NÅID FRIIDROTT STATISTIK POJKAR 2010








POJKAR 15 ÅR






80m






10,18 1,4 Jess Lindholm IF Raseborg 10.9. Korsholm SFSIM
10,45 0,4 Wilhelm Nielsen Lovisa Tor 10.9. Korsholm SFSIM








Medvind














100m






12,23 1,6 Patrik Eklund Pargas IF 15.6. Pargas Distr
12,48 2,0 Johannes Reuter IF Raseborg 05.7. Åbo Tilastopaja
12,49 1,0 Sampo Ranta HIFK-Friidrott 04.8. Borgå/C DM
12,59 0,4 Philip af Hällström Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
12,70 -0,4 Niklas Komi IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
12,77 -0,4 Jesse Lindholm IF Raseborg 08.8. Sibbo Vargspelen
12,81 0,6 Wilhelm Nielsen Lovisa Tor 25.7. Borgå/C Toppgames
13,29 0,5 Antti Sappinen Esbo IF 30.6. Esbo/A elitt
13,63 0,1 Fredrik Fröberg Sjundeå IF 18.9. K:slätt/V KommM
13,74 1,3 Stanislav Paltshyk HIFK-Friidrott/UKR 11.8. Tustby nat
13,81 -0,4 Elias Keränen IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
14,19 -0,1 Oskar Andersson IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr.








Medvind/Manuel tid






12,35 2,6 Sampo Ranta HIFK-Friidrott 17.7. Nykarleby SFIM
12,64 3,6 Wilhelm Nielsen Lovisa Tor 07.7. Raseborg/K raseborg g.
12,74 3,6 Jesse Lindholm IF Raseborg 07.7. Raseborg/K raseborg g.








13,1h -0,4 Fredrik Fröberg Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
13,2h -0,4 Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
















300m






38,72
Sampo Ranta HIFK-Friidrott 22.8. H:fors/D FM
39,19
Johannes Reuter IF Raseborg 13.6. Lojo LJG
40,25
Philip af Hällström Esbo IF 18.9. Mariehamn SFI-serien
40,55
Wilhelm Nielsen Lovisa Tor 16.7. Nykarleby SFIM
40,57
Jesse Lindholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
40,64
Patrik Eklund Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
40,95
Joona Linner HIFK Friidrott 13.6. Lojo LJG
42,44
Niklas Komi IF Sibbo Vargarna 16.7. Nykarleby SFIM
42,82
Antti Sappinen Esbo IF 16.7. Nykarleby SFIM
43,18
Fredric Suvanto Hangö IK 16.7. Nykarleby SFIM
43,30
Max Nyberg Sjundeå IF 16,7, Nykarleby SFIM
44,24
Stanislav Paltshyk HIFK-Friidrott/UKR 20.6. Esbo/A FJG
43,8h
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 10.6. Sjundeå Sammarbetst
45,2h
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
45,82
Miika Kari Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM








800m






2.12,00
Johannes Reuter IF Raseborg 13.6. Lojo LJG
2.13,71
Samuli Manninen HIFK-Friidrott 21.8. H:fors/D FM
2.15,06
Fredric Suvanto Hangö IK 17.7. Nykrleby SFIM
2.18,36
Max Nyberg Sjundeå IF 17.7. Nykrleby SFIM
2.27,17
Nicklas Selenius IF Raseborg 18.9. Mariehamn SFI-serien
2.27,27
Fredrik Ahtola IF Raseborg 01.6. Raseborg/K raseborg g.
2.27,32
Vilho Luokkalahti IF Raseborg 01.6. Raseborg/K raseborg g.
2.32,1h
Jesse Lindholm IF Raseborg 29.6. Raseborg/B VKM
2.34,18
Wilhelm Nielsen Lovisa Tor 13.6. Lojo LJG
2.33,5h
Antti Sappinen Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
2.35,93
Niklas Komi IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo distr.
2.40,4h
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
2.43,54
Alexander Merilä Hangö IK 01.6. Karis Raseborgs g








1000m














2000m






6.29,89
Max Nyberg Sjundeå IF 22.8. H:fors/D FM
6.34,10
Fredric Suvanto Hangö IK 12.8. Tusby nat
6.34,24
Samuli Manninen HIFK-Friidrott 22.8. H:fors/D FM
7.09,53
Antti Sappinen Esbo IF 21.5. Esbo/O Tapiola g.
8.57,0h
Alexander Merilä Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM








100m häck 84,0cm






15,76
Philip af Hällström Esbo IF 16.7. Nykarleby SFIM








Medvind/handtid














200m häck 76,2 cm






30,26
Joona Linner HIFK-Friidrott 01.7. Jämsä Karneval
30,40 -0,7 Philip af Hällström Esbo IF 23.5. H:fors/D Peugeor g.
34,99 -1,3 Fredrik Fröberg Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst








1500m hinder






5.09,26
Samuli Manninen HIFK-Friidrott 15.6. H:fors/D distr
5.11,79
Fredric Suvanto Hangö IK 02.7. Göteborg VUS
6.00,51
Alexander Merilä Hangö IK 08.9. H:fors/D F/P indv








3000m gång














Höjd






181
Oskar Andersson IF Sibbo Vargarna 21.8. H:fors/D FM
174
Patrik Eklund Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
167
Pihlip af Hällström Esbo IF 26.5. H:fors/D distr
160
Jesse Lindholm IF Raseborg 29.6. Raseborg/B VKM
154
Elias Keränen IF Sibbo Vargarna 21.8. H:fors/D FM
152
Miika Kari Esbo IF 17.7. Nykarleby SFIM
150
Oliver Lundqvist Kyrkslätt IF 08.9. H:fors/D HSIDM
146
Rasmus Parkkari HIFK-Friidrott 09.9. H:fors/D KlubbM
140
Antti Sappinen Esbo IF 26.5. H:fors/D distr
140
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 12.8. Ingå sammarbetst
140
Axel Toukkari Kyrkslätt IF 08.9. H:fors/D HSIDM
138
Fredric Suvanto Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
135
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
135
Max Nyberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
135
Stefan Rudvin Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM








Stav






280
Miika Kari Esbo IF 28.8. Tustby Vattenfall
160
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 15.6. Lojo sammarbetst








Längd






5,83 0,6 Philip af Hällström Esbo IF 16.7. Nykarleby SFIM
5,35 0,6 Patrik Eklund Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
4,94 1,7 Jesse Lindholm IF Raseborg 01,6. Raseborg/K raseborg g
4,90 0,9 Antti Sappinen Esbo IF 22.8. H:fors/D FM
4,59 1,5 Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
4,58 0,2 Miika Kari Esbo IF 03.8. Borgå/H DM
4,58 0,4 Fredrik Fröberg Sjundeå IF 18.9. K:slätt/V KommM
4,27 -0,4 Fredric Suvanto Hangö IK 01.6. Raseborg/K raseborg g
4,14 0,5 Alexander Merilä Hangö IK 01.6. Karis raseborg g








Medvind/utan vind






4,87 3,0 Antti Sappinen Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
4,32
Fredric Suvanto Hangö IK 26.08 Hangö KlubbM








3-steg






12,32 0,9 Pihlip af Hällström Esbo IF 18.9. Mariehamn SFI-serien
11,16 -0,3 Fredrik Fröberg Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
10,90 -0,6 Antti Sappinen Esbo IF 21.8. H:fors/D distr
10,76 -0,2 Jesse Lindholm IF Raseborg 01.9. Esbo/A SFI serien
10,42 -1,4 Miika Kari Esbo IF 17.7. Nykarleby SFIM
10,29 -2,9 Patrik Eklund Pargas IF 16.9. Pargas KlubbM
10,09 -2,6 Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 24.5. Lojo/V samarbetst
10,06 1,5 Elias Keränen IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C DM
9,73 1,2 Oskar Andersson IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
8,91 0,2 Alexander Merilä Hangö IK 18.8. Hangö VKM








Medvind/utan vind






12,68 3,8 Pihlip af Hällström Esbo IF 04.8. Borgå/C DM
11,20
Antti Sappinen Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM








Kula 4,0kg






14,24
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
13,76
Jesse Lindholm IF Raseborg 04.9. Borgå/B Höstkast
11,90
Otto Sammalisto Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
11,12
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 24.8. Sjundeå Samarbetst
10,60
Dennis Lindgren Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
10,52
Philip af Hällström Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
10,28
Miika Kari Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
10,12
Rasmus Sulonen Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval








Diskus 1,0kg






48,13
Jesse Lindholm IF Raseborg 10.9. Korsholm SFSIM
43,53
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 16.7. Nykarleby SFIM
41,73
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 20.6. Esbo/A FJG
34,71
Rasmus Sulonen Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
23,79
Fredric Suvanto Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
19,18
Alexander Merilä Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM








Slägga 4,0kg






60,53
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 16.8. H:fors/D distr
52,26
Jesse Lindholm IF Raseborg 04.9. Borgå/B Höstkast
38,11
Miika Kari Esbo IF 26.7. K:slätt/V distr
37,26
Otto Sammalisto Esbo IF 01.9. Esbo/A SFI serien
35,46
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 21.8. H:fors/D FM
14,69
Alexander Merilä Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM








Spjut 600g






56,36
Jesse Lindholm IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
47,36
Sebastian Lindstedt Sjundeå IF 12.6. Lojo LJG
46,75
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
41,98
Otto Sammalisto Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
39,80
Miika Kari Esbo IF 22.9. Grankulla skolM
34,45
Oliver Lundqvist Kyrkslätt IF 08.9. H:fors/D HSIDM
32,30
Axel Toukkari Kyrkslätt IF 08.9. H:fors/D HSIDM
29,63
Pihilip af Hällström Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
28,34
Rasmus Sulonen Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
24,87
Max Nyberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå klubbm
22,81
Alexander Merilä Hangö IK 26.8. Hangö KlubbM
21,48
Fredric Suvanto Hangö IK 26.8. Hangö KlubbM
21,01
Niklas Komi IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM








5-kamp (100m h, längd, spjut, stav, 1000m)










4x80m häck






52,39
Borgå Akilles

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Viktor Fagerholm, Jani Backman, Willem Kajander,Arttu Erikkilä)
55,34
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
Philip af Hällström, Miika Kari, Mikko Matikainen, Antti Sappinen)








4x100m






49,46
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
(Jani Backman, Viktor Fagerholm, Arttu Erikkilä, Willem Kajander)
51,31
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Miika Kari, Philip af Hällström, Antti Sappinen, Mikko Matikainen)
51,43
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Eljas Aalto, Niklas Komi, Samuel Rajala, Valdemar Sandell)
54,1h
IF Sibbo Vargarna 2

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Edvard Lindberg, Niklas Komi, Joonas Luotonen, Valdemar Sandell)
54,2h
Sjundeå IF

11.8. Esbo/A Vattenfall
Juuso Kalliomäki, Axel Biström, Max Nyberg, Fredrik Fröberg)








4x800m






9.52,3
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
Arttu Erikkilä, Jani Backman, Willem Kajander, Viktor Fagerholm)
9,57,4
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
Philip af Hällström, Antti Sappinen, Miika Kari, Mikko Matikainen)
10.30,6
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Valdemar Sandell, Niklas Komi, Eljas Aalto, Samuel Rajala)
























P14






80m






9,94 0,4 Jani Backman Borgå Akilles 10.9. Korsholm SFSIM








100m






12,17 -1,8 Henrik Blomfelt Lovisa Tor 31.7. Pargas F/P indv
12,44 -0,4 Jani Backman Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
12,72 1,4 Viktor Fagerholm Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
12,76 1,4 Willem Kajander Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
12,93 1,0 Donatello Dallai Esbo IF 04.8. Borgå/C DM
12,98 -0,7 Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
13,03 0,6 Samuel Rajala IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C Toppgames
13,19 -0,4 Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
13,23 -0,3 Simon Eriksson Dragsfjärd IK 15.5. Nådendal distr
13,40 0,6 Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 14.7. K:slätt/V nat.
13,49 0,0 Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo distr
13,66 0,5 Mikko Matikainen Esbo IF 30.6. Esbo/A Elitt
14,18 -0,4 Tommi Holm IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
14,19 -0,1 Oskar Andersson IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
14,25 -2,0 Sebastian Sederholm Borgå Akilles 26.5. Borgå/C bbl.olymp
14,47 0,7 Niklas Miller HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
















Medvind






12,00 2,6 Henrik Blomfelt Lovisa Tor 17.7. Nykarleby SFIM
13,32 3,2 Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall








Manueltid






12,1h
Jani Backman Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
12,5h
Donatello Dallai Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall








300m






38,73
Henrik Blomfelt Lovisa Tor 03.8. Borgå/H DM
38,98
Jani Backman Borgå Akilles 11.9. Korsholm SFSIM
40,87
Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 04.7. Göteborg vus
42,92
Victor Fagerholm Borgå Akilles 17.5. Borgå/C distr
43,34
Mikko Matikainen Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
43,86
Samuel Rajala IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo klubbM mångk
44,27
Valdemar Sandell IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
44,93
Albert Rehnberg Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
45,04
Kare Visuri HIFK-Friidrott 16.7. Nykarleby SFIM
45,23
Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
48,13
Sebastian Sederholm Borgå Akilles 17.5. Borgå/C distr








800m






2.10,09
Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 21.8. H.fors/D FM
2.19,39
Valdemar Sandell IF Sibbo Vargarna 19.6. Esbo/A FJG
2.19,46
Jani Backman Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Toppgames
2.22,62
Olli Leinonen HIFK-Friidrott 25,8, Sibbo KlubbM
2.23,70
Kare Visuri HIFK-Friidrott 17.7. Nykarleby SFIM
2,25,38
Mikko Matikainen Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM
2.28,0
Jere Blomqvist Borgå Akilles 18.9. Tyersö Kl.kamp
2.37.8
Artur Stark Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
2.43,0h
Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
2.43,54
Alexander Merilä Hangö IK 01.6. Raseborg/K raseborg g
2.47,66
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
2.55,06
Victor Thomander Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv








1000m






2.51,15
Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 17.8. K:slätt/V distr
3.05,95
Jani Backman Borgå Akilles 03.9. Huittinen FM mångk
3.09,18
Viktor Fagerholm Borgå Akilles 19.6. Sibbo SFIM mångk
3.09,74
Olli Leinonen HIFK-Friidrott 17.8. K:slätt/V distr
3.34,02
Donatello Dallai Esbo IF 03.9. Huittinen FM mångk








2000m






6.29,96
Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 22.8. H:fors/D FM
6.41,85
Valdemar Sandell IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
6.47,68
Mikko Matikainen Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
7.23,3
Artur Stark Sjundeå IF 27.4. Sjundeå spring cup
7.25,8
Albert Rehnberg Sjundeå IF 27.4. Sjundeå spring cup
7.30,92
Kare Visuri HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
8.33,32
Victor Thomander Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
















100m häck,84,0cm






14,76 1,0 Victor Fagerholm Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
15,09 1,9 Donatello Dallai Esbo IF 24.7. Riihimäki häme g
16,62 1,9 Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 24.7. Riihimäki häme g
16,66 1,0 Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
16,75 0,3 Jani Backman Borgå Akilles 03.9. Huittinen FM mångk
19,18 1,0 Jeremias Eriksson Pargas IF 15.6. Pargas distr
















Medvind/manuel tid






16,60 3,1 Joona Luotonen IF Sibbo-Vargarna 04.8. Sibbo distr
15,8h
Jani Backman Borgå Akilles 19.7. Borgå/C klubbM








200m häck






28,18 1,1 Victor Fagerholm Borgå Akilles 17.7. Nykarleby SFIM
28,25 -1,7 Henrik Blomfelt Lovisa Tor 31.7. Pargas F/P indv
30,28 1,1 Jani Backman Borgå Akilles 17.7. Nykarleby SFIM
33,14 -0,2 Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 05.8. Lojo distr
36,70 -1,3 Axel Biström Sjundeå IF 15.6. Lojo samarbetst








1500m hinder






5.17,69
Valdemar Sundell IF Sibbo Vargarna 08.9. H:fors/D F/P indv
5.28,13
Kare Visuri HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D F/P indv








3000m gång














Höjd






173
Victor Fagerholm Borgå Akilles 17.7. Nykarleby SFIM
172
Danatello Dallai Esbo IF 09.8. Vanda/S distr
168
Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 11.9. Korsholm SFSIM
160
Jani Backman Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Toppgames
160
Markus Fredriksson Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM
155
Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 18.7. Kankaanpää kank.pää.g
150
Niklas Miller HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
145
Samuel Rajala IF Sibbo Vargarna 10.5. Sibbo distr
145
Axel Biström Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
140
Victor Schrey IF Trean 29.6. Raseborg/B vkm
140
Albert Rehnberg Sjundeå IF 05.8. Raseborg/K raseborg g
137
Jere Blomqvist Borgå Akilles 18.9. Tyresö kl.kamp
135
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo distr
135
Jeremias Eriksson Pargas IF 15.6. Pargas distr
135
Sebastian Sederholm Borgå Akilles 26.5. Borgå/C distr








Stav






385
Victor Fagerholm Borgå Akilles 04.8. Borgå/C DM
280
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A vattenfall
252
Albert Rehnberg Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
230
Jani Backman Borgå Akilles 16.7. Nykarleby SFIM
220
Donatello Dallai Esbo IF 03.9. Huittinen FM mångk
160
Axel Biström Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst








Längd






5,94 1,0 Jani Backman Borgå Akilles 10. syys Korsholm SFSIM
5,74 -0,9 Donatello Dallai Esbo IF 03.9. Huittinen FM mångk
5,73 -1,3 Victor Fagerholm Borgå Akilles 03.9. Huittinen FM mångk
5,64 -0,3 Marc Sunden IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo klubbM
5,29 1,7 Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 16.7. Nykarleby SFIM
5,21 1,8 Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 22.8. H:fors/D FM
4,59 0,3 Mikko Matikainen Esbo IF 27.5. Grankulla klubbM
4,47 -0,6 Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 31.8. Sjundeå klubbM
4,32 0,4 Visa Ollikainen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
4,24 -0,7 Samuel Rajala IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
4,14 0,5 Alexander Merilä Hangö IK 01.6. Raseborg/K raseborg g
















Medvind/utan vind






6,05 3,1 Donatello Dallai Esbo IF 22.8. H:fors/D FM
5,32 3,1 Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 22.8. H:fors/D FM
4,73 3,6 Mikko Matikainen Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
4,59 2,6 Tommi Holm IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo klubbM








3-steg






13,06 0,9 Donatello Dallai Esbo IF 21.8. H:fors/D FM
11,21 0,5 Joona Luotonen IF Sibbo-Vargarna 21.8. H:fors/D FM
11,20 1,2 Victor Fagerholm Borgå Akilles 05.7. Borgå/C klubbt
10,88 -0,6 Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
10,00 0,8 Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 18.8. Hangö VKM
8,91 0,2 Alexander Merilä Hangö IK 18.8. Hangö VKM
7,64 -1,5 Harri Otstavel Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
















Medvind/utan vind






10,96 2,3 Jani Backman Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
8,66 2,5 Axel Biström Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall








Kula 4kg






13,01
Viktor Fagerholm Borgå Akilles 18.9. Tyresö Kl.kamp
10,58
Jani Backman Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
10,57
Marc Sundén IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
10,22
Simon Eriksson Dragsfjärd IK 15.5. Nådendal distr
9,86
Jere Blomqvist Borgå Akilles 18.9. Tyresö kl.kamp
9,53
Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
9,06
Samuel Rajala IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
8,91
Tommi Holm IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
8,88
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo distr
8,80
Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 26,9, Sibbo distr
8,08
Mikko Matikainen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
7,86
Mattias Hakanpää Dragsfjärd IK 01.8. Pargas F/P indv
















Diskus 1,0kg






45,27
Victor Fagerholm Borgå Akilles 26.9. Sibbo distr
36,55
Jani Backman Borgå Akilles 26.9. Sibbo distr
27,98
Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo distr
27,60
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
26,23
Victor Schrey IF Trean 29.6. Raseborg/B vkm
24,34
Victor Thomander Kimito SF 29.8. Kimito distr
22,35
Axel Biström Sjundeå IF 10.6. Sjundeå samarbetst
22,70
Patrik Meller Kimito SF 10.6. Kimito klubbt
21,71
Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 06.9. Sjundeå klubbM
21,37
Harri Otstavel Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
21,17
Mattias Hakanpää Dragsfjärd IK 29.8. Kimito distr
















Slägga 4,0kg






44,34
Victor Fagerholm Borgå Akilles 26.9. Sibbo distr
31,83
Jani Backman Borgå Akilles 26.9. Sibbo distr
22,74
Victor Thomander Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
19,80
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
14,69
Alexander Merilä Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
















Spjut 600g






45,51
Victor Fagerholm Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
42,28
Jani Backman Borgå Akilles 03.9. Huittinen FM mångk
39,52
Olli Leinonen HIFK-Friidrott 02.8. Vanda/S dm
35,30
Donatello Dallai Esbo IF 03.9. Huittinen FM mångk
32,82
Joona Luotonen IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo distr
32,02
Tommi Holm IF Sibbo Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
31,97
Mika Mäkinen Lovisa Tor 28.6. Borgå/C Vattenfall
31.28
Mattias Hakanpää Dragsfjärd IK 05.9. Dalsbruk KomunM
29,95
Albert Rehnberg Sjundeå IF 05.8. Raseborg/K raseborg g
29,81
Juuso Kalliomäki Sjundeå IF 03.9. Sjundeå KlubbM
27,36
Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo distr
22,68
Samuel Rajala IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo distr
24,56
Martin Kinos Dragsfjärd IK 05.9. Dalsbruk KommunM








5-kamp 100m häck,längd, stav,spjut, 1000m)






3133
Victor Fagerholm Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
(14,8, 5,66, 45,51, 380, 3.14,0)






2975



03.9. Huittinen FM mångk
(15,19/+1,8, 5,73/-1,5, 45,24, 360, 3.23,59)






2415
Jani Backman Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
(15,8, 5,66, 40,11, 230, 3.12,9)






2408



03.9. Huittinen FM mångk
(16,75/+0,3, 5,43/-0,4, 42,28, 230, 3.05,95)






2255
Donatello Dallai Esbo IF 03.9. Huittinen FM mångk
(15,77/-1,2, 5,74/-0,9, 35,30, 220, 3.34,02)






























P13






60m






7,86 -0,7 Tony Pihlström IF Raseborg 24.7. Riihimäki Hämegames
7,52 2,9


18.9. K:slätt/V kommM
8,22 0,6 Henri Nokelainen IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C Toppgames
8,08



18.8. Borgå/C Vasakisa
8,30 1,8 Arttu Erkkilä Borgå Akilles 17.7. Rovaniemi/S
8,24



18.8. Borgå/C Vasakisa
8,53 0,6 Samuel Haglund HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C Toppgames
8,65 1,4 Oliver Helander IF Raseborg 18.8. Hangö VKM 2
8,67 -0,4 Nicolas Malmberg Lovisa Tor 30.5. H:fors/D Kisis t.
8,70 1,4 Tuukka Taira Sjundeå IF 18.8. Hangö VKM 2
8,98 1,5 Jesper Jussila IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo distr
8,98 0,9 Linus Fröjdö Pargas IF 10.9. Korsholm SFSFIM
9,19 -0,8 Rikhard Rosengvist IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
9,03



18.8. Borgå/C Vasakisa
9,24 -0,6 Alexander Mattsson Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
9,36 0,0 Viktor Gröning IF Raseborg 05.8. Raseborg/K Raseborg games








Manuel tid






8,6h
Oliver Sandberg Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
8,7h 0,3 Vincent Voutilainen Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
8,7h
Jonne Kunnas IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo klubbM
8,8h
Axel Lindberg IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo klubbM
8,9h 0,1 Rikhard Rosengvist IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall








200m






24,43 1,7 Tony Pihlström IF Raseborg 24.7. Riihimäki hämegames
27,61 -1,0 Arttu Erkkilä Borgå Akilles 17.7. Rovaniemi/S
27,72 0,5 Nicolas Malmberg Lovisa Tor 24.7. Riihimäki hämegames
27,80 -1,2 Samuel Haglund HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
29,78 -1,2 Jesper Jussila IF Sibbo Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
29,81
Oliver Sandberg Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
31,31 -1,2 Viktor Gröning IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
31,39
Emil Vikström Borgå Akilles 17.5. Borgå kommunt








Manuel tid






28,7h 1,7 Tuukka Taira Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
29,5h 1,7 Ian Martin Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
30,2h
Linus Fröjdö Pargas IF 29.8. Kimito distr
31,0h
Andreas Otila HIFK-Friidrott 06.9. H:fors/D KlubbM
31,0h
Elliot Nicot HIFK-Friidrott 06.9. H:fors/D KlubbM








800m






2.24,90
Jesper Jussila IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
2.27,67
Tuomas Puputti IF Raseborg 03.7. Jämsä karneval
2.28,?
Jere Blomqvist Borgå Akilles 18.9. Tyresö, Sve
2.34,0h
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 19.7. Borgå/C klubbM
2.40,00
Axel Lindberg IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
2.42,63
Melvin Londén HIFK 08.9. H:fors/D HSIDM
2.50,13
Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk
2.53,21
Jonne Kunnas IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM








1000m






3.01,41
Nicolas Malmberg Lovisa Tor 30.5. H:fors/D Kisis t.
3.04,97
Jesper Jussila IF Sibbo Vargarna 19.6. Esbo/A FJG
3.08,35
Tuomas Puputti IF Raseborg 10.9. Korsholm SFSIM
3.18,41
Arttu Erikkilä Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
3,21,45
Emil Lönnström Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Toppgames
3.23,2h
Max Toikka Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.35,21
Samuel Haglund HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C Toppgames
3.37,2h
Melvin Londén HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D KlubbM
3.38,4h
Oliver Sandberg Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
3.49,0h
Daniel Rissanen HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D KlubbM








60m häck 76,2 cm






10,26 0,7 Arttu Erikkilä Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångkamp
11,25 1,6 Vincent Voutilainen Sjundeå IF 28.8. Sjundeå Vattenfall
11,46 0,7 Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångkamp
















Medvind






11,30 5,2 Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr
11,37 2,1 Oliver Helander IF Raseborg 10.8. Karis klubbM
11,99 5,2 Oscar Aalto IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr
12,28 2,3 Max Toikka Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall








2000m gång






13.35,9h
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbM
















Höjd






155
Tuukka Taira Sjundeå IF 12.6. Lojo LJG
150
Ian Martin Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
149
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångkamp
145
Nicolas Malmberg Lovisa Tor 28.8. Lovisa Vattenfall
140
Markus Andersson IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
140
Max Toikka Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
140
Oliver Sandberg Esbo IF 28.8. Tusby vattenfall
137
Jere Blomqvist Borgå Akilles 18.9. Tyresö komm.kamp
135
Henri Nokelainen IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
134
Alexander Mattsson Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
134
Jonne Kunnas IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo klubbM
130
Daniel Rissanen HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
129
Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
126
Juhani Korhonen IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
125
Emil Vikström Borgå Akilles 17.5. Borgå
120
Linus Fjöjdö Pargas IF 29.8. Kimito distr
















Seiväs






242
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 16.8. Borgå/C stavcup
160
Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr.








Längd






5,56 0,0 Tony Pihlström IF Raseborg 08.8. Stockholm ydngalan
5,18 0,6 Henri Nokelainen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
5,07 0,9 Nicolas Malmberg Lovisa Tor 20.6. Esbo/A FJG
4,96 1,8 Arttu Erkkilä Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
4,83 0,3 Oliver Helander IF Raseborg 13.6. Lojo LJG
4,56 -0,5 Tuukka Taira Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
4,57
Andreas Otila HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D KlubbM
4,46 1,1 Ian Martin Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
4,28
Daniel Rissanen HIFK-Friidrott 31.8. Sjundeå KlubbM
4,21
Elliot Nicot HIFK-Friidrott 31.8. Sjundeå KlubbM
4,11 0,7 Jonne Kunnas IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
4,10 0,7 Victor Gröning IF Raseborg 05.8. Raseborg/K nat
4,04
Jesper Jussila IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C vasakisa
3,95 1,2 Rihard Rosengren IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo distr
3,95
Dante Ra HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D klubbM
3,89 1,6 Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo distr
3,87 0,0 Axel Lindberg IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
3,83 0,2 Markus Andersson IF Sibbo Vargarna 10.7. Mariehamn åab g
3,81 1,2 Vincet Voutilainen Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
3,80 0,5 Max Toikka Sjundeå IF 24.8. Sjundeå samarbetst
















Tresteg






10,65 -0,5 Oliver Helander IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
10,65
Arttu Erikkilä Borgå Akilles 09.8. Borgå/C klubbM
10,63 2,5 Nicolas Malmberg Lovisa Tor 6.6. Tavastehus Kultakeskus
10,38 0,7 Nicolas Malmberg Lovisa Tor 30.6. Sibbo distr
9,91 0,7 Arttu Erikkilä Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
9,12
Andreas Otila HIFK-Friidrott 06.9. H:fors/D klubbM
8,67 -0,6 Max Toikka Sjundeå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
8,60
Elliot Nicot HIFK-Friidrott 06.9. H:fors/D klubbM
8,51 3,2 Markus Andersson IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
8,20 0,8 Markus Andersson IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
7,92 0,4 Jouni Korhonen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo onsdagst
















Kula 3kg






13,21
Tuukka Taira Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
11,92
Oliver Helander IF Raseborg 12.6. Lojo LJG
11,85
Tony Pihlström IF Raseborg 24.7. Riihimäki Häme games
11,29
Sven Juslin Nagu IF 13.5. Nagu distr
10,72
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 04.9. Borgå/B Höstkast
9,70
Vincent Voutilainen Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
9,15
Richard Lindroos IF Trean 18.8. Hangö VKM
9,09
Ian Martin Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
8,11
Axel Lindberg IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
7,97
Rikhard Rosenqvist IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
7,97
Miika Junna Lappträsk IF 05.9. Lovisa komun.kamp








Diskus 600g






51,52
Oliver Helander IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
37,91
Tuukka Taira Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
35,76
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 26.9. Sibbo Kast.mångk.
34,32
Sven Juslin Nagu IF 29.5. Borgå/B Vårkast
27,33
Richard Lindroos IF Trean 29.6. Raseborg/B VKM
26,22
Anton Lindqvist IF Trean 29.6. Raseborg/B VKM
21,41
Andreas Otila HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D klubbM
19,49
Max Toikka Sjundeå IF 06.9. Sjundeå klubbM
18,29
Markus Andersson IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
18,22
Olli Rousu Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM








Slägga 3,0kg






36,19
Sven Juslin Nagu IF 19.9. Sjundeå distr
31,47
Tuukka Taira Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
16,96
Andreas Otila HIFK-Friidrott 28.9. H:fors/D KlubbM
16,22
Dante Ra HIFK-Friidrott 28.9. H:fors/D KlubbM
12,10
Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo Kast mångk
11,07
Max Toikka Sjundeå IF 12.8. Ingå samarbetst








Spjut 400g






55,19
Oliver Helander IF Raseborg 01.7. Pihtipudas karneval
39,70
Vincent Voutilainen Sjundeå IF 02.9. Sjundeå klubbM
31,68
Arttu Erikkilä Borgå Akilles 26.9. Sibbo Kast mångk
28,03
Edward Lindberg IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo klubbM
27,50
Otto Torniainen Ingå IF 03.6. Ingå Samarbetst
25,85
Tuukka Taira Sjundeå IF 27.9. Sjundeå klubbM
24,94
Andreas Otila HIFK-Friidrott 27.9. H:fors/D klubbM
24,86
Sven Juslin Nagu IF 15.6. Pargas distr
23,63
Viktor Gröning IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
23,08
Max Toikka Sjundeå IF 27.9. Sjundeå klubbM
















4-kamp (60m häck, höjd, kula, 800m)






1832
Arttu Erkkilä Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk


(10,26, 149, 10,13, 2.36,86)




1142
Edward Lindberg IF Sibbo Vargana 19.6. Sibbo F/P mångk


(11,46, 1 25, 5,96, 2.50,42)




















4x60m häck






49,49
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Elias Ylöstalo, Axel Lindberg, Edvard Lindberg, Mark Lindström)
57,08
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
(Henri Puumalainen, Thomas Lang, Hannes Huitula, Jonni Blomqvist)








4x100m






56,93
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Edvard Lindberg, Elias Ylöstalo, Axel Lindberg, Jesper Jussila)
56,95
HIFK-Friidrott

13.6. Hangö F/P stafett
(Daniel Lundmark, Dij Lazkaj, Jonathan Stenberg, Tobias Winberg)
57,0h
Sjundeå IF 1

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Ian Martin Vincent voutilainen, Tuukka Taira, Atte Marjamäki)
58,12
Hangö IK

13.6. Hangö F/P stafett
(Ted Rosenström, Theo Heinänen, Olli Rousu, Filip winberg)
58,25
Sjundeå IF 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Max Toikka, Erik Rehnberg, Ian Martin, Vincent Voutilainen)
60,04
Borgå Akilles

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Jonni Blomqvist, Henri Puumalainen, Thomas Lang, Hannes Huitula)
66,30
Pernå Kamraterna

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Jeremias Hinttaniemi, Alexander Eriksson, Jon Ekman, Sebastian Olin)








4x600m






7.46,9
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Jesper Jussila, Mark Lindström, Rikhard Rosenqvist, Elias Ylöstalo)
7.47,2
Hangö IK

13.6. Hangö F/P stafett
(Ted Rosenström, Olli Rousu, Miki Olin, Theo Heinänen)
7.49,8
HIFK-Friidrott

13.6. Hangö F/P stafett
(Andreas Eklund, Daniel Lundmark, Jonathan Stenberg, Tobias Winberg)
8.25,0
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Erik Rehnberg, Max Toikka, Vincent Voutilainen, Ian Martin)
8.45,78
Borgå Akilles

02.6. Borgå/C Ök stafetter
(Henri Puumalainen, Christoffer Vuojärvi, Hannes Huitula, Jonni Blomqvist)
8.57,11
Pernå Kamraterna

02.6. Borgå/C Ök stafetter
(Alexander Erisson, Jon Ekman, Jeremias Hinttaniemi, Sebastian Olin)
























P12






60m






8,49
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
8,82 -1,2 Albin Salmi IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
8,98 0,9 Linus Fröjdö Pargas IF 10.9. Korsholm SFSIM
9,08
Oliver Schnitt HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
9,09
Daniel Lundmark HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
9,10 1,4 Benjamin Helander IF Raseborg 18.8. Hangö VKM 2
9,11 1,2 Henri Puumalainen Borgå Akilles 25.7. Borgå/C toppgames
9,24 -0,6 Alexander Mattsson Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
9,27 1,2 Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C toppgames
9,41 -0,6 William Sundell Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
9,54 1,4 Anton Vuorio IF Raseborg 18.8. Hangö VKM 2
9,56 0,0 Erik Rehnberg Sjundeå IF 05.8. Raseborg/K Raseborg g








Manuel tid






8,6h
Niklas Nenonen Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
8,8h
Henri Puumalainen Borgå Akilles 18.9. Tyresö Stads.kamp
9,1h
Tommy Piiroinen Virkby Start 18.5. Sjundeå Samarbetst
9,1h
Calle Bengelsdorff HIFK-Friidrott 14.9. Grankulla skolM
9,2h 0,3 Atte Marjamäki Sjundeå IF 11.8. Esbo/A vattenfall
9,3h
Edward Ahlbäck Pargas IF 13.5. Pargas distr
9,3h
Roope Auvinen Ingå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
















200m






29,19
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
30,5h 0,8 Tommy Piiroinen Virkby Start 10.6. Sjundeå Samarbetst
31,03
Henri Puumalainen Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
31,05 -2,0 Alexander Mattsson Pargas IF 1.8. Pargas F/P indv
31,27 -2,0 Benjamin Helander IF Raseborg 1.8. Pargas F/P indv
31,39
Emil Wikström Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
31,66 -0,3 Daniel Lundmark HIFK Friidrott 1.8. Pargas F/P indv
31,72 -0,5 Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
32,72 -0,3 William Sundell Pargas IF 1.8. Pargas F/P indv
32,73 -0,3 Erik Rehnberg Sjundeå IF 1.8. Pargas F/P indv
33,07 2,2 Hannes Huitula Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
33,0h 0,8 Roope Auvinen Ingå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst
33,28 -0,3 Rasmus Nilsson Pargas IF 1.8. Pargas F/P indv
33,3h
Thomas Bobe Sjundeå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst








Manuel tid






30,0hw
Edvard Ahlbäck Pargas IF 29.8. Kimitoön distr
30,2hw
Linus Fröjdö Pargas IF 29.8. Kimitoön distr
30,2hw
Alexander Mattsson Pargas IF 3.6. Väståboland/P Klubbt
30,6hw
William Sundell Pargas IF 3.6. Väståboland/P Klubbt
32,9hw
Rasmus Nilsson Pargas IF 3.6. Väståboland/P Klubbt








800m






2.39,6h
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
2.46,80
William Sundell Pargas IF 19.6. Sibbo F/P mångk
2.47,56
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångk
2.48,91
Henri Puumalainen Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk
3.01,28
Mark Lindström IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk
3.01,41
Ilari Visuri HIFK 23.5. H:fors/D Peugeot g
3.31,21
Roope Auvinen Ingå IF 29.8. Karis Höst mångk








1000m






3.13,25
Remi Lindholm Lovisa Tor 11.9. Korsholm SFSIM
3.16,91
Jonathan Stenberg HIFK-Friidrott 20.6. H:fors/D FJG
3.20,2h
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.21,7h
Niklas Nenonen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.27,57
Tobias Winberg HIFK-Friidrott 20.6. H:fors/D FJG
3.33,77
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C Topp games
3.37,76
William Sundell Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
3.43,11
Daniel Lundmark HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C Topp games
3.47,0h
Andreas Eklund HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D KlubbM
3.47,78
Ilari Visuri HIFK-Friidrott 20.6. H:fors/D FJG
3.50,0h
Daniel Haga Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
3.51,65
Henri Puumalainen Borgå Akilles 30.6. Sibbo ÖK
3.53,52
Tommy Piiroinen Virkby Start 12.6. Lojo LJG








60m häck 60,0 cm






10,09 0,7 Jonni Blomqvist Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk
10,62 1,2 Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 01.7. Jämsä Karneval
11,04 0,7 Henri Puumalainen Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk
11,11 2,3 Niklas Nenonen Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
11,98 0,7 William Sundell Pargas IF 19.7. Sibbo F/P mångk
11,99 5,2 Oskar Aalto IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr
12,09 2,4 Edvard Ahlbäck Pargas IF 15.6. Pargas distr
12,16 -2,9 Roope Auvinen Ingå IF 29.8. Karis höst mångk
12,29 2,1 Benjamin Helander IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
12,46 -0,5 Tommy Piiroinen Virkby Start 13.6. Lojo LJG
12,76
Alexander Mattsson Pargas IF 10.6. Väståboland/P Klubbt
13,07 1,8 Thomas Bobe Sjundeå IF 17.7. Janakkala Janakkala g
















2000m gång






12.01,85
Niklas Nenonen Esbo IF 04.9. Tusby nat
12.52,0h
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 28.7. Borgå/C klubbM
14.01,7h
Henri Puumalainen Borgå Akilles 07.7. Borgå/C Klubbt








Höjd






1,47
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 11.9. Korsholm SFSIM
1,42
Alexander Mattsson Pargas IF 29.8. Kimito distr
1,36
Roope Auvinen Ingå IF 18.5. Sjundeå samarbetst
1,36
Benjamin Helander IF Raseborg 20.6. H:fors/D FJG
1,34
Oscar Aalto IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,32
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
1,32
Henri Pumalainen Borgå Akilles 18.9. Tyresö Stads.kamp
1,26
Juhani Korhonen IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
1,25
Emil Wikström Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
1,25
Mark Lindström IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,20
Selim Laurén Kimito SF 10.6. Kimito klubbt
1,20
Tommy Piiroinen Virkby Start 12.6. Lojo LJG
1,20
Thomas Bobe Sjundeå IF 12.8. Ingå samarbetst
1,20
Edvard Ahlbäck Pargas IF 29.8. Kimito distr
1,20
Alexander Gröning Pargas IF 29.8. Kimito distr
1,20
William Sundell Pargas IF 29.8. Kimito distr
1,20
Remi Lindholm Lovisa Tor 05.9. Lovisa Komm.kamp
1,19
Casimir Lindström ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv
1,15
Sami Bergholm Liljendal IK 05.9. Lovisa Kommun.kamp
1,15
Andreas Eklund HIFK-Friidrott 09.9. H:fors/D KlubbM








Längd






4,76
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 23.8. Borgå/C Kommunt
4,44 1,6 Aleksander Mattsson Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
4,42 2,2 Roope Auvinen Ingå IF 24.7. Riihimäki häme g
4,24
Daniel Lundmark HIFK-Friidrott 31.8. H:fors/D KlubbM
4,17 1,3 Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo klubbt
4,06 1,5 Atte Marjamäki Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
4,03
Edvard Ahlbäck Pargas IF 13.5. Nagu distr
4,02 0,0 Benjamin Helander IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
3,85
Andreas Eklund HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
3,84 1,5 Mark Lindström IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
3,81 -0,9 Tommy Piiroinen Virkby Start 13.6. Lojo LJG
3,80 0,0 Erik Rehnberg Sjundeå IF 05.8. Karis Raseborg g
3,80
Yanick Lindroos HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
3,74 1,4 William Sundell Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
3,65
Thomas Lang Borgå Akilles 26.5. Borgå/C Barnens olymp
3,64
Rasmus Nilsson Pargas IF 3.6. Pargas Klubbt
3,57 0,0 Anton Vuorio IF Rraseborg 05.8. Karis Raseborg g
3,51
Juhani Korhonen IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,50
Casimir Lindström ÅIFK 13.5. Pargas distr
3,41 1,5 Linus Fröjdö Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM








3-steg






9,26
Roope Auvinen Ingå If 31.7. Pargas F/P indv
9,05
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
8,78 0,5 Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
8,78
Daniel Lundmark HIFK 06.9. H:fors/D KlubbM
8,27
Thomas Bobe Sjundeå 31.7. Pargas F/P indv
8,08
Rasmus Nilsson Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
7,92 0,4 Juhani Korhonen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
7,72
Andreas Eklund HIFK 06.9. H:fors/D klubbM
7,46 3,2 Alexander Gröning Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
7,27 -0,9 Tommy Piiroinen Virkby Start 24.5. Lojo/V Samarbetst








Kula 3kg






10,54
Anton Vuorio IF Raseborg 12.6. Lojo LJG
9,45
Roope Auvinen Ingå IF 29.5. Borgå/B vårkast
9,03
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
8,94
Henri Pumalainen Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
8,76
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 02.10. Esbo/E distr
7,96
Juhani Korhonen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
7,92
Oscar Aalto IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
7,44
William Sundell Pargas IF 13.5. Nagu distr
7,16
Alexander Mattsson Pargas IF 13.5. Nagu distr
7,06
Sami Bergholm Liljendal IK 05.9. Lovisa kommun.kamp
6,97
Daniel Lundmark HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
6,83
Oliver Sjölund Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall








Diskus 600g






35,95
Roope Auvinen Ingå IF 01.8. Pargas F/P indv
31,48
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 29.5. Borgå/B vårkast
29,30
Henri Pumalainen Borgå Akilles 04.9. Borgå/B höstkast
28,09
Anton Vuorio IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
26,98
Benjamin Helander IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
22,25
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 26.9. Sibbo kast mångk
21,58
Selim Laurén Kimito SF 10.6. Kimito klubbt
20,82
Rasmus Nilsson Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
19,79
Daniel Lundmark HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D KlubbM
19,68
Edvard Ahlbäck Pargas IF 29.8. Kimito distr
18,96
Thomas Bobe Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
17,35
William Sundell Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM








Slägga 3,0kg






37,57
Roope Auvinen Ingå IF 2.10. Esbo/E distr
26,50
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 2.10. Esbo/E distr
23,39
Anton Vuorio IF Raseborg 12.9. Ingå kastkarneval
19,07
Henri Pumalainen Borgå Akilles 28.8. Borgå/C Vattenfall
18,95
Jouni Blomqvist Borgå Akilles 26.9. Sibbo Kast mångk
17,60
Daniel Lundmark HIFK Friidrott 28.9. H:fors/D KlubbM
15,32
Thomas Bobe Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
12,14
Erik Rehnberg Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
11,08
Tommy Piiroinen Virkby Start 12.8. Ingå Samarbetst
























Spjut 400g






41,03
Benjamin Helander IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
33,15
Anton Vuorio IF Raseborg 12.9. Ingå kastkarneval
33,10
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
32,65
Henri Puumalainen Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
32,41
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo kast mångk.
32,06
Juhani Korhonen IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
30,49
Hannes Koskinen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
29,65
Thomas Bobe Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
28,94
Oskar Asikainen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
28,79
Daniel Lundmark HIFK-Friidrott 20.6. H:fors/D FJG
27,78
Roope Auvinen Ingå IF 12.9. Ingå kastkarneval
24,10
Selim Laurén Kimito SF 05.9. Dalsbruk kommunM
22,95
Sami Bergholm Liljendal IK 18.9. Liljendal SkolM
22,72
Anton Löfgren IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
22,49
Oskar Laxén IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
















4-kamp (60m h, höjd, kula, 800m)






1535
Jonni Blomqvist Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM


(10,1h, 1,30, 8,31, 2.39,6h)




1330
Henri Puumalainen Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk


(11,04, 1,25, 8,29, 2.48,91)




1237
Elias Ylöstalo IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångk


(11,25, 1,22, 7,47, 2.47,56)




1131
Roope Auvinen Ingå IF 29.8. Karis Höst mångk


(12,16/-2,9, 1,33, 8.69, 3.31,21)




1040
William Sundell Pargas IF 19.6. Sibbo F/P mångk


(11,98, 1,16, 5,61, 2.46,80)




865
Mark Lindström IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(14,22/+2,0, 1,18, 6,33, 3.01,28)




























P11






60m






8,84 2,0 Dij Lazkaj HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D Kisistävling
8,85 2,0 Teemu Gustavsson Lovisa Tor 28.8. Lovisa Vattenfall
8,88 2,1 Oliver Borg IF Raseborg 05.7. Åbo Tilastopaja cup
9,11 2,1 Otto Lindroos Esbo IF 11.7. Nummi-P nat
9,13 1,2 Rasmus Lagerström IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk
9,23 -0,1 Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
9,23
Mikael Granqvist IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk
9,61 -0,2 Fredrik Karlsson Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst
9,64 0,3 Joonas Ahola Sjundeå IF 18.8. Hangö VKM
9,65 -1,0 Oscar Norström ÅIFK 03.6. Åbo junnu tävling
9,66 2,0 Arttu Marjamäki Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
9,71
Lucas Skogman IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
9,72 -2,0 Mathias Hellberg Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
9,74 -2,0 Henrik Järvekari Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
9,76 -0,6 Max Myllyniemi Esbo IF 08.8. Sibbo Vargspelen
9,78
Jimi-Pekka Moisio Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasa spelen








Handtid






8,4h
Teemu Gustavsson Lovisa Tor 08.9. Lovisa kommunM
8,7h
David Torsell Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
9,1h
Niklas Lainto ÅIFK 17.8. Sant Karins distr
9,3h
Atte Marjamäki Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
9,4h
Victor Jokinen IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
9,4h
Jakob Eklund Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM








150m






21,58 1,8 Teemu Gustavsson Lovisa Tor 28.6. Borgå/C Vattenfall
22,25
Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
22,26
Oliver Borg IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
22,46
Otto Lindroos Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
22,74
Mikael Granqvist IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
22,99 -2,0 Rasmus Lagerström IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
23,76 0,6 Oscar Nordström ÅIFK 12.9. Åbo Tilastopaja cup
24,16
Niklas Lainto ÅIFK 15.6. Pargas distr
24,0h
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
24,3h
Joonas Ahola Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
24,3h
Arttu Marjamäki Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
24,40
Henrik Järvekari Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
24,60
Max Myllyniemi Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM








600m






1.47,37
Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
1.50,9h
Teemu Gustavsson Lovisa Tor 08.9. Lovisa kommunM
1.55,1h
Kevin Lindholm Lovisa Tor 05.9. Lovisa Kommun.kamp
1.56,67
Victor Jokinen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
1.57,8h
Oliver Borg IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
1.58,3h
Niklas Järvekari Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
2.00,0h
Rasmus Lagerström IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
2.03,3h
Andreas Lindqvist IF Trean 29.6. Bromarf VKM
2.05,36
Sami Moilanen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr
2.09,54
Lasse Koskinen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM








1000m






3.18,31
Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C Toppgames
3.20,43
Oliver Borg IF Raseborg 25.7. Borgå/C Toppgames
3.21,19
Kevin Lindholm Lovisa Tor 28.8. Lovisa Vattenfall
3.32,8h
Victor Jokinen IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.40,40
Teemu Gustavsson Lovisa Tor 25.7. Borgå/C Toppgames
3.41,19
Niklas Lainto ÅIFK 03.6. Åbo Junnu tävling
3.42,87
Max Myllyniemi Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
3.43,58
Matias Hellberg Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
3.46,2h
Rasmus Lagerström IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
3.46,50
Niklas Järvekari Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
3.47,1h
Otto Lindroos Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
3.48,1h
Kim Kytölä Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
3.50,1h
Robin von Bonsdorff Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
3.51,71
Henrik Järvekari Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
3.51,8h
Oscar Gustafsson IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
3.56,55
Alex Jalonen Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
3.57,02
Timothy Malmberg Lovisa Tor 30.6. Sibbo distr
4.01,4h
Axel Österlund Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
4.01,6h
Robin Björkenheim Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM








60m häck 60 cm






10,37 0,9 Oliver Borg IF Raseborg 05.9. Åbo Tilastopaja cup
10,48
Dij Laxkaj HIFK-Friidrott 20.6. H:fors/D FJG
11,13 1,2 Otto Lindroos Esbo IF 17.7. Janakkala Janakkala g
11,44 -0,8 Rasmus Lagerström IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
11,44
Alex Jalonen Borgå Akilles 23.8. Borgå/C Kommunt
11,53 -1,5 Victor Jokinen IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
11,60
Mikael Granqvist IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo klubbt
11,66
Kalle Westerlund Virkby Start 13.6. Lojo LJG
11,5h
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 24,5, Lojo/V Samarbetst
11,81
Sami Moilanen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
12,19
Tony Karhinen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
12,34
Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
12,42 2,5 Matias Kari Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
12,44
Jesse Moilanen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
12,58 2,5 Timothy Malmberg Lovisa Tor 28.6. Borgå/C Vattenfall
12,98 2,5 Joonas Ahola Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
12,99 -1,5 Wilhelm Frisk IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
13,23 0,5 Oscar Gustafsson IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
13,0h
Roy Lindholm Ingå 24.5. Lojo/V Samarbetst
















1000mgång






6.53,95
Mathias Bobe Sjundeå IF 04.9. Tusby gång cup
7.10,3h
Rufus Henriksson Borgå Akilles 28.7. Borgå/C KlubbM








Höjd






1,37
Oliver Borg IF Raseborg 25.7. Borgå/C Toppgames
1,36
Otto Lindroos Esbo IF 17.7. Janakkala Janakkala g
1,36
Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,35
Robin von Bonsdorff Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
1,28
Lucas Skogman IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,26
Lasse Koskinen IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,25
Roy Lindholm Ingå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
1,25
Sami Moilanen IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,25
Simon Hindersson Ingå IF 14.9. Ingå KommunM
1,25
Matias Kari Esbo IF 21.9. Esbo/A SkolM
1,22
Mathias Hellberg Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
1,20
Kalle Westerlund Virkby Start 18.5. Sjundeå Samarbetst
1,20
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
1,20
Alex Jalonen Borgå Akilles 31.5. Borgå/C Kommunt
1,20
Oscar Norström ÅIFK 15.6. Pargas distr
1,20
Rufus Henriksson Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,20
Jakob Eklund Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,20
Rasmus Lagerström IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
1,20
Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,15
Niklas Järvekari Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
1,15
Henrik Järvekari Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
1,15
Christoffer Bång Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
1,15
Henrik Lehtimäki IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,13
Krister Liljeström IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,11
Jesse Moilanen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
1,10
Joonas Ahola Sjundeå IF 14.7. K:slätt/V nat
1,10
Rene Kallonen Kimito SF 27.7. Kimito Klubbt
1,10
Axel Österlund Hangö IK 18.8. Hangö VKM
1,10
Kim Kytölä Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM








Längd Hoppzon






4,55 2,1 Oliver Borg IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk
4,37
Mikael Granqvist IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
4,35
Teemu Gustavsson Lovisa Tor 06.9. Lovisa KlubbM
4,33 1,8 Rasmus Lagerström IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk
4,32
Dij Lazkaj HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D Kisis tävling
4,06
Otto Lindroos Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4,00
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,91
Alex Jalonen Borgå Akilles 17.5. Borgå/C Kommunt
3,91
Victor Jokinen IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,90
Sami Moilanen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
3,89 0,9 Henrik Järvekari Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
3,86
Kevin Lindholm Lovisa Tor 05.9. Lovisa Kommun.kamp
3,84
Rufus Henriksson Borgå Akilles 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,84 -0,9 Niklas Lainto ÅIFK 17.8. Sant Karin distr
3,79
Casper Ahonen Lovisa Tor 05.9. Lovisa Kommun.kamp
3,78
Niklas Järvekari Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
3,78
Timothy Malmberg Lovisa Tor 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,71
Mathias Hellberg Kimito SF 15.7. Dragsfjärd junior tävl.
3,69
Benjamin Wasastjärna Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,68
Matias Kari Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,67
Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
3,66
Roy Lindholm Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
3,66
Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
3,66
Joonas Ahola Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
3,65 -0,1 Oscar Norström ÅIFK 12.9. Åbo Tilastopaja cup








Kula 2,5kg






9,81
Oliver Borg IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
9,51
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
9,40
Roy Lindholm Ingå IF 14.9. Ingå KommunM
9,37
Otto Lindroos Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
8,90
Tony Karhinen IF Sibbo Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
8,69
Dij Lazkaj HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D kisis tävling
8,18
Partic Skog Virkby Start 12.6. Lojo LJG
8,16
Alex Jalonen Borgå Akilles 04.9. Borgå/B höstkast
7,74
Rene Kallonen Kimito SF 27.7. Kimito Klubbt
7,63
Mikael Granqvist IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo klubbt
7,36
Morris Åkerlind Liljendal IK 05.9. Lovisa Kommun kamp
7,24
Kalle Westerlund Virkby Start 24.8. Sjundeå Samarbetst
7,10
Teemu Gustavsson Lovisa Tor 20.7. Liljendal Ök
7,07
Oscar Gustafsson IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
7,05
Niklas Järvekari Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM








Diskus 600g






32,83
Oliver Borg IF Raseborg 12,9, Ingå Kastkarneval
28,44
Roy Lindholm Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
25,96
Patric Skog Virkby Start 12.9. Ingå Kastkarneval
24,02
Simon Hindersson Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
22,39
Alex Jalonen Borgå Akilles 26.9. Sibbo Kast mångkamp
22,77
Rene Kallonen Kimito SF 10.6. Kimito Klubbt
21,39
Joonas Ahola Sjundeå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
20,17
Dij Lazkaj HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C Toppgames
19,72
Mathias Hellberg Kimito SF 10.6. Kimito Klubbt
19,30
Axel Österlund Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
17,01
Tony Karhinen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
16,98
Lucas Skogman IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
16,61
Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
16,59
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
16,56
Oscar Gustafsson IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
16,30
Oscar Norström ÅIFK 29.8. Kimito distr
15,80
Johannes Stenbäck Kimito SF 29.8. Kimito distr
14,31
Niji Svarfvar ÅIFK 29.8. Kimito distr
14,22
Arttu Marjamäki Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM








Spjut 400g






38,58
Oliver Borg IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
35,79
Otto Lindroos Esbo IF 11.7. Nummi-P nat
33,14
Roy Lindholm Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
31,14
Alex Jalonen Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
30,16
Joonas Ahola Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
28,35
Mikael Garnqvist IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
28,06
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
26,80
Sami Moilanen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
26,68
Patric Skog Virkby Start 12.6. Lojo LJG
26,09
Rufus Henriksson Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
25,32
Dij Lazkaj HIFK-Friidrott 27.9. H:fors/D klubbM
25,19
Fredrik Nummela IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
24,11
Jakob Eklund Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
23,60
Jesse Moilanen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
23,36
Henrik Lehtimäki IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
22,36
Tony Karhinen IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
21,69
Victor Jokinen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
21,21
Rene Kallonen Kimito SF 08.9. Dalsbruk SkolM
19,94
Andreas Lindqvist IF Trean 18.8. Hangö VKM
19,63
Simon Hindersson Ingå IF 03.6. Ingå Samarbetst
19,13
Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt








3-kamp (60m, längd, kula)






1188
Oliver Borg IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk


(8,92/+2,1, 4,55/+2,1, 9,02)




1142
Dij Lazkaj HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D Kisis tävl


(8,84/-0,9, 4,32, 8,69)




1003
Teemu Gustafsson Lovisa Tor 06.9. Lovisa KlubbM


(?, 4,35, ?)




965
Rasmus Lagerström IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk


(9,13/1,2, 4,33/1,8, 6,56)




955
Fredrik Karlsson Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(9,61/-0,2, 3,83, 9,36)




944
Mikael Granqvist IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(9,23, 4,19, 7,00)




859
Roy Lindholm Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,02/0,0, 3,66, 9,07)




801
Axel Jalonen Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk


(9,86/1,2, 3,73/0,1, 7,52)




742
Patric Skog Virkby Start 19.6. Sibbo F/P mångk


(10,08/1,2, 3,55/1,6, 7,40)




738
Kalle Westerlund Virkby Start 15.6. Lojo Samarbetst


(10,03/0,0, 3,64, 6,98)




676
Joonas Ahola Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,10/-0,2, 3,56, 6,19)




671
Rufus Henriksson Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk


(10,24/2,1, 3,69/1,8, 6,13)




659
Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångk


(10,32/2,1, 3,62/2,1, 6,13)




649
Simon Hindersson Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,40/-0,2, 3,50, 6,39)












4x60m häck






45,32
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Oliver Borg, Martin Wiberg, Rasmus Lagerström, Janiec Jousmaa)
48,22
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Ellliot Ahlberg, Tony Karhinen, Wilhelm Frisk, Mikael Granqvist)
48,62
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
(Nestor Borges, Carl-Wilhelm Björkendahl, Joakim Bergström, Alex Jalonen)
48,81
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Otto Lindroos, Robin von Bonsdorf, Matias Kari, Kim Kytölä)
52,65
IF Raseborg 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Rasmus Gröning, Arne Siren, Robert Johansson, Alexander Ahtola)








4x50m






29,57
IF Sibbo Vargarna 1

02.6. Borgå/C ÖK stafett
(Egon Lindgren, Fredrik Nummela, Victor Jokinen, Mikael Granqvist)
29,95
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Rasmus Gröning, Alexander Ahtola, Oliver Borg, Rasmus Lagerström)
30,65
Esbo IF 1

13.6. Hangö F/P stafett
(Daniel Kepot, Benjamin Wasastjerna, Theo Lindroos, Otto Lindroos)
31,22
Borgå Akilles 1

13.6. Hangö F/P stafett
(Jonathan Bjöksten, Joakim Bergström, Alex Jalonen, Janne Blomqvist)
31,89
Hangö IK

13.6. Hangö F/P stafett
(Axel Österlund, Robert Bäckman, Frans Winberg, Oscar Koivisto)
31,98
Borgå Akilles 2

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Janne Blomqvist, Joakim Bergström, Carl-Wilhelm Björkendahl, Nestor Borges)
31,9h
Sjundeå IF

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Joona Kalliomäki, Joonas Ahola, Arttu Marjamäki, Fredrik Karlsson)
32,55
Borgå Akilles 3

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Jonathan Bjöksten, Calle Englund, Rufus Henriksson, Johan Nylund)
32,5h
Esbo IF 2

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Max Myllyniemi, Benjamin Wasastjerna, Christoffer Bång, Sebastian Berner)
32,67
IF Raseborg 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Alvar Siren, Arne Siren, Martin Wiberg, Janec Jousmaa)
33,51
Esbo IF 3

13.6. Hangö F/P stafett
(Max Myllyniemi, Kim Kytölä, Matias Kari, Robin von Bondsdorf)








4x600m






8.14,6
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Alexander Ahtola, Rasmus Lagerström, Janec Jousmaa, Oliver Borg)
8.24,76
IF Sibbo Vargarna

02.6. Borgå/C ÖK stafett
(Victor Jokinen, Anton Korhonen, Ted Sandström, Fredrik Nummela)
8.31,8
Esbo IF 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Konsta Jäppinen, Benjamin Wasastjerna, Daniel Kepot, Otto Lindroos)
8.46,6
Hangö IK

13.6. Hangö F/P stafett
(Axel Österlund, Juuso Tuohimaa, Oscar Koivisto, Robert Bäckman)
8.58,6
Esbo IF 1

13.6. Hangö F/P stafett
(Robin von Bondsdorf, Kim Kytölä, Matias Kari, Max Myllyniemi)
9.06,7
IF Raseborg 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Martin Wiberg, Robert Johansson, Rasmus Gröning, John Ojala)
9.16,20
Borgå Akilles 1

02.6. Borgå/C ÖK stafett
(Janne Blomqvist, Rufus Henriksson, Matias Grönroos, Joakim Bergström)
9.21,1
Borgå Akilles 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Calle Englund, Nestor Borges, Janne Blomqvist, Carl-Wilhelm Björkendahl)
























P10






60m






9,07
Elliot Ahlberg IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM.mångk
9,21
Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
9,22 0,2 Daniel Kepot Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
9,34 0,3 Jonathan Himberg IF Trean 18.8. Hangö VKM
9,41
Janne Blomqvist Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
9,43 0,6 Janec Jousmaa IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
9,44 -0,5 Samuli Sakko HIFK Friidrott 30.5. H:fors/D Kisist.
9,48
William Ahlberg IF Sibbo Vargarna 19.6. H:fors/D FJG
9,51 0,2 Joakim Bergström Borgå Akilles 19.6. Borgå/C F/P mångk
9,60 0,2 Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångk
9,61 -3,0 Martin Wiberg IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
9,62 1,5 Jonathan Björksten Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Toppgames
9,75 2,0 Joona Kalliomäki Sjundeå IF 14.7. K:slätt/V nat
9,83 -2,3 Carl-Vilhelm Björkendahl Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
9,88 1,5 Rasmus Gröning IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk
10,04
Nestor Borges Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
10,10
Andre Lindroos HIFK Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
10,17
Niklas Byman IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
10,19 -3,0 John Ojala IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
















Manuel tid






9,0h
Daniel Kepot Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
9,1h
Janne Blomqvist Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
9,4h
William Antell Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
9,6h
Eino Könönen Liljendal 08.9. Lovisa skolM
9,7h
Calle Unnerrus Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
9,7h
Sebastian Berner Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
9,9h
Casimir Vikman Sjundeå IF










150m






22,39 1,8 Daniel Kepot Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
22,95 1,8 Joakim Bergström Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
23,32 1,8 Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
23,40 0,8 Samuli Sakko HIFK Friidrott 13.6. Lojo LJG
23,40 1,8 Janne Blomqvist Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
23,42
Jonathan Himberg IF Trean 01.8. Pargas F/P indv
24,08
Sebastian Berner Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
24,16 -1,1 Janec Jousmaa IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
24,29 1,8 Joona Kalliomäki Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
24,85
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
















Manuel tid






23,1h
Janne Blomqvist Borgå Akilles 09.8. Borgå/C klubbM
23,5h
Joakim Bergström Borgå Akilles 09.8. Borgå/C klubbM
23,6,h
Carl-Wilhelm Björkendahl Borgå Akilles 09.8. Borgå/C klubbM








600m






1.56,92
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
2.00,4h
Sebastian Berner Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
2.02,8h
William Antell Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
2.03,6,
Janec Jousmaa IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
2.09,77
Janne Blomqvist Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
2.10,3h
Lucas Ahonen Lovisa tor 05.9. Lovisa Kommun.kamp
2.11,3h
Rasmus Gröning IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
2.11,71
Niklas Franzen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
2.12,30
Sebastian Ståhlberg HIFK Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
2.15,8h
John Ojala IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM








1000m






3.32,8h
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.34,62
Sebastian Berner Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
3.41,1h
Carl-Wilhelm Björkendahl Borgå Akilles 05.7. Borgå/C klubbt
3.42,4h
Emil Wikström Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.56,27
Janne Blomqvist Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
3.59,68
Niklas Karlsson Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
4.01,93
Joakim Bergström Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Toppgames
4.04,12
Juuso Tuohimaa Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
4.07,67
Eino Könonen Liljendal IK 25.7. Borgå/C Toppgames
4,17,0h
Ville Vanhatalo Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4,17,0h
David Enberg Pargas IF 16.9. Pargas KlubbM








60m häck 60cm





11,50 0,0 Joona Kalliomäki Sjundeå IF 05.8. Lojo distr
11,78 -4,0 Carl-Wilhelm Björkendahl Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
11,84
Nestor Borges Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
12,12
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
12,36
Joakim Bergström Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
12,48 0,5 Martin Wiberg IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
12,53
Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
12,63
Jonathan Björksten Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
12,70
Janne Blomqvist Borgå Akilles 23,8. Borgå/C kommunt
13,33 0,5 John Ojala IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM








1000m gång






6.36,89
Juuso Tuohimaa Hangö IK 04.9. Tusby gång cup
6,57,6h
Nestor Borges Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbt
7.01,5h
Jonathan Björksten Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbt
8.13,0h
Janne Blomqvist Borgå Akilles 28.7. Borgå/C KlubbM
8.17,1h
Nico Forsström IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
8.18,6h
Jonas Nylund IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
8.55,2h
Joel Sandås ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv








Höjd






1,20
Martin Wiberg IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
1,15
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,15
Joona Kalliomäki Sjundeå IF 14.7. K.slätt/V Nat
1,14
Nestor Borges Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
1,10
Jonathan Björksten Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
1,10
Joakim Bergström Borgå Akilles 06.9. Borgå/C
1,08
Casper Tillander IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
1,07
Rasmus Gröning IF Raseborg 05.8. Karis Raseborg g
1,05
Casimir Vikman Sjundeå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
1,05
Edvin Voutilainen Sjundeå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
1,05
Janne Blomqvist Borgå Akilles 20.7. Liljendal Ök
1,05
Nico Forsström IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
1,05
Alvar Sirén IF Raseborg 24.8. Karis klubbM
1,05
Niklas Franzen IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,05
Sebastian Haglund HIFK Friidrott 09.9. H:fors/D KlubbM
1,05
Jon Hednäs Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
1,05
Mikis Munsterhjelm Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
1,05
Dennis Österberg Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
1,00
Emil Wikström Sjundeå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
1,00
Joel Sandås ÅIFK 15.6. Pargas Distr
1,00
Eino Könönen Liljendal IK 20.7. Liljendal ÖK
1,00
Tor Ekblad Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
1,00
Niklas Karlsson Pargas IF 26.8. Pargas KlubbM
1.00
Edwin Ehrnrooth HIFK Friidrott 09.9. H:fors/D KlubbM








Längd Hoppzon






4,06 3,6 Joakim Bergström Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk
4,01 2,1 Janec Jousmaa IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
4,01
Jonathan Björksten Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
3,89 1,8 Martin Wiberg IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk
3,87 -1,0 Carl-Vilhelm Björkendahl Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
3,83
Elliot Ahlberg IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo klubbt
3,83
Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,83
Jonathan Himberg IF trean 29.8. Karis Höst mångk
3,82
Samuli Sakko HIFK-Friidrott 13.6. Lojo LJG
3,82 2,0 Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångk
3,66 0,8 Rasmus Gröning IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk
3,65
Nestor Borges Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,60 1,5 Joona Kalliomäki Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
3,57
Nico Forsström IF Trean 29.7. Tenala KlubbM
3,47
Janne Blomqvist Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
3,45
Frans Winberg Hangö IK 29.6. Bromarf VKM








Kula 2,5kg






10,00
Jonathan Björksten Borgå Akilles 04.9. Borgå/B höstkast
8,31
Jonathan Himberg IF Trean 01.8. Pargas F/P indv
8,27
Martin Wiberg IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
7,36
Morris Åkerlind Liljendal IK 20.7. Liljendal Ök
7,27
Nestor Borges Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
7,24
Patrik Meling Borgå Akilles 04.9. Borgå/B höstkast
7,22
Joona Kalliomäki Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
6,75
Joakim Bergström Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
6,71
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo klubbt
6,71
Joel Sandås ÅIFK 01.8. Pargas F/P indv
6,67
Samuli Sakko HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
6,59
Edvin Voutilainen Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
6,58
Rasmus Gröning IF Raseborg 19.6. sibbo F/P mångk
6,39
Janec Jousmaa IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
6,38
Alexander Ahlfors IF Trean 29.6. Bromarf VKM
6,24
John Ojala IF Raseborg 29.8. Karis Höstmångk
6,23
David Enberg Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
6,19
Niklas Franzén IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
6,12
Janne Blomqvist Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
6,07
Jon Ekman IF Pernå Kamraterna 05.9. Lovisa kommunkamp
6,04
Tor Ekblad Esbo IF 25.8. Esbo/A klubbM
5,99
Emil Wikström Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
5,96
Niklas Stark Liljendal IK 26.9. Sibbo kast mångk
5,86
Casimir Vikman Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst
5,83
Ronny Bergvall Liljendal IK 20.7. Liljendal Ök
5,79
Wilhelm Ståhlberg HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
5,77
Nico Forsström IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
5,75
John Nylund Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
5,74
Matias Blomster IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
5,74
Oscar Snellman IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
5,65
Henrik Nieminen ÅIFK 13.5. Pargas distr
5,62
Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
5,57
Elliot Ahlberg IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk
5,51
Sebastian Haglund HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D klubbM
5,49
Eddie Lundin ÅIFK 13.5. Pargas distr
5,35
Frans Winberg Hangö IK 29.6. Bromarf VKM
5,34
Alvar Sirén IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
5,30
Juuso Tuohimaa Hangö IK 12.9. Ingå Kastkarneval








Diskus 600g






30,21
Jonathan Björksten Borgå Akilles 12.9. Ingå Kastkarneval
22,10
Martin Wiberg IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
20,75
Patrik Meling Borgå Akilles 04.9. Borgå/B höstkast
19,63
Joel Sandås ÅIFK 2.10. Rusko/V distr
18,49
Edvin Voutilainen Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
17,05
David Enberg Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
16,93
Markus Andersson Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
16,63
Elliot Ahlberg IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C Toppgames
16,32
Nico Forström IF Trean 29.7. Tenala KlubbM
16,30
Joona Kalliomäki Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
16,16
Eino Könönen Liljendal IK 25.7. Borgå/C Toppgames
15,80
Niklas Karlsson Pargas IF 29.8. Kimito distr
14,82
Oscar Snellman IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
14,71
Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
14,37
Niklas Stark Liljendal IK 26.9. Sibbo Kast mångk
14,35
Rasmus Gröning IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
13,98
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
13,88
Edwin Ehrnrooth HIFK Friidrott 23.9. H:fors/D KlubbM
13,22
Juuso Tuohimaa Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
12,75
Niklas Franzen IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
12,71
Carl-Vilhelm Björkendahl Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
12,67
Jasper Heinänen Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
12,49
Emil Wikström Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
11,78
John Ojala IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
















Spjut 400g






26,67
Jonathan Björksten Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
25,96
Joona Kalliomäki Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
23,61
Rasmus Gröning IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
23,50
Niklas Franzen IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
23,42
Samuli Sakko HIFK Friidrott 19.6. H:fors/D FJG
22,62
Oscar Snellman IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
22,57
Martin Wiberg IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
21,68
Egon Lindgren IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
21,24
Nestor Borges Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
20,23
Elliot Ahlberg IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo Kast mångk
19,46
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
19,20
Jusso Tuohimaa Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
18,88
Joakim Bergström Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
18,67
Edvin Voutilainen Sjundeå IF 02.9. Sjundeå klubbM
18,26
Casimir Vikman Sjundeå IF 03.6. Ingå samarbetst
18,18
Janec Jousmaa IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
17,88
Jonathan Himberg IF Trean 18.8. Hangö VKM
16,87
Max Määttänen Liljendal IK 12.7. Lovisa Karusell
16,65
Nico Forström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
16,62
Sebastian Haglund HIFK Friidrott 27.9. H:fors/D KlubbM
16,45
Niklas Stark Liljendal IK 26.9. Sibbo Kast mångk
15,85
Emil Wikström Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
15,79
Eino Könönen Liljendal IK 26.9. Sibbo Kast mångk
15,52
Julius Jalonen ÅIFK 05.9. Åbo Ttilastopaja
















3-kamp (40m, längd, kula)






884
Jonathan Himberg IF Trean 29.8. Karis Höst mångkamp


(9,60/-3,0, 3,83/+2,5, 8,10)




855
Jonathan Björksten Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM


(9,4h,3,75, 7,90)




814
Martin Wiberg IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk


(9,71/+1,5, 3,89/+1,8, 6,94)




799
Joakim Bergström Borgå Akilles 19.6. Sibbo F/P mångk


(9,51/+0,2, 4,06/+3,6, 5.80)




776
Elliot Ahlberg IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(9,07, 3,42, 5,557)




766
Samuli Sakko HIFK Friidrott 30.5. H:fors/D Kisist.


(9,44/-0,5, 3,60, 6,77)




746
Janne Blomqvist Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM


(9,1h, 3,47, 5,80)




737
Anton Korhonen IF Sibbo Vargarna 19.6. Sibbo F/P mångk


(9,60/+0,2, 3,82/2,0, 5,42)




736
Rasmus Gröning IF Raseborg 19.6. Sibbo F/P mångk


(9,88/+1,5, 3,66/+0,8, 6,58)




704
Nestor Borges Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM


(9,8h, 3,60, 6,49)




594
Casimir Vikman Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,53/0,0, 3,39, 5,86)




577
John Ojala IF Raseborg 29.8. Karis Höst mångkamp


(10,56/-3,0, 3.13, 6,24)




530
Edvin Voutilainen Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(11,28/0,0, 3,13, 6,27)




529
Sebastian Haglund HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(10,80,3,20, 5,51)




515
Emil Wikström Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,90/-0,2, 2,92, 5,98)




515
Wilhelm Ståhlberg HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(10,72, 2,90, 5,79)




478
Eino Könönen Lilkjendal IK 19.6. Sibbo F/P mångk


(10,52/+0,2, 3,00/+2,2, 4,54




468
Vili Hovi Lovisa Tor 07.6. Lovisa Ök mångk


(10,86, 3,06, 4,72)




























P9






40m






6,77 2,2 Simon Lindholm IF Raseborg 05.9. Åbo Tilastopaja
6,97 0,3 Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 19.6. Sibbo F/P mångk
6,99
Konsta Jäppinen Esbo IF 19.6. H:fors/D FJG
7,01 -0,8 Daniel Enqvist Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
7,03 -0,1 Theo Lindroos Esbo IF 17.7. Janakkala Janakkala g
7,10 -0,8 Miikka Nieminen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
7,11
Tommy Rönnberg Kyrkslätt IF 19.6. Sibbo F/P mångk
7,15
Tobias Söderholm Ingå IF 26.7. K:slätt/V distr
7,18
Max Tallqvist Borgå Akilles 26.5. Borgå/C BBL olymp
7,18
Mickey Haaparinne IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
7,19 -0,8 Eric Pedersen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
7,27
Jens Björksten Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Toppgames
7,33 -2,5 Robin Lainto ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv
7,36
Benjamin Jordman Liljendal IK 07.6. Lovisa Ök mångk
7,39 -2,5 Jakob Metzner IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
7,40 -2,5 Carl Björkendahl Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
7,40
Robin Dahlström IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
7,43
Andreas Sundqvist Hangö IK 18.8. Hangö VKM








Manuel tid






6,7h
Daniel Enqvist Ingå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
6,8h
Dennis Forsman Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
6,9h
Mickey Haaparinne IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
6,9h
Max Tallqvist Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
7,0h -0,2 Antti Mäkilä IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
7,0h
Adam Wuorio Kimito SF 05.9. Dalsbruk KommunM
7,0h
Emil Lehtola Kimito SF 05.9. Dalsbruk KommunM
7,0h
Jens Björksten Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
7,0h
Robin Forsman Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
7,1h
Niklas Björkenheim Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
7,2h
Mats Holopainen Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
7,2h
Simon Lindström IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM








150m






23,59
Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 30.8. Lundo säästöp
24,46
Simon Lindholm IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
24,88
Theo Lindroos Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
25,18
Max Tallqvist Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
25,26 -1,7 Konsta Jäppinen Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
26,07
Mats Holopainen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
26,24
Robin Dahlström IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
26,35
Antti Mäkilä IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
26,54
Rasmus Skogman IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
26,55
Jens Björksten Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa








600m






2.06,7h
Oscar Westerholm Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
2.07,6h
Theo Lindroos Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
2.09,02
Simon Lindholm IF Raseborg 08.8. Sibbo Vargspelen
2.13,6h
Miikka Nieminen Ingå IF 29.6. Bromarf VKM
2.18,01
Simon Lindström IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
2.19,7h
Robin Dahlström IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
2.19,8h
Philip Nynäs IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
2.21,59
Max Tallqvist Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
2.28,0h
Jussi Kipinoinen IF Trean 29.6. Bromarf VKM
2.29,85
Onni Mäkäräinen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM








1000m






3.41,43
Simon Lindholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
3.45,71
Konsta Jäppinen Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
3.49,48
Carl Björkendahl Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
3.54,44
Robin Lainto ÅIFK 03.6. Åbo junnuk
3.57,36
Max Tallqvist Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
4.06,0h
Theo Lindroos Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4.06,9h
Robin Dahlström IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
4.10,3h
Jakob Metzner IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
4.13,6h
Casper Holmström Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4.14,2h
Harald Åström Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4.15,0h
Adam Wuorio Kimito SF 10.6. Kimito klubbt
4.15,2h
Andreas Sundqvist Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
4.15,51
Alex Virtala Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
4.17,0h
Emil Lehtola Kimito SF 29.8. Kimito distr
4.18,1h
Niklas Björkenheim Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4.22,27
Oliver Heiskanen ÅIFK 25.7. St karins distr
4.24,0h
Oscar Thomander Kimito SF 29.8. Kimito distr
4.24,5h
Benjamin Appelqvist Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4.25,1
Marcus Hellberg Kimito SF 05.9. Dalsbruk kommunM
4.26,3h
Jeff Sjöberg Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM








40 m häck






8,71 1,0 Robin Dahlström IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
8,84 2,2 Simon Lindholm IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
8,85 2,2 Antti Mäkilä IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
8,86
Max Tallqvist Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
9,22
Jens Björksten Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
9,34 1,0 Philip Nynäs IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
9,58 1,0 Kristoffer Ammondt IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
9,82
Simon Lindström IF Sibbo Vargarna 08.9. Sibbo Vargspelen
























Manueltid






8,2h
Max Tallqvist Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
8,8h
Tobias Söderholm Ingå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
8,8h
Jens Björksten Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
9,1h
Carl Björkendahl Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
9,7h
Niklas Toivanen Virkby Start 24.5. Lojo/V Samarbetst
9,8h
Benjamin Jordman Liljendal Ik 16.6. Liljendal klubbt
9,9h
Andreas Bobe Sjundeå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
















600m gång






4.02,7h
Max Tallqvist Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
4.18,2h
Jens Björksten Borgå Akilles 07.7. Borgå/C Klubbt
4.53,6h
Jonathan Backman IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
4.53,9h
Ted Råstedt IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
5.01,1h
Andreas Bobe Sjundeå 31.7. Pargas F/P indv
5.06,8h
Lucas Strömberg IF Trean 23.8. Tenala KlubbM








Höjd






1,32
Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 25.7. St.karins distr
1,15
Tobias Söderholm Ingå IF 03.6. Ingå samrbetst.
1,12
Simon Lindholm IF Raseborg 24.8. Karis klubbM
1,08
Theo Lindroos Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
1,08
Miikka Nieminen Ingå IF 14.9. Ingå kommunM
1,07
Antti Mäkilä IF Raseborg 24.8. Karis klubbM
1,00
Jens Björksten Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
1,00
Ted Råstedt IF Trean 18.8. Hangö VKM
1,00
Andreas Sundqvist Hangö IK 23.8. Hangö klubbM
1,00
Otto Helminen HIFK Friidrott 09.9. H:fors/D klubbM
1,00
Axel Grönholm Ingå IF 14.9. Ingå kommunM
100
Max Tallqvist Borgå Akilles 06.9. Borgå/C klubbM
99
Liam Aminoff IF Raseborg 24.8. Karis klubbM
95
Carl Björkendahl Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
95
Philip Nynäs IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
95
Martin Jahnsson Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
95
Jeremi Siimes Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
95
Simon Lindström IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo klubbM
95
Adam Vuorio Kimito SF 29.8. Kimito distr
95
Oscar Thomander Kimito SF 29.8. Kimito distr
95
Emil Åhlberg Kimito SF 29.8. Kimito distr
90
Markus Wikström Sjundeå IF 03.6. Ingå samrbetst.
90
Sebastian Stark Liljendal IK 03.6. Liljendal karusell
90
Benjamin Jordman Liljendal IK 09.6. Liljendal Klubbt
90
Alex Virtala Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
90
Robin Dahlström IF Raseborg 24.8. Karis klubbM
90
Emil Lehtola Kimito SF 29.8. Kimito distr
90
Markus Hellberg Kimito SF 29.8. Kimito distr
90
Simon Bärling Kimito SF 29.8. Kimito distr
90
Albin Lauren Kimito SF 29.8. Kimito distr
90
Dennis Forsman Sjundeå IF 02.9. Sjundeå klubbM
90
Robin Forsman Sjundeå IF 02.9. Sjundeå klubbM
85
Andreas Stjernberg Borgå Akilles 31.5. Borgå/C klubbt
85
Andreas Bobe Sjundeå IF 03.6. Ingå samrbetst.
85
Jakob Metzner IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
85
Jonathan Backman IF Trean 12.8. Tenala klubbM
85
Jonne Nieminen IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo klubbM
85
Ville Tyni Hangö IK 18.8. Hangö VKM
85
Verner Heinänen Hangö IK 23.8. Hangö klubbM
85
Arthur Berglund Ingå IF 14.9. Ingå KommunM








Längd Hoppzon






3,78 1,3 Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 01.8. Pargas F/P indv
3,75
Simon Lindholm IF Raseborg 18.9. K:slätt/V kommunM
3,58
Konsta Jäppinen Esbo IF 20.6. H:fors/D FJG
3,55
Eric Pedersen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
3,51 2,3 Tobias Söderholm Ingå IF 01.8. Pargas F/P indv
3,48 2,9 Antti Mäkilä IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
3,42
Daniel Enqvist Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
3,41 1,6 Tommy Rönnberg Kyrkslätt IF 19.6. Sibbo F/P mångk
3,39
Theo Lindroos Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
3,36
Dennis Forsman Sjundeå 31.8. Sjundeå KlubbM
3,29
Max Tallqvist Borgå Akilles 25.7. Borgå/C Topp games
3,28
Adam Vuorio Kimito SF 05.9. Dalsbruk kommunM
3,27
Mats Holopainen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
3,25
Jens Björksten Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
3,21 -1,6 Philip Nynäa IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
3,19
Miika Nieminen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
3,18 2,9 Carl Björkendahl Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
3,18
Axel Grönholm Ingå IF 29.8. Karis Höst månk
3,15
Benjamin Jordman Liljendal IK 07.6. Lovisa ÖK mångk.








Kula 2,0kg






8,48
Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 30.8. Lundo Säästöp
8,07
Simon Lindholm IF Raseborg 29.8. Karis höst mångk
8,01
Tobias Söderholm Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
7,71
Jens Björksten Borgå Akilles 12.9. Ingå Kastkarneval
6,48
Robin Dahlström IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
6,40
Anton Karlsson IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
6,37
Miikka Nieminen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
6,33
Tommy Rönnberg Kyrkslätt IF 19.6. Sibbo F/P mångk
6,26
Martin Jahnsson Pargas IF 2.10. Rusko/V dist
6,21
Markus Wikström Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst
6,12
Max Tallqvist Borgå Akilles 30.6. Sibbo dist
5,88
Otto Helminen HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
5,81
Emil Åhlberg Kimito SF 17.6. Kimito klubbt
5,75
Axel Grönholm Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
5,42
Lukas Määttä Ingå IF 12.8. Ingå Samarbetst
5,22
Arthur Berglund Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
5,15
Verner Heinänen Hangö IK 18.8. Hangö VKM
5,12
Benjamin Jordman Liljendal IK 07.6. Lovisa Ök mångk
5,09
Andreas Bobe Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst
5,06
Carl Björkendahl Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
5,04
Eric Pedersen Ingå IF 12.8. Ingå Samarbetst
5,04
Sebastian Stark Liljendal IK 25.8. Liljendal KlubbM
5,01
Hugo Hakasalo IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
5,00
Mathias Lindfors Liljendal IK 20.7. Liljendal ök
4,93
Antti Mäkilä IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
4,90
Theo Lindroos Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM








Diskus 600g






18,63
Jens Björkensten Borgå Akilles 04.8. Borgå/B Höstkast
18,29
Martin Jahnsson Pargas IF 2.10. Rusko/V distr
15,43
Max Tallqvist Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
14,85
Simon Lindholm IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
12,44
Henry Kellgren Borgå Akilles 09.6. Borgå/C klubbt
12,28
Jeff Sjöberg Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
11,49
Alex Virtala Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
11,48
Robin Dahlström IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
11,28
Sebastian Stark Liljendal IK 28.7. Liljendal Klubbt
10,65
Stefan Lindstedt IF Trean 29.7. Tenala KlubbM








Spjut 400g + "junnu" spjut 350g






27,67
Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 05.8. Kila ungdoms t
21,80
Theo Lindroos Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
21,31
Simon Lindholm IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
21,18
Otto Helminen HIFK Friidrott 27.9. H:fors/D klubbM
18,14
Max Tallqvist Borgå Akilles 30.8. Borgå/C klubbM
18,02
Carl Björkendahl Borgå Akilles 05.7. Borgå/C Klubbt
17,72
Tobias Söderholm Ingå IF 10.6. Sjundeå samarbetst
17,48
Robin Lainto ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv
16,87
Jens Björksten Borgå Akilles 30.8. Borgå/C KlubbM
16,21
Emil Åhlberg Kimito SF 29.8. Kimito distr
14,15
Stedan Lindstedt IF Trean 05.8. Tenala klubbM
14,01
Arthur Berglund Ingå IF 10.6. Sjundeå samarbetst
13,65
Oliver Heiskanen ÅIFK 29.8. Kimito distr
13,00
Simon Bärling Kimito SF 29.8. Kimito distr
12,86
Anton Norrgrann ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv
12,31
Benjamin Jordman Liljendal IK 07.7. Liljendal Klubbt
11,80
Sebastian Stark Liljendal IK 07.7. Liljendal Klubbt
11,69
Ted Råstedt IF Trean 05.8. Tenala klubbM
11,52
Rasmus Nordström ÅIFK 12.9. Åbo tilastopaja
11,14
Markus Wikström Sjundeå IF 10.6. Sjundeå samarbetst
11,12
Martin Jahnsson Pargas IF 15.6. Pargas distr








Boll






42,54
Simon Lindholm IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
41,74
Theo Lindroos Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
36,65
Tobias Söderholm Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
36,55
Max Tallqvist Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
34,62
Tatu Saarinen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
33,77
Miikka Nieminen Ingå IF 29.6. Bromarf VKM
32,16
Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 12.9. Ingå Kastkarneval
31,75
Carl Björkendahl Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
31,11
Mats Holopainen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM








3-kamp (40m, längd, kula)






830
Simon Lindholm IF Raseborg 05.9. Åbo Tilastopaja cup


(6,77/+2,2, 3,72, 7,33)




763
Marcus Hakanpää Dragsfjärd IK 25.9. Laitila höst mångk


(7,00, 3,54, 7,45)




710
Tobias Söderholm Ingå IF 29.8. Karis höst mångk


(7,30, 3,41, 7,72)




664
Tommy Rönnberg Kyrksätt IF 19.6. Sibbo F/P mångk


(7,11/+0,3, 3,41, 6,33)




639
Miika Nieminen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(710/-0,8, 3,19, 6,37)




599
Jens Björksten Borgå Akilles 07.6. Lovisa ÖK mångk


(7,35, 3,15, 6,44)




582
Eric Pedersen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(7,19/-0,8, 3,55, 4,62)




572
Daniel Enqvist Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(7,01/-0,8, 3,42, 4,16)




523
Benjamin Jordman Liljendal IK 07.6. Lovisa ÖK mångk


(7,36, 3,10, 5,12)




517
Axel Grönholm Ingå IF 29.8. Karis höst mångk


(7,66, 3,18, 5,50)




491
Markus Wikström Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(7,70/-0,8, 2,64, 6,21)












8x40m mixed






58,1
Borgå Akilles 1

13.6. Hangö F/P stafett
(My Björkendahl, Jens Björksten, Isabella Gustafsson, Daniel Carlsson, Sandra Granroth, Carl Björkendahl, Filippa Tallqvist, Max Tallqvist)
58,9
Hangö IK 1

13.6. Hangö F/P stafett
(Ines Kojo, Andreas SundqvistSara Österlund, Verner Heinänen, Corinne Suvanto, Anton Paasonen, Emilia Rosenström, Jeff Sjöberg)
1,01,8
HIFK Friidrott

13.6. Hangö F/P stafett
(Lina Lundmark, Rasmus Slenberg, Antonia Idström, Otto Helminen, Sissi Sinerius, Matias Kronlunbd, Jannica Sågbom, Emil Junkkala)
1.02,1
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Sarah Lönnqvist, Philip Nynäs, Ellen Löfgren, Linus Fältmarsch, Kia Exell, Robin Dahlström, Cajsa Lönnberg, Antti Mäkilä)
1.02,9
Ingå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Carita Auvinen, Tobias Söderholm, Brita Smith, Eric Pedersen, Ronja Grönholm, Axel Grönholm, Erin Hildéen, Daniel Enqvist)
1.05,5
Pernå Kamraterna

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Mette Lindholm, Emil Ahoranta, Amanda Eriksson, Axel Henriksson, Sara Ek, Axel Ahoranta, Emma Broberg, Juho Peuraniemi)
1.12,0
Hangö IK 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Emilia Hellman, Lasse Sjöblom, Susanna Nyberg, Jerry Mattila, Lisa Sjöblom, Casimir Lönegren, Salla Simola, Jesse Hietaharju)
1.12,3
Borgå Akilles 2

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Linn Grönlund, Janton Eriksson, Fanny Lindholm, Linus Schmidt, Frida Granroth, Andreas Stjernberg, Jennifer Grönholm, Jens Björksten)