnberg, Viola Westerholm, Krista Lindholm)
7.57,03
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Rebecca Hannén, Carolina Rehnberg, Daniela Westerlund, Johanna Ahola)
8.01,02
Esbo IF 1

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Jasmin Koivunen, Nadia Korkman, Kadri Unt, Jessica Rautelin)
8.03,40
IF Raseborg 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Ellen eklöv, Stella Fältmarsch, Alexandra Lindholm, Linda von Bondsdorff)
8.26,61
IF Raseborg 3

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Elin Sjölund, Sabine Fältmarsch, Sandra von Bondsdorff, Jannica Lindholm)
8.29,63
HIFK-Friidrott

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Sassa Ståhlberg, Ronja Wicklund, Ronja Horsma, Sabina von Koskull)
8.37,05
Kimito SF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Ellinor Nyman, Mikaela Andersson, Jenna Lind, Emilia Alajääski)
8.59,28
Borgå Akilles

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Kristina Nyholm, Ronja Lindberg, Jenna Tallberg, Sandra Hannula)
















Flickor 12 år





60m






8,41
Johanna Ahola Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
8,59 2,3 Sofia Fernholm Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
8,68
Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
8,70
Jessika Rautelin Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
8,89
Ellen Eklöv IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
8,92 0,8 Nadia Korkman Esbo IF 11.9. Borgå/C SFSIM
8,95 0,5 Juliet Lindfors Lovisa Tor 11.9. Borgå/C SFSIM
9,15
Linda Björkenheim Esbo IF 02.9. H:fors/D HSIDM
9,17
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
9,24
Jannica Lindholm IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
9,25
Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C F/P indv
9,36 1,4 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
9,36 1,6 Jasmin Koivunen Esbo IF 18.7. Kuopio hannes jg
9,40
Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv





Handtid



8,7h 2,7 Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 13.8. Esbo/A Vattenfall
8,9h
Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 19.9. Esbo/S
9,1h 2,7 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 13.8. Esbo/A Vattenfall
9,1h 3,5 Rebecca Hannén Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
9,2h
Karolina Ekholm IF Trean 30.7. Tenala KlubbM


200m



28,19 1,2 Johanna Ahola Sjundeå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
29,43 1,2 Juliet Lindfors Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
29,71 1,6 Sofia Fernholm Esbo IF 15.6. Sibbo Vattenfall
29,73 0,5 Jessica Rautelin Esbo IF 02.6. Esbo/O tapiot g
29,87 2,3 Nadia Korkman Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
29,91 1,2 Ellen Eklöv IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
30,06 1,1 Jasmin Söderlund IF Trean 11.7. Janakkala janakkala g
30,25 1,6 Rebecca Hannén Sjundeå IF 15.6. Sibbo Vattenfall
30,83 1,2 Jannica Lindholm IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
30,93 0,2 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 18.7. Riihimäki Häme g
30,98 3,1 Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
31,08 0,5 Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 24.6. Sibbo Klubbt
31,14 2,3 Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 26.7. Borgå/C F/P indv
31,46 3,1 Aidi Lindgren IF Sibbo Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
32,37 -1,6 Jasmin Koivunen Esbo IF 05.7. Nummi-P nat
32,82 3,1 Josefin Pagvalén Esbo IF 15.6. Sibbo Vattenfall
33,40 2,3 Jenna Lind Kimito SF 26.7. Borgå/C F/P indv


Handtid
30,6h
Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D klubbM


800m



2.40,94
Jasmin Koivunen Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
2.40,99
Johanna Ahola Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk
2.41,40
Jessica Rautelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
2.43,89
Rebecca Hannén Sjundeå IF 12.8. Borgå/C SFSIM
2.51,80
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 22.6. Lovisa ÖK mångk
2,49,57
Nadia Korkman Esbo IF 12.9. Borgå/C SFSIM
2.54,1h
Alexandra Lindholm IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
3.00,1h
Jannica Lindholm IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
3.01,43
Sofia Fernholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
3.07,49
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 22.6. Lovisa ÖK mångk





1000m



3.23,27
Jasmin Koivunen Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
3.24,98
Rebecca Hannén Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
3.32,7h
Johanna Ahola Sjundeå IF 26.5. Ingå samarbetst
3.37,20
Jessica Rautelin Esbo IF 22.6. Vihtis distr
3.39,61
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
3.46,9h
Alexandra Lindholm IF Raseborg 19.5. Sjundeå spring cup
3.50,85
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 11.7. Borgå/C Toppgames
4.02,8h
Sandra von Bondsorff IF Raseborg 19.5. Sjundeå spring cup
4.03,0h
Sara Huhtanen Lovisa Tor 13.8. Esbo/A Vattenfall
4.06,0h
Ronja Horsma HIFK-Friidrott 14.9. H:fors/D KlubbM





60m häck 76,2 cm, 6 häckar


10,00 -0,5 Johanna Ahola Sjundeå IF 02.8. Lojo LJG
10,18 0,8 Jessica Rautelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
10,53 3,5 Jasmin Koivunen Esbo IF 30.7. H:fors/D FJG
10,63 1,8 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
10,82 0,8 Sofia Fernholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
11,32 0,0 Jasmin Söderlund IF Trean 11.7. Janakkala Janakkala g
11,47 0,8 Rebecca Hannén Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk
11,48 -0,2 Anukka Rauha IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
11,60 2,5 Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo klubbM mångk
12,06 2,5 Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo klubbM mångk
13,15 -0,3 Sofia Borup Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
13,40 2,5 Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo klubbM mångk





Manuel tid



11,9h -0,4 Josefina Pagvalen Esbo IF 21.5. Grankulla klubbt





2000m gång



12.50,29
Jasmin Koivunen Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
14.54,9h
Jenny Sandberg IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
15.10,2h
Karolina Ekholm IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
15.22,7h
Victoria Grönlund IF Trean 24.8. Tenala KlubbM





Höjd



140
Jessica Rautelin Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
140
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 12.9. Somero distr.kamp
139
Rebecca Hannén Sjundeå IF 29.7. H:fors/D FJG
134
Nadia Korkman Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
134
Ellen Eklöf IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
133
Juliet Lindfors Lovisa Tor 20.8. Lovisa KlubbM
130
Johanna Ahola Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
127
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 24.6. Sibbo Klubbt
126
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
126
Jasmin Koivunen Esbo IF 13.8. Grankulla Klubbt
121
Anni Engberg Lovisa Tor 20.8. Lovisa KlubbM
120
Jannica Lindholm IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
120
Anna Gröning Pargas IF 30.8. Kimito distr
120
Sofia Simelius HIFK-Friidrott 14.9. H:fors/D KlubbM
115
Karolina Ekholm IF Trean 13.8. Tenala KlubbM
115
Jenny Sandberg IF Trean 13.8. Tenala KlubbM
115
Victoria Grönlund IF Trean 13.8. Tenala KlubbM


Stav



195
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 13.8. Esbo/A Vattenfall
190
Johanna Ahola Sjundeå IF 16.6. Lojo samarbetst
180
Jasmin Koivunen Esbo IF 19.8. Tustby nat
140
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr.





Längd



4,97 5,7 Johanna Ahola Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
4,57 2,4 Jessica Rautelin Esbo IF 30.7. H:fors/D FJG
4,54 3,6 Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
4,36 4,1 Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo distr
4,33 2,8 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo distr
4,21 2,8 Juliet Lindfors Lovisa Tor 25.7. Borgå/C F/P indv
4,17 -0,6 Jasmin Söderlund IF Trean 11.7. Janakkala Janakkala g
4,13
Linda Björkenheim Esbo IF 02.9. H:fors/D HSIDM
4,13
Sofia Fernholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
4,05 3,4 Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C F/P indv
4,05 2,4 Nadja Korkman Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
3,99 1,2 Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 20.8. Borgå/C Vasakisa
3,96 2,6 Jasmin Koivunen Esbo IF 18.7. Kuopio Hannes jg
3,95
Rebecca Hannén Sjundeå IF 11.5. Lojo/V samarbetst
3,83 3,4 Ellen Eklöv IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
3,83 1,5 Jannica Lindholm IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
3,70
Anni Engberg Lovisa Tor 25.5. Lovisa Klubbt
3,70 -0,4 Sofia Borup Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
3,70
Karolina Ekholm IF Trean 30.7. Tenala KlubbM








Tresteg



10,44 -0,9 Johanna Ahola Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
9,51 -1,3 Jessica Rautelin Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
9,28 0,2 Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 19.9. Mariehamn SFI serien
8,87 -0,2 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
8,69 0,2 Jasmin Koivunen Esbo IF 02.9. Esbo/A SFI serien
8,64 -1,5 Rebecca Hannén Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
7,83
Jannica Lindholm IF Raseborg 01.9. Karis KlubbM
7,64
Karolina Ekholm IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
7,52
Victoria Grönlund IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
7,43 3,9 Anna Gröning Pargas IF 17.9. Pargas distr.





Kula 2,5kg



9,35
Johanna Ahola Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
9,13
Jasmin Söderlund IF Trean 11.7. Janakkala Janakkala g
8,40
Jessica Rautelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
8,16
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 22.6. Lovisa Ök mångk
7,77
Anni Engberg Lovisa Tor 06.9. Liljendal Kommun.kamp
7,52
Nina Blom Ingå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
7,46
Rebecca Hannén Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
7,40
Jasmin Koivunen Esbo IF 26.9. Esbo/E Distr
7,19
Sofia Fernholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
7,13
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 20.8. Borgå/C Vasakisa
7,08
Karolina Ekholm IF Trean 13.8. Tenala KlubbM
6,75
Juliet Lindfors Lovisa Tor 20.8. Lovisa KlubbM
6,73
Anna Gröning Pargas IF 21.5. Nagu Distr
6,63
Linda Björkenheim Esbo IF 02.9. H:fors/D HSIDM
6,57
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM





Diskus 600g



24,68
Johanna Ahola Sjundeå IF 06.9. Ingå kastkarneval
23,03
Rebecca Hannén Sjundeå IF 25.8. Ingå Samarbetst
21,80
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 24.6. Sibbo Klubbt
20,79
Nina Blom Ingå IF 19.7. Riihimäki Häme g
19,92
Annika Eklund Pargas IF 26.7. B orgå/C F/P indv
17,66
Anna Gröning Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
17,53
Juliet Lindfors Lovisa Tor 04.8. Liljendal Ök
17,50
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 05.8. Sibbo distr
17,09
Sofia Borup Lovisa Tor 04.8. Liljendal ök
16,99
Jasmin Koivunen Esbo IF 26.9. Esbo/E distr
16,78
Malin Heimberg Virkby Start 25.8. Ingå Samarbetst
16,39
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 05.8. Sibbo distr
16,33
Jannica Lindholm IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
15,84
Karolina Ekholm IF Trean 30.7. Tenala KlubbM
15,70
Anni Engberg Lovisa Tor 04.8. Liljendal ÖK
15,20
Sara Huhtanen Lovisa Tor 04.8. Liljendal ÖK
14,12
Julia Hovi Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
13,48
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt
13,22
Victoria Grönlund IF Trean 30.7. Tenala KlubbM


Slägga 2,5kg



28,57
Nina Blom Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
22,41
Johanna Ahola Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
20,83
Jasmin Koivunen Esbo IF 31.8. H:fors/D distr
20,12
Saga Buckbee Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
19,68
Nea Westerlund Virkby Start 01.8. Lojo LJG
19,23
Annika Miettinen Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
18,74
Rebecca Hannén Sjundeå IF 17.8. Hangö VKM
17,14
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr
17,10
Victoria Grönlund IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
17,02
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr
16,35
Karolina Ekholm IF Trean 24.8. Tenala distr
14,61
Julia Hovi Lovisa Tor 15.6. Sibbo Vattenfall
14,57
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr





Spjut 400g



36,09
Johanna Ahola Sjundeå IF 30.7. H:fors/D FJG
24,11
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
23,93
Rebecca Hannén Sjundeå IF 15.9. Sjundeå klubbM
23,74
Jasmin Koivunen Esbo IF 18.8. Tustby nat
20,88
Malin Heimberg Virkby Start 19.8. Sjundeå Samarbetst
18,69
Jessica Rautelin Esbo IF 02.6. Esbo/O tapiot g
18,35
Victoria Grönlund IF Trean 06.8. Tenala klubbM
18,03
Nina Blom Ingå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
17,91
Juliet Lindfors Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
17,86
Nea Westerholm Virkby Start 02.8. Lojo LJG
17,37
Anna Gröning Pargas IF 17.9. Pargas klubbM
16,44
Karolina Ekholm IF Trean 06.8. Tenala klubbM
16,75
Julia Hovi Lovisa Tor 13.7. Lovisa Klubbt
14,94
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo klubbM
14,92
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
14,20
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g





4-kamp (60m h, längd, kula 800m)


1724
Johanna Ahola Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(10,27/+0,8, 4,90, 8,94, 2.40,99)
1614
Jessica Rautelin Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(10,18/+0,8, 4,47, 8,40, 2.41,40)
1275
Jasmin Koivunen Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


11,00/+0,8, 3,88, 6,46, 2.40,94)
1260
Sofia Fermholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


10,82/+0,8, 4,13, 7,19, 3.01,43)
1200
Annukka Rauha IF Sibbo Vargana 22.6. Lovisa Ök mångk


(11,52, 4,12, 8,16, 3.07,49)
1193
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 22.6. Lovisa Ök mångk


(11,03, 3,91, 6,28, 2.51,80)
1019
Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


((11,60/+2,5, 4,15/+0,2, 5,89, 3.25,55)
884
Juliet Lindfors Lovisa Tor 22.6. Lovisa Ök mångk


(14,25, 4,04, 6,29, 3.08,97)
877
Nea Veikonhimo IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(12,06/+2,5, 3,38/+2,5, 6,05, 3.19,58)
858
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(13,40/+2,5, 3,42/+0,2, 6,86, 3.10,07)
812
Sofia Borup Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(13,15/+0,3, 3,70/+0,4, 5,91, 3.28,15)
743
Anni Engberg Lovisa Tor 22.6. Lovisa Ök mångk


(13,70, 3,18, 6,88, 3.37,89)
706
Sara Huhtanen Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(14,89, 3,30, 5,47, 3.08,26)
705
Julia Hovi Lovisa Tor 22.6. Lovisa Ök mångk


(14,57, 3,01, 6,27, 3.14,54)
















Flickor 11 år




60m






8,44
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
9,04
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
9,06 1,0 Isabella Hannén Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk
9,35
Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
9,39 1,0 Marie Nyberg Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
9,66
Anna Lindroos Kimito SF 25.7. Borgå/C F/P indv
9,69
Tiia Gustafsson IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
9,74 1,3 Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
9,84 0,4 Aino Pietiläinen Ingå IF 27.6. Lojo F/P indv
9,84
Ingrid Holm Kimito SF 26.8. Dalsbruk skolM
9,95 -0,2 Wilma Kinnula Esbo IF 11.9. Borgå/C SFSIM








Handtid



9,0h
Casandra Holmlund Esbo IF 15.9. Grankulla skolM
9,1h
Marie Nyberg Esbo IF 15.9. Grankulla skolM
9,6h
Wilma Kinnula Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM





150m



21,24
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 18.8. Kyrkslätt/V distr
22,10 2,4 Isabella Hannén Sjundeå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
23,45 2,4 Minja Sundén IF Sibbo-Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
23,84 2,4 Marie Nyberg Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
24,90
Camilla Granqvist IF Sibbo-Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
24,92 2,4 Aino Pietiläinen Ingå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
24,94 -1,8 Tiia Gustafsson IF Raseborg 29.8. Salo höst.tävl.
25,71
Alexandra Lindqvist IF Sibbo-Vargarna 13.5. Sibbo distr
26,66 2,4 Bianca Lindberg Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv





Handtid






20,6h
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 19.8. Sjundeå klubbM
23,7h
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D klubbM
24,4h
Aino Pietiläinen Ingå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
25,0h
Anna Lindroos Kimito SF 11.6. Kimito Klubbt.


600m



1.56,76
Isabella Hannén Sjundeå IF 02.9. H:fors/D HSID
1.57,8h
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 26.5. Ingå samarbetst
2.04,65
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 20.8. Borgå/C Vasakisa
2.07,79
Camilla Granqvist IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
2.07,93
Emma Bakalov Borgå Akilles 20.8. Borgå/C Vasakisa
2.08,2h
Linnéa Henriksson Lovisa Tor 06.9. Liljendal Kommun kamp
2.09,17
Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
2.13,30
Mette Sjölund Borgå Akilles 20.8. Borgå/C Vasakisa
2.22,5h
Aino Pietiläinen Ingå IF 26.5. Ingå samarbetst
2.38,0h
Nina Sundblad Ingå IF 26.5. Ingå samarbetst








1000m



3.27,46
Isabella Hannén Sjundeå IF 12.7. Janakkala Janakkala g
3.39,19
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 12.9. Somero distr.kamp
3.42,30
Mette Sjölund Borgå Akilles 11.7. Borgå/C Toppgames
3.49,30
Linnéa Henriksson Lovisa Tor 26.7. Borgå/C F/P indv
3.49,72
Anna Lindroos Kimito SF 26.7. Borgå/C F/P indv
3.52,2h
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 19.5. Sjundeå spring cup
3.52,49
Emma Bakalov Borgå Akilles 11.7. Borgå/C Toppgames
3.52,50
Tiia Gustafsson IF Raseborg 02.8. Lojo LJG
3.58,1h
Wilma Kinnula Esbo IF 13.8. Esbo/A Vattenfall
4.16,0h
Ingrid Holm Kimito SF 01.9. Kimito KommunM
4.19,0h
Sofie Lindholm IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
4.20,01
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 10.6. Sibbo Ingman g








60m häck , 60 cm


10,13
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
10,43 -0,1 Isabella Hannén Sjundeå IF 02.8. Lojo LJG
11,30
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
11,48
Tiia Gustafsson IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
11,64
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 21.9. H:fors/D KlubbM
12,49
Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
12,71
Mette Sjölund Borgå Akilles 10.8. Borgå/C Kommunt
12,83
Mikaela Ranta HIFK-Friidrott 21.9. H:fors/D KlubbM
13,27 -0,8 Astrid Fagerholm Borgå Akilles 02.8. Sibbo Vargspelen
13,31 -0,8 Lia Lehtinen IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen





Handtid



12,3h
Aino Pietiläinen Ingå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
12,8h
Elin Malmberg Ingå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst








1000m gång



6.31,70
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
6.55,0h
Emma Bakalov Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt
6,55,1h
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt
7.15,02
Josefin Holmström Kimito SF 25.7. Borgå/C F/P indv
7.28,0h
Terssia Fridefors Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
7.27,8h
Sofie Lindholm IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
7.56,0h
Bianca Lindberg Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM








Höjd



137
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 01.7. Bromarf VKM
127
Isabella Hannén Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
127
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
124
Anna Lindroos Kimito SF 25.7. Borgå/C F/P indv
121
Tiia Gustavsson IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
120
Minja Sundén IF Sibb Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt
115
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 12.9. Borgå/C SFSIM
115
Ylva Sjölund IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
115
Sofie Lindholm IF Trean 13.8. Tenala KlubbM
111
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 14.9. H:fors/D KlubbM
110
Aino Pietiläinen Ingå IF 01.7. Bromarf VKM
110
Mette Sjölund Borgå Akilles 10.8. Borgå/C Kommunt








Längd Hoppzon



4,86
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 01.7. Bromarf VKM
4,44
Isabella Hannén Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
4,30
Renata Lindberg HIFK Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
3,98
Tiia Gustafsson IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM
3,96
Ingrid Holm Kimito SF 01.9. Kimito KommunM
3,93
Minja Sudén IF Sibbo-Vargarna 13.8. Esbo/A Vattenfall
3,90
Marie Nyberg Esbo IF 11.6. Grankulla klubbt.
3,84
Anna Lindroos Kimito SF 26.7. Borgå/C F/P indv
3,79
Mette Sjölund Borgå Akilles 20.8. Borgå/C Vasakisa
3,73
Antonia Ahlbäck ÅIFK 31.5. Rusko junnuk
3,69
Aino Pietiläinen Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk
3,65
Charlotta Ahonen HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM








Kula 2,0kg



10,58
Susanna Törrönen IF Sibbo Vargarna 06.9. Borgå/B Höstkast
9,50
Josefine Lundström IF Trean 25.7. Borgå/C F/P indv
8,51
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
8,17
Ylva Sjölund IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
7,92
Isabella Hannén Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
7,43
Sofie Lindholm IF Trean 19.8. Tustby/H nat
6,91
Tiia Gustafsson IF Raseborg 27.8. Ekenäs KlubbM
6,57
Tyra Juslin Nagu IF 13.8. Nagu klubbM
6,42
Elin Malmberg Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
6,35
Anna Lindroos Kimito SF 30.7. Kimito Klubbt





Diskus 600g



35,66
Susanna Törrönen IF Sibbo Vargarna 10.10. Esbo/E Distr
22,30
Josefine Lundström IF Trean 13.9. Sibbo Distr
20,70
Tyra Juslin Nagu IF 30.8. Kimito Distr
20,40
Ylva Sjölund IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
19,49
Josefine Lundström IF Trean 30.7. Tenala KlubbM
17,99
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 01.8. Lojo LJG
17,90
Tiia Gustafsson IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
16,65
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
14,12
Aino Pietiläinen Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
14,08
Sofie Lindholm IF Trean 30.7. Tenala KlubbM
13,64
Anita Lindroos Kimito SF 30.8. Kimito distr
13,53
Elin Malmberg Ingå IF 10.9. Ingå KlubbM
12,30
Sofie Lindholm IF Trean 06.9. Ingå Kastkarneval
12,09
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
11,39
Teresia Fridefors Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
10,20
Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g








Spjut 400g



29,22
Susanna Törönen IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo SkolM
24,73
Josefine Lundström IF Trean 19.8. Tustby/H nat
24,60
Ylva Sjölund IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
23,82
Sofie Lindholm IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
23,77
Josefine Lundström IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
16,41
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
14,00
Josefine Holmström Kimito SF 25.7. Borgå/C F/P indv
13,59
Tyra Juslin Nagu IF 03.9. Nagu KlubbM
13,36
Elin Malmberg Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
12,89
Emma Bakalov Borgå Akilles 08.6. Borgå/C Klubbt
12,74
Wilma Kinnula Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
12,33
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
12,08
Victoria Holmström IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv








3-kamp (60m, längd, kula)


1148
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk


8,59/+1,0, 4,46, 7,19)
997
Isabella Hannén Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(9,06/+1,0, 4,16, 7,47)
929
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D Klubbm


(9,04, 430, 5,73)
793
Marie Nyberg Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(9,39/+1,0, 3,83, 5,84)
741
Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk


(9,40/+0,4, 3,66, 5,39)
707
Aino Pietiläinen Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(9,84/+0,4, 3,69, 5,85)
640
Charlotta Ahonen HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(10,15, 3,65, 5,33)
631
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 27.6. Lojo F/P mångk


(10,26/+1,0, 3,58, 5,60)
602
Anna Blässar HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(10,11, 3,38, 528)
579
Emma Bakalov Borgå Akilles 27.6. Lojo F/P mångk


(10,05/+0,4, 3,23, 5,07)
564
Blanca Fagerudd HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D Klubbm


(10,31, 3,04, 5,64)








4x60m häck






48,23
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Isabella Hannén, Emilia Lindberg, Sofie Toikka, Ida Kalliomäki)
49,20
IF Sibbo Vargarna

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Emmy Nyström, Lia Lehtinen, Minja Sundén, Camilla Granqvist)
49,55
Esbo IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Ella Auvinen, Melinna Matilainen, Marie Nyberg, Sohvi Nenonen)
52,49
Kimito SF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Anna Lindroos, Ellen Byman, Josefin Holmström, Kajsa Lindholm)
53,14
IF Sibbo Vargarna 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Andrea Österman, Emmy Wikström, Alexandra Alasar, Linda Sundberg)
54,39
IF Raseborg 3

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Tiia Gustafsson, Victoria Holmström, Moa Lönnberg, Ylva Sjölund)








4x50m






30,87
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
30,4h



12.8. Esbo/A Vattenfall
(Sofie Toikka, Emilia Lindberg, Isabella Hannén, Ida Kalliomäki)
31,37
IF Sibbo Vargarna

27.5. Borgå/C F/P stafett
(Emmy Nyström, Minja Sundén, Alexandra Alasara, Andrea Österman)
32,48
Esbo IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Sohvi Nenonen, Ella Auvinen, Marie Nyby, Melina Matilainen)
32,84
IF Raseborg

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Tiia Gustafsson, Ylva Sjölund, Vilma Eklöv, Victoria Holmström)
33,14
HIFK-Friidrott 1

17.9. H:fors/D KlubbM
(Anna Blässar, Blanca Fagerudd, Charlotta Ahonen, Renata Lindberg)
33,28
Kimito SF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Anna Lindroos, Ellen Byman, Josefin Holmström, Kajsa Lindholm)
33,34
HIFK-Friidrott 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Mathilda von Koskull, Alexandra Knight, Julia Ek, Renata Lindberg)
33,48
Borgå Akilles

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Astrid Fagerholm, Bianca Lindberg, Patricia Fridefors, Emma Bakalov)
34,02
IF Sibbo Vargarna 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Camilla Höglund, Lia Lehtonen, Emmy Wikström, Linda Sundberg)
36,36
HIFK-Friidrott 3

17.9. H:fors/D KlubbM
(Andrea Horsma, Vilma Kajander, Frida Malmström, Julia Ek)








4x600m






8.33,27
Sjundeå IF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Isabella hannén, Emilia Lindberg, Miisa Palkoranta, Ida kalliomäki)
8.59,07
IF Sibbo Vargarna

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Emmy Nyström, Camilla Granqvist, Camilla Höglund, Minja Sundén)
9.13,93
IF Raseborg

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Ylva Sjölund, Victoria Holmström, Moa Lönnberg, Tiia Gustafsson)
9.15,14
Kimito SF

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Anna Lindroos, Ellen Byman, Josefin Holmström, Kajsa Lindholm)
9.48,96
IF Sibbo Vargarna 2

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Emmy Wikström, Linda Sundberg, Andrea Österman, Yvonne Jussila)
9.53,88
Borgå Akilles

07.6. Kyrkslätt F/P stafett
(Patricia Fridefors, Bianca Lindberg, Emma Bakalov, Astrid Fagerholm)
10.07,45
IF Sibbo Vargarna 3

27.5. Borgå/C ÖK stafett
(Andrea österman, Terese Mellin, Linda Sundberg, Lia lehtinen)








Flickor 10 år






60m






8,94 1,5 Nicolina Nynäs IF Raseborg 12.9. Somero Distr.kamp
9,33
Sandra Jordman Liljendal IK 25.7. Borgå/C F/P indv
9,52 1,5 Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk
9,65
Cecilia Grönholm Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk
9,65
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo SkolM
9,75
Elina Hermansson Pargas IF 25.7. Borgå/C F/P indv
9,84 1,5 Sohvi Nenonen Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
9,87
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo SkolM
9,93 3,5 Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 11.7. Borgå/C toppgames
9,96
Emma Metzner IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
9,97 0,4 Petra Niemelä IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
9,98
Henrietta Helander Pargas IF 25.7. Borgå/C F/P indv
10,08
Anna Dahlström IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
10,19
Julia Ek HIFK-Friidrott 02.9. H:fors/D HSIDM
10,22
Emilia Lindberg Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
10,22
Amanda Stjernberg Borgå Akilles 20.8. Borgå/C Vasakisa
10,25
Ronja Rinne HIFK-Friidrott 02.9. H:fors/D KlubbM
10,29
Sofie Toikka Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
10,30
Patricia Fridefors Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
10,30
Olivia Casagrande IF Raseborg 01.9. Karis KlubbM





Handtid



9,5h
Ella Auvinen Esbo IF 15.9. Grankulla skolM
9,7h
Caisa Jungar Esbo IF 28.8. Grankulla KLubbM
9,7h
Claudia Gripenberg HIFK-Friidrott 15.9. Grankulla SkolM
9,8h
Anna Dahlström IF Raseborg 25.8. Karis KLubbM
9,8h
Linnea Harms Esbo IF 28.8. Grankulla KLubbM
9,9h
Melinna Matilainen Esbo IF 28.8. Grankulla KLubbM


150m
22,59 1,4 Nicolina Nynäs IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
23,76
Petra Niemelä IF Sibbo Vargarna 15.6. Sibbo Vattenfall
24,30 1,4 Amanda Österman IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
24,48
Ella Auvinen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
24,58
Sohvi Nenonen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
25,15 1,4 Emma Metzner IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
25,35 1,4 Ellen Byman Kimito SF 26.7. Borgå/C F/P indv
25,36 1,4 Emilia Lindberg Sjundeå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
25,92
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo distr
26,05
Patricia Fridefors Borgå Akilles 15.6. Sibbo Vattenfall


Manueltid
24,1h
Cecilia Grönholm Ingå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
25,8h
Anna Dahlström IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM








1000m



3.44,40
Sandra Jordman Liljendal IK 26.7. Borgå/C F/P indv
3.45,3h
Nicolina Nynäs IF Raseborg 19.5. Sjundeå Springcup
3.45,50
Sohvi Nenonen Esbo IF 29.8. Kervo Vattenfall
3.53,7h
Emilia Lindberg Sjundeå IF 13.8. Esbo/A Vattenfall
4.01,5h
Emma Metzner IF Raseborg 19.5. Sjundeå Springcup
4.03,4h
Anna Dahlström IF Raseborg 19.5. Sjundeå Springcup
4.06,71
Moa Lönnberg IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
4.14,19
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4.14,78
Henrietta Helander Pargas IF 26.7. Borgå/C F/P indv
4.16,10
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4.20,11
Ida Tuominen Virkby Start 02.8. Lojo LJG
4,21,0h
Patricia Fridefors Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
4.26,9h
Wilma Jensén IF Raseborg 19.5. Sjundeå Springcup





60m häck 60 cm



11,51 2,0 Nicolina Nynäs IF Raseborg 26.7. Borgå/C F/P indv
11,73
Anna Dahlström IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
12,29 2,0 Sohvi Nenonen Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
12,30
Ella Auvinen Esbo IF 15.6. Sibbo Vattenfall
12,83 0,5 Ida Tuominen Virkby Start 02.8. Lojo LJG
12,90 0,5 Nella Gottberg Virkby Start 02.8. Lojo LJG
13,07
Andrea Österman IF Sibbo-Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
13,23 2,0 Henrietta Helander Pargas IF 26.7. Borgå/C F/P indv
13,39 2,0 Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
13,45
Emma Metzner IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
13,56
Olivia Casagrande IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
13,91
Moa Lönnberg IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
13,92
Josefine Augustsson IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
13,95
Lotta Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
14,10
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
14,24
Anna Malmsten IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM





Manuel tid



11,6h
Sohvi Nenonen Esbo IF 21.5. Grankulla klubbt
12,1h
Cecila Grönholm Ingå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
14,1h
Emilia Lindberg Sjundeå IF 02.6. Sjundå Samarbetst





1000m gång



6.50,66
Tuuli Tuohimaa Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
7.14,0h
Patricia Fridefors Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
7.22,64
Sohvi Nenonen Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
7.28,0h
Paulina von Bonsdorff IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
7.44,,8h
Linnea Molander IF Trean 24.8. Tenala KlubbM








Höjd



139
Nicolina Nynäs IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
125
Sohvi Nenonen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
116
Sandra Jordman Liljendal IK 04.8. Liljendal Ök
115
Moa Lönnberg IF Raseborg 12.9. Borgå/C SFSIM
113
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
112
Hanna Jordas Lovisa tor 05.9. Lovisa KlubbM
110
Melinna Matilainen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
110
Ida Tuominen Virkby Start 01.7. Bromarf VKM
110
Henrietta Helander Pargas IF 01.7. Karins regiont
110
Emilia Lindberg Sjundeå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
110
Ellen Byman Kimito SF 30.7. Kimito Klubbt
110
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
110
Anni Alanko IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
110
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
110
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo SkolM
105
Ella Auvinen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
105
Tuuli Tuohimaa Hangö IK 01.7. Bromarf VKM
105
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
105
Belinda Wickholm IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
105
Lotta Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
103
Anna Dahlström IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
103
Emma Metzner IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
103
Wilma Jensén IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
103
Elin Bussman Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
100
Malin Lundqvist Pargas IF 04.6. Pargas distr
100
Sofie Toikka Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
100
Cecilia Grönholm Ingå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
100
Nella Gottberg Virkby Start 01.7. Bromarf VKM
100
Emma Skresslett IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
100
Nora Lindroos IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
100
Anna Malmsten IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
100
Patricia Fridefors Borgå Akilles 10.8. Borgå/C Kommunt
100
Caisa Jungar Esbo IF 13.8. Grankulla Klubbt
100
Viktoria Myllylä IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
100
claudia Gripenberg HIFK_Friidrott 15.9. Grankulla SkolM
95
Saga Remonen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
95
Josefine Augustson IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
95
Paulina von Bonsdorff IF Trean 13.8. Tenala KlubbM








Längd Hoppzon



4,24
Nicolina Nynäs IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
4,05
Sohvi Nenonen Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM
3,99
Sandra Jordman Liljendal IK 06.9. Liljendal Kommun.kamp
3,80
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
3,78
Malin Lundqvist Pargas IF 26.7. Borgå/C F/P indv
3,73
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 13.8. Esbo/A Vattenfall
3,72
Ella Auvinen Esbo IF 11.6. Grankulla Klubbt
3,59
Anna Dahlström IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
3,57
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk
3,55
Melinna Matilainen Esbo IF 11.6. Grankulla Klubbt.
3,52
Elinda Hermanson Pargas IF 26.7. Borgå/C F/P indv
3,50
Ida Tuominen Virkby Start 26.9. Lojo SkolM
3,43
Cecilia Grönholm Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk
3,42
Julia Ek HIFK-Friidrott 27.8. H:fors/D KlubbM
3,40
Patricia Fridefors Borgå Akilles 31.8. Borgå/C KlubbM
3,34
Henrietta Helander Pargas IF 27.6. Lojo F/P mångk
3,33
Hanna Jordas Lovisa Tor 25.5. Lovisa
3,33
Emilia Lindberg Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
3,32
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
3,32
Moa Lönnberg IF Raseborg 11.9. Borgå/C SFSIM





Kula 2,0kg



9,05
Nicolina Nynäs If Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
8,38
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 20.8. Borgå/C Vasakisa
7,64
Anni Alanko IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM
7,55
Malin Lundqvist Pargas IF 26.7. Borgå/C F/P indv
7,24
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
6,76
Nora Lindroos IF Raseborg 27.8. Ekenäs KlubbM
6,71
Sohvi Nenonen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
6,60
Josifine Augustsson IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
6,60
Cecilia Grönholm Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
6,54
Ellen Byman Kimito SF 29.6. Dalsbruk juniortävl.
6,27
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM
6,22
Anna Malmsten IF Raseborg 27.8. Ekenäs KlubbM
6,16
Sandra Jordman Liljendal IK 04.8. Liljendal Ök
6,15
Ella Auvinen Esbo IF 29.8. Kerava Vattenfall
6,15
Antonia Holmgren IF Sibbo Vargarna 13.9. Sibbo KlubbM
6,14
Lina Grönroos IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr
6,01
Ellen Byman Kimito SF 26.7. Borgå/C F/P indv
5,77
Belinda Wickholm IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
5,77
Hanna Jordas Lovisa Tor 05.9. Lovisa KlubbM
5,70
Wilma Jensén IF Raseborg 27.8. Ekenäs KlubbM
5,69
Bettina Buckbee Sjundeå IF 29.8. Kalajoki Vattenfall
5,68
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM
5,65
Elinda Hermansson Pargas IF 26.7. Borgå/C F/P indv
5,64
Anna Dahlström IF Raseborg 27.8. Ekenäs KlubbM
5,58
Melinda Matilainen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
5,58
Kajsa Lindholm Kimito SF 29.6. Dalsbruk juniortävl.
5,58
Henna Ala-Keturi HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
5,43
Vilma Kajander HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM
5,39
Ida Tuominen Virkby Start 27.6. Lojo F/P mångk
5,37
Emilia Lindberg Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
5,36
Vappu Reunanen Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
5,19
Nella Gottberg Virkby Start 16.6. Lojo Samarbetst
5,19
Tuuli Tuohimaa Hangö IK 17.8. Hangö VKM
5,04
Viktoria Myllylä IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM





Diskus 600g



21,60
Sandra Jordman Liljendal IK 25.7. Borgå/C F/P indv
20,13
Nicolina Nynäs IF Raseborg 01.8. Lojo LJG
18,78
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 11.7. Borgå/C Toppgames
18,52
Malin Lundqvist Pargas IF 30.8. Kimito distr
18,29
Cecilia Grönholm Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
18,20
Josefine Augustson IF Raseborg 23.6. Salo Regiont
17,07
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 06.9. Borgå/B Höstkast
14,95
Elinda Hermansson Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
14,57
Ellen Byman Kimito SF 30.8. Kimito distr
13,40
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g.
13,24
Antonia Holmgren IF Sibbo Vargarna 13.9. Sibbo distr
13,15
Anna Malmsten IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
13,07
Anna Dahlström IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
12,90
Kajsa Lindholm Kimito SF 30.8. Kimito distr
11,33
Veronika Lundqvist Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
11,19
Sofie Toikka Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
10,74
Emilia Lindberg Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
10,61
Emma Metzner IF Raseborg 13.8. Karis KlubbM
10,26
Patricia Fridefors Borgå Akilles 17.5. Borgå/B Vårkast
10,04
Frida Malmström HIFK-Friidrott 24.9. H:fors/D KlubbM








Spjut 400g



23,89
Josefine Augustson IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
18,21
Nella Gottberg Virkby Start 02.8. Lojo LJG
17,94
Ellen Byman Kimito SF 25.7. Borgå/C F/P indv
17,52
Anna Dahlström IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
17,49
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 13.9. Sibbo distr
17,35
Malin Lundqvist Pargas IF 25.7. Borgå/C F/P indv
17,20
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
15,97
Sofie Toikka Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
15,88
Anna Malmsten IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
15,66
Sohvi Nenonen Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt.
13,19
Amanda Norrén Kimito SF 11.6. Kimito Klubbt.
13,09
Vappu Reunanen Esbo IF 02.7. Eurajoki distr
13,08
Nicolina Nynäs IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
13,06
Kajsa Lindholm Kimito SF 06.8. Kila juniortävl.
13,02
Cecilla Grönholm Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval
12,90
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
12,82
Patricia Fridefors Borgå Akilles 24.8. Borgå/H KlubbM
12,76
Emilia Lindberg Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
12,61
Elinda Hermansson Pargas IF 04.6. Pargas distr
11,56
Rebecca Perjala Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
10,91
Ella Auvinen Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
10,88
Anni Alanko IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
10,75
Saga Remonen Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
10,72
Melinda Matilainen Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
10,50
Belinda Wickholm IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
10,45
Victoria Myllylä IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
10,36
Vilma Kajander HIFK-Friidrott 22.9. H:fors/D KlubbM
10,35
Hanna Jordas Lovisa Tor 13.7. Lovisa Klubbt.
10,20
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
10,13
Julia Ek HIFK-Friidrott 22.9. H:fors/D KlubbM
10,00
Elin Bussman Hangö IK 01.7. Bromarf VKM
9,97
Wilma Jensén IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
9,69
Antonia Holmgren IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
9,57
Henrietta Helander Pargas IF 04.6. Pargas distr
9,27
Lotta Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 03.6. Sibbo Klubbt.













3-kamp (60m längd, kula)


826
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk


(9,52/+1,5, 3,57, 7,57)
770
Sohvi Nenonen Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(9,84/+1,5, 3,88, 6,47)
716
Cecilia Grönholm Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(9,65/+1,5, 3,43, 6,26)
702
Malin Lundqvist Pargas IF 27.6. Lojo F/P mångk


(10,38/+1,5, 7,22, 3,54)
697
Sandra Jordman Liljendal IK 22.6. Lovisa ÖK mångk


(10,11/-0,4, 3,80, 5,93)
657
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargana 17.6. Sibbo KlubbM


(9,79, 3,36, 5,68)
590
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(10,47, 3,15, 6,27)
588
Ida Tuominen Virkby Start 27.6. Lojo F/P mångk


(10,48/+1,5, 3,49, 5,39)
544
Nella Gottberg IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk


(10,51/+1,5, 3,29, 5,11)
540
Henrietta Helander Pargas IF 27.6. Lojo F/P mångk


(10,31/+1,5, 3,27, 4,51)
510
Julia Ek HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(10,45, 3,22, 4,50)
508
Patricia Fridefors Borgå Akilles 27.6. Lojo F/P mångk


(10,55/+1,5, 3,27, 4,51)
501
Andrea Horsma HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(10,41, 3,00, 4,78)
493
Henna Ala-Keturi HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(11,47, 3,19, 5,58)
451
Vilma Kajander HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(11,18, 2,95, 5,23)
442
Lotta Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(10,82, 3,02, 4,21)
440
Viktoria Myllylä IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


11,18, 2,85, 5,04)
420
Frida Malmström HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(11,08, 2,95, 4,26)
















Flickor 9 år






40m






6,45
Saga Andersson Esbo IF 12.9. Somero distr.kamp
6,73
Malou Ekholm Ingå IF 12.9. Somero distr.kamp
6,89 1,3 Moa Wasström Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk
6,89
Monica van Assendelft Borgå Akilles 10.8. Borgå/C Kommunt
6,94 0,1 Patricia Sandell IF Raseborg 19.6. Somero nat
6,94
Matilda Sandblom Hangö IK 27.6. Lojo F/P mångk
6,95
Elvira Niemi Ingå IF 25.7. Borgå/C F/P indv
7,06
Matilda von Koskull HIFK-Friidrott 11.7. Borgå/C Toppgames
7,09
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo SkolM
7,10
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
7,18
Micaela Bergholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk
7,20
Oona Lius Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
7,33
Nicolina Fredriksson Hangö IK 27.6. Lojo F/P mångk
7,36
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 01.6. Borgå/C Kommunt
7,37
Elvira Eklöv IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
7,38
Cecilia Ek Borgå Akilles 02.8. Sibbo Vargspelen
7,39
Emma Ignatius Esbo IF 01.7. Kervo distr.
7,44
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk
7,45
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM mångk
7,45
Emma Terkki Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
7,46
Sara Österlund Hangö IK 27.6. Lojo F/P mångk
7,47
Erin Hildéen Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk
7,47
Felicia Meriheinä Liljendal IK 11.7. Borgå/C Toppgames
7,48
Sissi Sinervo HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D klubbM
7,50
Sonja Nokelainen IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM mångk
7,50
Amanda Fältmsrch IF Raseborg 17.8. Hangö VKM








Manuel tid






7,0h
Sofia Forsman Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
7,0h
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
7,1h
Amanda Fältmsrch IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
7,1h
Ellen Tammisto Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
7,1h
Anna Nylund Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
7,2h
Felicia Meriheinä Liljendal IF 06.9. Liljendal Kommun.kamp








150m






23,50 0,6 Saga Andersson Esbo IF 26.7. Borgå/C F/P indv
24,22 1,5 Monica Van Asendelft Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
24,29 1,5 Moa Wasström Ingå IF 26.7. Borgå/C F/P indv
25,35
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo distr.
25,83
Matilda Sandblom Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
26,23
Micaela Bergholm Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
26,44
Cecilia Ek Borgå Akilles 20.8. Borgå/C Vasakisa
26,46
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 20.8. Borgå/C Vasakisa
26,74
Amy Tooley Sjundeå IF 15.6. Sibbo Vattenfall
26,78
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 13.5. Sibbo distr.








Manuel tid






25,8h
Malou Ekholm Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
26,1h
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM
26,5h
Elvira Niemi Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
26,6h
Sofia Forsman Sjundeå IF 15.9. Sjundeå KlubbM








600m






2.15,75
Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM
2.15,8h
Moa Waström Ingå IF 26.5. Ingå Samarbetst
2.16,07
Cecilia Ek Borgå Akilles 02.8. Sibbo Vargspelen
2.17,31
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
2.18,0h
Ellen Voutilainen Sjundeå 26.5. Ingå Samarbetst
2.18,62
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
2.18,92
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
2.22,54
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
2.27,44
Emilia Anttila Borgå Akilles 02.8. Sibbo Vargspelen
2.27,77
Anna Korhonen IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM








1000m






3.54,29
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 12.9. Somero distr.kamp
4.01,69
Moa Wasström Ingå IF 05.7. Numi-P nat
4.04,2h
Cecilia Ek Borgå Akilles 02.8. Borgå/C KlubbM
4.05,22
Emilia Anttila Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
4.05,1h
Saga Andersson Esbo IF 11.6. Grankulla Klubbt
4.06,15
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
4.09,11
Sara Österlund Hangö IK 26.7. Borgå/C F/P indv
4.13,20
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4.13,3h
Monica van Assendelft Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
4.15,37
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4.16,95
Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
4.18,5h
Emelie Åström Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
4.19,2h
Ida Repo Hangö IK 19.5. Sjundeå Spring cup
4.19,63
Ellinor Lind Kimito SF 26.7. Borgå/C F/P indv
4.19,70
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4.20,0h
Julia Ollikainen Sjundeå IF 19.5. Sjundeå Spring cup
4.22,0h
Sofia von Bondsdorff Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
4.25,22
Matilda Sandblom Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM
4.29,5h
Isabella Latva ÅIFK 30.8. Kimito distr
4.29,63
Laura Lausavuo IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo SkolM
4.33,0h
Miranda Pebdini Kimito SF 30.8. Kimito distr
4.38,5h
Sonja Nyberg Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
4.38,67
Ea Suuronen IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
4.39,2h
Nicolina Fredriksson Hangö IK 19.5. Sjundeå Spring.cup
4.40,8h
Cajsa Calin Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM








40m häck 50cm




8,00 0,4 Patricia Sandell IF Raseborg 25.7. Kervo nat
8,45
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
8,59
Amanda Wallenius IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
8,66
Matilda Sandblom Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
8,83 -1,0 Felicia Meriheinä Liljendal IK 02.8. Sibbo Varspelen
8,92
Amanda Fältmarsch IF Raseborg 13.8. Karis klubbM
9,05
Elin Bussman Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
9,15
Ida Repo Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
9,22
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
9,25
Nicolina Fredriksson Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
9,26
Sara Österlund IF Sibbo Vargarna 20.8. Hangö KlubbM
9,26
Sofia Lindholm IF Raseborg 13.8. Karis klubbM
9,28 -1,0 Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Varspelen
9,36
Sara Sundström IF Raseborg 13.8. Karis klubbM
































Manuel tid






8,7h
Moa Wasström Ingå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
8,8h
Malou Ekholm Ingå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
8.9h
Monica van Assendelft Borgå Akilles 08.6. Borgå/C Klubbt
9,2h
Mikaela Bergholm Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
9,3h
Amy Tolley Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
9,3h
Sofia Forsman Sjundeå IF 02.6. Sjundeå Samarbetst
9,4h
Sara Falk Virkby Start 02.6. Sjundeå Samarbetst
9,4h
Emilia Anttila Borgå Akilles 08.6. Borgå/C Klubbt
9,4h Antonia Idström HIFK-Friidrott 21.9. H:fors/D KlubbM
9,5h
Cecilia EK Borgå Akilles 08.6. Borgå/C Klubbt
9,5h Lina Lundmark HIFK-Friidrott 21.9. H:fors/D KlubbM
600m gång






3.39,31
Emelie Åström Esbo IF 19.8. Tustby nat
4.13,0h
Emilia Anttila Borgå Akilles 29.6. Borgå/C klubbt
4.14,0h
Ronja Malmström Borgå Akilles 29.6. Borgå/C Klubbt
4.17,0h
Monica van Assendelft Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
4.22,60
Corinne Suvanto Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
4.23,0h
Cecilia EK Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
4.23,70
Elvira Eklöv IF Raseborg 25.7. Borgå/C F/P indv
4,23,6h
Emma Ignatius Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
4.24,0h
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
4.24,0h
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 17.8. Borgå/C KlubbM
4.54,2h
Emilia Ekström IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
4.54,2h
Wanda Grönroos IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
4.54,6h
Linda Nenonen Esbo IF 21.5. Grankulla Klubbt
5.00,3h
Isa von Bonsdorff IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
5.05,7h
Karin Wallenius IF Trean 24.8. Tenala KlubbM
5.05,8
Janina Österlund IF Trean 24.8. Tenala KlubbM








Höjd






113
Patricia Sandell IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
113
Moa Wasström Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
112
Sara Österlund Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
111
Emma Ignatius Esbo IF 05.7. Kervo distr
111
Saga Andersson Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
110
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
110
Matilda Sandblom Hangö IK 01.7. Bromarf VKM
110
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM
105
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 26.5. Ingå Samarbetst
105
Erin Hildéen Ingå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
105
Sara Sundström IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
105
Elivira Niemi Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
103
Elin Bussman Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
100
Amanda Wallenius IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
100
Jenny Sjölund Borgå Akilles 10.8. Borgå/C Kommunt
100
Amanda Fältmarsch IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
100
Roosa Tenhonen IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
100
Micaela Bergholm Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
100
Nicolina Fredriksson Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
100
Corinne Suvanto Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
100
Ida Repo Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
100
Malou Ekholm Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
100
Vilma Taira Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
98
Sara Falck Virkby Start 02.8. Lojo LJG
95
Karita Auvinen Ingå IF 26.5. Ingå Samarbetst
95
Monica Van Assendelft Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
95
Cecilia Ek Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
95
Nicole Enqvist Ingå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
95
Sonja Pakkala Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
95
My Nyman ÅIFK 30.8. Kimito distr
95
Ida Myllys IF Sibbo Vargarna 10.9. Sibbo skolM
95
Sofie Westerlund Ingå IF 08.9. Ingå KommunM
90
Julie Ollikainen Sjundeå IF 26.5. Ingå Samarbetst
90
Amanda Lindström IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
90
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
90
Serafina Ekström IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
90
Amanda Toivola IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
90
Felicia Meriheinä Liljendal IK 26.7. Borgå/C F/P indv
90
Ronja Malmström Borgå Akilles 10.8. Borgå/C kommunt
90
Emilia Anttila Borgå Akilles 10.8. Borgå/C kommunt
90
Wanda Grönroos IF Trean 13.8. Tenala KlubbM
90
Emilia Ekström IF Trean 13.8. Tenala KlubbM
90
Sofia Forsman Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
90
Charlotta Wiklund IF Raseborg 25.8. Karis KlubbM
90
Susanna Ehrnström Pargas IF 03.9. Pargas KlubbM
90
Susanne Nyberg Hangö IK 31.8. Hangö KlubbM
90
Nina Ahlström HIFK-Friidrott 14.9. H:fors/D KlubbM
90
Hanna Lindberg Sjundeå IF 17.9. Sjundeå KlubbM
86
Oona Routsalainen IF Sibbo Vargarna 19.8. Sibbo KlubbM
85
Laura Auvinen Ingå IF 26.5. Ingå Samarbetst
85
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 08.6. Borgå/C Klubbt
85
Hanna Kareinen IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
85
Laura Lausvuo IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
85
Reetta Korpimäki IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
85
Ellen Löfgren IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
85
Wilma Fallenius IF Raseborg 01.7. Bromarf VKM
85
Anna Huitula Borgå Akilles 10.8. Borgå/C Kommunt
85
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 10.8. Borgå/C kommunt
85
Anna Nylund Sjundeå IF 19.9. Sjundeå Samarbetst
85
Cajsa Calin Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
85
Wilma Danielsson Sjundeå IF 19.8. Sjundeå Samarbetst
85
Fanny Axberg Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
85
Janina Broman Kimito SF 30.8. Kimito distr








Längd Hoppzon






3,75
Saga Andersson Esbo IF 25.7. Borgå/C F/P indv
3,70
Moa Wasström Ingå IF 15.7. K:slätt/V Nat
3,65
Matilda Sandblom Hangö IK 24.8. Hangö KlubbM
3,65
Elvira Niemi Ingå IF 25.8. Ingå Samarbetst
3,62
Patricia Sandell IF Raseborg 20.7. Kaarina/K Regiont
3,44
Micaela Bergholm Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
3,40
Monica Van Assendelft Borgå Akilles 25.7. Borgå/C F/P indv
3,39
Cecillia Ek Borgå Akilles 21.8. Borgå/C KlubbM
3,37
Emma Ignatius Esbo IF 06.6. H:fors/D peugeot jg
3,36
Malou Ekholm Ingå IF 25.8. Ingå Samarbetst
3,35
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C F/P indv
3,29
Sara Österlund Hangö IK 25.7. Borgå/C F/P indv
3,24
Felicia Meriheinä Liljendal IK 22.6. Lovisa ÖK mångk
3,23
Lina-Lotta Kavander Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
3,23
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk
3,23
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 31.8. Borgå/C KlubbM
3,22
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
3,15
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
3,12
Emma Terkki Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
3,12
Josefin Lindfors Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
3,11
Fanny Axberg Esbo IF 28.5. Grankulla KlubbM
3,11
Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 26.8. Sibbo KlubbM
3,10
Sofie Westerlund Ingå IF 18.8. Ingå KlubbM
3,10
Amanda Fältmarsch IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
3,09
Erin Hildéen Ingå IF 18.8. Ingå KlubbM
3,09
Oona Lius Pargas IF 20.8. Pargas KlubbM
3,08
Elvira Eklöv IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
3,06
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 02.8. Sibbo Vargspelen
3,02
Nicolina Fredriksson Hangö IK 17.8. Hangö VKM
3,02
Corinne Suvanto Hangö IK 13.9. H:fors/B KlubbM
3,01
Anna Nylund Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
3,00
Wanda Grönroos IF Trean 30.7. Tenala KlubbM








Kula 2,0kg






6,71
Patricia Sandell IF Raseborg 12.9. Somero Distr.kamp
6,61
Matilda Sandblom Hangö IK 12.9. Somero Distr.kamp
6,29
Sara Österlund Hangö IK 17.8. Hangö VKM
6,15
Moa Wasström Ingå IF 15.7. K:slätt/V Nat
5,94
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
5,75
Micaela Bergholm Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
5,73
Ronja Malmström Borgå Akilles 26.7. Borgå/C F/P indv
5,56
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
5,53
Elvira Niemi Ingå IF 01.9. Ingå KlubbM
5,49
Felicia Meriheinä Liljendal IK 02.8. Sibbo Vargspelen
5,26
Emilia Anttila Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
5,24
Elin Nyberg IF Raseborg 17.8. Hangö VKM
5,22
Saga Andersson Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
5,05
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 26.7. Borgå/C F/P indv
5,05
Nina Ahlström HIFK-Friidrott 21.9. H:fors/D KlubbM
4,93
Sofia Forsman Sjundeå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
4,92
Sara Sundström IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM
4,91
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4,91
Sara Falck Virkby Start 06.9. Ingå Kastkarneval
4,83
Sofie Westerlund Ingå IF 25.6. Korsholm distr.
4,70
Fanny Axberg Esbo IF 28.8. Grankulla KlubbM
4,69
Laura Lausvuo IF Sibbo Vargarna 10.6. Sibbo Ingman g
4,67
Cecilia Ek Borgå Akilles 04.6. Liljendal ÖK
4,61
Erin Hildéen Ingå IF 16.6. Lojo Samarbetst
4,56
Monica van Assendelft Borgå Akilles 20.7. Borgå/C Klubbt
4,56
Vilma Taira Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
4,53
Miranda Aarnio Sjundeå IF 08.9. Sjundeå KlubbM
4,44
Susanna Nyberg Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
4,37
Malou Ekholm Ingå IF 23.6. Sjundeå Samarbetst
4,34
Nicolina Fredriksson Hangö IK 20.8. Hangö KlubbM
4,34
Anna Huitula Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
4,33
Emma Ignatius Esbo IF 01.7. Kervo distr.
4,32
Victoria Segerman Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk
4,24
Sofia Lindholm IF Raseborg 20.8. Ekenäs KlubbM








Spjut 400g






17,52
Moa Wasström Ingå IF 05.7. Nummi-P nat
15,88
Matilda Sandblom Hangö IK 06.9. Ingå Kastkarneval
12,90
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr
12,45
Sara Österlund Hangö IK 01.7. Bromarf VKM
12,41
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 20.5. Sibbo distr
12,39
Sara Falck Virkby Start 06.9. Ingå Kastkarneval
12,10
Jennifer Augustsson IF Raseborg 06.9. Ingå Kastkarneval
11,88
Wanda Grönroos IF Trean 06.8. Tenala KlubbM
11,85
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 13.8. Esbo/A Vattenfall
11,19
Erin Hildéen Ingå IF 06.9. Ingå Kastkarneval








3-kamp (40m, längd, kula)



682
Mathilda Sandblom Hangö IK 27.6. Lojo F/P mångk


(6,94/+1,3, 3,49, 5,87)
679
Moa Wasström Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(6,89/+1,3, 3,57, 5,40)
605
Micaela Bergholm Esbo IF 27.6. Lojo F/P mångk


(7,18/+1,3, 3,32, 5,67)
586
Malou Ekholm Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(6,83/+1,3, 3,33, 4,22)
554
Elvira Niemi Ingå IF 16.6. Lojo Samarbetst


(7,37, 3,35, 5,15)
549
Patricia Sandell IF Raseborg 27.6. Lojo F/P mångk


(7,11/+1,3, 2,97, 5,17)
539
Sara Österlund Hangö IK 27.6. Lojo F/P mångk


(7,46/+1,3, 3,21, 5,42)
528
Felicia Meriheinä Liljendal IK 22.6. Lovisa ÖK mångk


(7,50, 3,24, 5,23)
528
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 27.6. Lojo F/P mångk


(7,13/+1,3, 3,23, 4,21)
503
Monica van Assendelft Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(7,1h, 3,14, 4,56)
497
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(7,45, 3,03, 5,00)
464
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(7,44/+1,3, 2,84, 4,73)
460
Emma Ignatius Esbo IF 06.6. H:fors/D Peugeot jg


(7,40, 3,37, 3,25)
457
Emma Terkki Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(7,45, 3,12, 3,98)
452
Lina-Lotta Kavander Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(7,57, 3,23, 3,88)
444
Erin Hildéen Ingå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(7,47/+1,3, 3,03, 3,97)
434
Sofie Westerlund Ingå IF 12.7. Nykarleby F/P mångk


(7,65/-0,4, 3,10, 4,03)
428
Nicolina Fredriksson Hangö IK 27.6. Lojo F/P mångk


(7,33/+1,3, 2,81, 3,76)
416
Josefin Lindfors Lovisa Tor 22.6. Lovisa Ök mångk


(7,74, 3,12, 4,16)
407
Sonja Nokelainen IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(7,50, 2,85, 3,70)
401
Emilia Anttila Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(7,4h, 2,82, 3,97)
399
Sara Falck Virkby Start 27.6. Lojo F/P mångk


(7,87/+1,3, 2,69, 4,65)
397
Amy Tooley Sjundeå IF 16.6. Lojo Samarbetst


(7,60, 2,79, 3,86)
397
Anna Huitula Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(7,5h, 2,76, 4,20)
395
Cecilia Sinervo HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(7,48, 2,79, 3,52)
386
Lina Lundmark HIFK-Friidrott 17.9. H:fors/D KlubbM


(7,64, 2,89, 3,50)
374
Julie Ollikainen Sjundeå IF 27.6. Lojo F/P mångk


(7,69/+1,3, 2,65, 3,86)
366
Viktoria Segerman Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(7,88, 2,53, 4,32)
360
Nicole Enqvist Ingå IF 16.6. Lojo Samarbetst


(8,03, 2,78, 3,94)
351
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(7,40, 2,48, 2,97)
347
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 20.7. Borgå/C KlubbM


(7,5h, 2,09, 3,66)
341
Emilia Alasara IF Sibbo Vargarna 17.6. Sibbo KlubbM


(7,87, 2,65, 3,54)
328
Wilma Huhtanen Lovisa Tor 22.6. Lovisa ÖK mångk


(7,96, 2,80, 3,08)
323
Karita Auvinen Ingå IF 16.6. Lojo Samarbetst


(8,15, 2,59, 3,73)