NÅID FRIIDROTT STATISTIK FLICKOR 2010








Flickor 15 år






80m






10,64 -0,9 Cecilia Sandell IF Raseborg 11.9. Korsholm SFSI
11,05 -0,6 Frida Sevon IF Raseborg 11.9. Korsholm SFSI








Medvind














100m






12,62 0,8 Cecilia Sandell IF Raseborg 25.6. Somero Nat
12,73 0,2 Anna Korkman Esbo IF 21.8. H:fors/D FM
12,98 0,5 Annika Silvennoinen Esbo IF 30.6. Esbo/A Elitt
13,07 0,7 Malin Wilén HIFK-Friidrott 21.8. H:fors/D FM
13,24 0,7 Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 21,8, H:fors/D FM
13,29 0,7 Frida Sevon IF Raseborg 01.9. Esbo/A SFI serien
13,44 0,3 Ida Gustafsson IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
13,51 1,1 Fanny Rousu Hangö IK 22.6. Åbo Tilastopaja
13,54 0,7 Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 01.9. Esbo/A SFI serien
13,59 -0,9 Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 17.7. Nykarleby SFIM
13,62 0,5 Emma Aro Esbo IF 30.6. Esbo/A Elitt
13,74 -1,9 Noora Ylönen HIFK-Friidrott 11.8. Tusby nat
13,95 1,2 Kiliina Tonttila Esbo IF 31.8. K:slätt/V distr
14,17 0,8 Ella Schröder ÅIFK 05.7. Åbo Tilastopaja
14,27 1,2 Amanda Åström Esbo IF 24.5. H:fors/D distr
14,34 1,8 Johanna Ek Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
14,86 1,8 Heidi Huitula Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt








Medvind/utan vind






12,93 3,0 Malin Wilén HIFK-Friidrott 25.7. Borgå/C Toppgames
13,53 3,2 Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 04.8. Borgå/C DM
14,38
Janina Forsback Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM
















300m






41,51
Anna Korkman Esbo IF 22.8. H:fors/D FM
42,99
Fanny Rousu Hangö IK 22.8. H:fors/D FM
43,15
Frida Sevon IF Raseborg 12.8. Tusby Nat
43,77
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 20.6. Esbo/A FJG
44,36
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 22.8. H:fors/D FM
44,97
Noora Ylönen HIFK-Friidrott 13.6. Lojo LJG
44,98
Ella Schröder ÅIFK 07.6. Åbo tilastopaja
45,10
Malin Wilén HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
46,61
Ida Gustafsson IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
46,80
Amanda Åström Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
47,33
Jenni Jäntti HIFK-Friidrott 13.6. Lojo LJG
47,90
Heidi Huitula Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
















800m






2.24,79
Amanda Åström Esbo IF 17.7. Nykarleby SFIM
2.31.27
Ella Schröder ÅIFK 16.9. Åbo SkolM
2.32,87
Anna Korkman Esbo IF 18.9. Mariehamn SFI-serien
2.33,48
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 25.7. Borgå/C toppgames
2.33,7h
Elisa Pollari Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
2.40,84
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 31.7. Pargas F/P indv
2.42,34
Jannica Winqvist Lovisa Tor 11.9. Korsholm SFSIM
2.44,14
Fanny Rousu Hangö IK 17.7. Nykarleby SFIM
2.51,43
Heidi Huitula Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
2.55,42
Emma Aro Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk.
2.55,63
Annika Silvennoinen Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk








2000m






7.29,17
Ella Schröder ÅIFK 10.6. Nystad
7.40,35
Amanda Åström Esbo IF 17.8. Iitti Vattenfall
7.49,67
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
8.00,8h
Kialiina Tonttila IF Trean 11.8. Esbo/A Vattenfall
8.15,71
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
8.22,28
Jannica Winqvist Lovisa Tor 28.8. Lovisa Vattenfall
8.24,3
Heidi Huitula Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
8.43,0
Fanny Rousu Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
12.58,0
Jessica Lundström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM








80m häck 76,2cm






11,85 1,7 Cecilia Sandell IF Raseborg 12.8. Tusby nat
12,53 0,6 Annika Silvennoinen Esbo IF 16.7. Nykarleby SFIM
13,69 -1,4 Emma Aro Esbo IF 02.7. Göteborg Världsung.
14,03 0,8 Amanda Åström Esbo IF 05.9. Huittinen FM mångk
14,94 -1,0 Caroline Holmgren IF Sibbo-Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
15,54 -1,0 Heidi Huitula Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv








Medvind






11,70 2,1 Cecilia Sandell IF Raseborg 10.9. Korsholm SFSIM
12,43 3,7 Annika Silvennoinen Esbo IF 16.7. Nykarleby SFIM
13,64 2,2 Amanda Åström Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
13,70 2,2 Heidi Markelin Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
13,58 2,2 Emma Aro Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
13,92 2,4 Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C vattenfall
15,19 2,2 Johanna Ek Borgå Akilles 20.6. Sibbo SFI mångk
15,46
Heidi Huitula Borgå Akilles 23.8. Borgå/C Kommunt








Manuel tid






14,7h
Johanna Ek Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM








200m häck






29,65 0,0 Annika Silvennoinen Esbo IF 20.8. H:fors/D FM
32,16 -1,2 Noora Ylönen IF Sibbo Vargarna 20.8. H:fors/D FM
33,73 0,7 Amanda Åström Esbo IF 17.7. Nykarleby SFIM
34,66 0,3 Heidi Markelin Esbo IF 21.5. Esbo/O Taipiot g
35,33 -2,9 Heidi Huitula Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
36,40 0,3 Jenni Jäntti HIFK-Friidrott 21.5. Esbo/O Taipiot g
46,01 -0,7 Tytti Westerlund Virkby Start 15.6. Lojo Samarbetst








1500m hinder






5.42,47
Amanda Åström Esbo IF 15.6. H:fors/D DM
















3000m gång






15.36,78
Amanda Åström Esbo IF 01.7. Kauhava Karneval
18.31,09
Kialiina Tonttila Esbo IF 20.8. H:fors/D FM
22.35,4h
Heidi Huitula Borgå Akilles 28.7. Borgå/C KlubbM








Höjd






1,55
Johanna Ek Borgå Akilles 10.9. Korsholm SFSIM
1,51
Frida Sevon IF Raseborg 16.7. Nykarleby SFIM
1,48
Annika Silvennoinen Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
1,48
Amanda Åström Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
1,47
Heidi Markelin Esbo IF 04.7. Göteborg Värdsungs.
1,40
Fanny Rousu Hangö IK 13.6. Lojo LJG
1,36
Emma Aro Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
1,30
Linda Löfgren Esbo IF 24.7. Kuopio Hannes jg
1,29
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo Klubbt
125
Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo distr.








Stav






2,15
Amanda Åström Esbo IF 04.8. Borgå/C DM
1,30
Heidi Sjöberg Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall








Längd






5,13 1,8 Ida Gustafsson IF Raseborg 12.6. Lojo LJG
5,01 0,9 Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 01.9. Esbo/A SFI serien
4,88 -0,6 Adriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 08.8. Sibbo Vargspelen
4,66 1,1 Amanda Åström Esbo IF 05.9. Huittinen Fm mångk
4,58 0,8 Malin Wilén HIFK-Friidrott 31.7. Pargas F/P indv
4,47 0,7 Emma Aro Esbo IF 02.7. Göteborg Värdsung.
4,44 0,1 Anna Korkman Esbo IF 24.5. H:fors/D distr
4,44 1,9 Annika Silvennoinen Esbo IF 02.7. Göteborg Värdsung.
4,43 0,8 Johanna Ek Borgå Akilles 04.8. Borgå/C DM
4,03 -0,1 Heidi Markelin Esbo IF 02.7. Göteborg Värdsung.
3,95 0,4 Matilda Wikström IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
3,94 1,5 Linda Löfgren Esbo IF 25.7. Kuopio Hannesjg
3,90 0,8 Craroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
















Medvind/utan vind






4,91 3,1 Adriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 31.7. Pargas F/P indv
4,47 3,5 Annika Silvennoinen Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
4,23 2,2 Heidi Markelin Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
4,04
Fanny Rousu Hangö IK 26.8. Hangö KlubbM
4,02 2,1 Linda Löfgren Esbo IF 11.7. Nummi-P nat
3,95
Heidi Huitula Borgå Akilles 17.5. Borgå kommunt
3,93
Victoria Hinds IF Trean 29.7. Tenala KlubbM








Tresteg






11,20 0,8 Ida Gustafsson IF Raseborg 16.7. Nykarleby SFIM
10,60 1,9 Amanda Åström Esbo IF 22.6. Vanda/S Aktia cup
9,78 0,2 Johanna Ek Borgå Akilles 03.8. Borgå/H DM
8,86 1,6 Heidi Markelin Esbo IF 03.7. Göteborg Värdsung.
8,18 0,9 Tytti Westerlund Virkby Start 10.6. Sjundeå Samarbetst


Adriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor


















Medvind/utan vind






10,23
Johanna Ek Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
9,87
Kialiina Tonttila Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM
9,30
Heidi Markelin Esbo IF 23.9. Esbo/A SkolM
9,13
Fanny Rousu Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
8,46
Patricia Mannström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
8,67
Heidi Huitula Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM








Kula 3.0kg






12,79
Jessica Meriheinä Liljendal IK 10.9. Kosrholm SFSIM
11,43
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
10,57
Andriana Turunen Forsbäck Lovisa Tor 11.8. Esbo/A Vattenfall
9,26
Annika Silvennoinen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
8,38
Anita Westerholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
8,13
Heidi Markelin Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
8,08
Tytti Westerlund Virkby Start 03.6. Ingå Sammarbetst
8,00
Ida Gustafsson IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
7,72
Caroline Holmgen IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
7,56
Janina Forsback Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall








Diskus 750g






46,92
Jessica Meriheinä Liljendal IK 04.9. Borgå/B Höstkast
30,16
Anita Westerholm IF Raseborg 17.7. Nykarleby SFI
25,54
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 04.9. Borgå/B Höstkast
23,69
Cecilia Sandell IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
21,56
Tytti Westerlund Virkby Start 24.8. Sjundeå Samarbetst
19,01
Fanny Rousu Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
17,99
Heidi Huitula Borgå Akilles 29.5. Borgå/B vårkast
16,93
Johanna Ek Borgå Akilles 29.5. Borgå/B vårkast
16,75
Astrid Holm Kimito SF 29.8. Kimito distr
16,09
Karin Tamminen Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM








Slägga 3,0kg






47,12
Jessica Meriheinä Liljendal IK 04.9. Borgå/B Höstkast
43,92
Anita Westerholm IF Raseborg 26.9. Sibbo Kastmångk
32,40
Tytti Westerlund Virkby Start 31.7. Pargas F/P indv
29,02
Sabine Jansson HIFK-Friidrott 29.5. Borgå/B Vårkast
27,17
Cecillia Sandell IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
26,77
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
21,55
Caroline Holmgren IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
20,92
Linda Löfgren Esbo IF 29.5. Borgå/B Vårkast
18,78
Mikaela Wikström IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
17,63
Jessica Lundström IF Trean 23.8. Tenala KlubbM








Spjut 400g






35,79
Cecilia Sandell IF Raseborg 13.6. Lojo LJG
32,57
Jessica Meriheinä Liljendal IK 20.7. Liljendal ÖK
29,43
Annika Silvennoinen Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
29,17
Heidi Markelin Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk
28,05
Emelie Österman IF Sibbo Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
26,12
Malin Ahlroth Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
24,58
Johanna Ek Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
24,09
Malin Wilén HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
22,23
Amanda Åström Esbo IF 05.9. Huittinen FM mångk
21,73
Anita Westerholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv








5-kamp (80m häck, längd, spjut, höjd, 800m)


2030
Annika Silvennoinen Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk


(12,53/+2,2, 4,47/+3,5, 29,43, 148, 2.55,63)

2010
Amanda Åström Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk


(13,64/+2,2, 4,55/+2,0, 22,18, 148, 2.27,56)

1749
Heidi Markelin Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångk


(13,70/+2,2, 4,23/+2,2, 29,17, 145, 3.03,21)

1616
Emma Aro Esbo IF 20.6. Sibbo SFI mångl


(13,58/+2,2, 4,27/+2,4, 20,79, 136, 2.55,42)

1491
Johanna Ek Borgå Akilles 19.7. Borgå/C klubbM


(14,7h,431w,140,24,58,3.14,7h)

























4x80m häck






53,07
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Emma Aro, Annika Silvennoinen, Kialiina Tonttila, Amanda Åström)
64,23
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
(Ronja Lindberg, Kristina Nyholm, Johanna Ek, Heidi Huitula)
78,94
Åbo IFK

13.6. Hangö F/P stafett
(Liza Zevenhoven, Elin Vidlund, Philippa Rytkönen, Heidi Hautapaakanen)








4x100m






51,45
IF Raseborg

21.5. Esbo/A Stafettk.
(Cecillia Sandell, Livia Borg, Emilie Rancken, Frida Sevon)
52,3h
Esbo IF

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Emma Aro, Annika Silvennoinen, Kialiina Tonttila, Anna Korkman)
52,92
Sjundeå IF

18.6. Esbo/A FJG
(Saara Haapalahti, Heidi Sjöberg Sofie Sjöblom, Johanna Ahola)
53,30
IF Sibbo Vargarna

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Cecilia Forsström, Emilie Österman, Matilda Wikström, Caroline Holmgren
55,51
Borgå Akilles

02.6. Borgå/C Ök stafett
Ingela Bergman, Johanna Ek Kristina Nyholm, Ronja Lindberg)
56,2h
Lovisa Tor

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Klara Fält, Anna sjöblom, Adriana Turunen Forsbäck, Jannica Tikander)
58,30
Lovisa Tor 2

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Klara Fält, Hanna Koskimies, Jannica Winqvist, Jenny Malmberg)
62,35
Åbo IFK

13.6. Hangö F/P stafett
(Heidi Hautapaakanen,Elin Vidlund, Liza Zevenhoven, Philippa Rytkönen)
64,35
IF Pernå-Kamraterna

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Linnea Henriksson, Matilda Törnqvist,Sophie Sjödahl, Magdalena Törnqvist )
























4x800m






10.26.85
IF Raseborg

11.7. Pedersöre FM stafett
(Livia Borg, Ulrika Lönnberg, Viola Westerholm, Krista Lindholm)
11.01,9h
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Kialiina Tonttila, Kadri Unt, Hannah Hietala, Amanda Åström)
11.21,9h
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
(Heidi Huitula, Kristina Nyholm, Johanna Ek, Ingela Bergman)
11.26,08
IF Sibbo Vargarna

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Caroline Holmgren, Cecilia Forsström, Melanie Ingman, Matilda Wikström)
11.43,26
Lovisa Tor

02.6. Borgå/C Ök stafett
Jannica Winqvist Jenny Malmberg, Hanna Koskimies, Klara Fält)
12.01,2h
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Sofie Sjöblom, Daniela Westerlund, Saara Haapalahti, Carolina Rehnberg)
12.51,96
IF Pernå-Kamraterna

02.6. Borgå/C Ök stafett
(Linnea Henriksson, Matilda Törnqvist, Magdalena Törnqvist, Sophie Sjödahl)
14.17,5h
Åbo IFK

13.6. Hangö F/P stafett
(Liza Zevenhoven, Elin Vidlund, Heidi Hautapaakanen, Philippa Rytkönen)
















Flickor 14 år






80m






11,78 -0,5 Kristina Nyholm Borgå Akilles 11.9. Korsholm SFSIM
11,01 -1,1 Emelie Rancken IF Raseborg 11.9. Korsholm SFSI








100m






13,46 -0,7 Krista Lindholm IF Raseborg 22.6. Åbo Tilastopaja
13,65 0,6 Emelie Rancken IF Raseborg 05.9. Åbo Tilastopaja
13,78 1,1 Livia Borg IF Raseborg 22.6. Åbo Tilastopaja
14,02 1,5 Kristina Nyholm Borgå Akilles 31.5. Borgå/C Klubbt
14,05 0,8 Sabina von Koskull HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSID
14,10 0,4 Aurora Troberg Esbo IF 05.7. Åbo Tilastopaja
14,19 -1,1 Saara Haapalahti Sjundeå IF 17.7. Nykarleby SFIM
14,21 -0,2 Sofie Sjöholm Sjundeå IF 08.7. Vihtis nat.
14,27 0,7 Viola Westerholm IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
14,29 1,5 Ronja Lindberg Borgå Akilles 31.5. Borgå/C Klubbt
14,29 1,5 Ingela Bergman Borgå Akilles 31.5. Borgå/C Klubbt
14,35 0,8 Matilda Sakko HIFK-Friidrott 11.8. Tusby nat.
14,51 1,2 Klara Fält Lovisa Tor 25.7. Borgå/C Toppgames
14,57 1,2 Kadri Unt Esbo IF 24.5. H:fors/D distr.
14,58 1,1 Elin Vidlund ÅIFK 22.6. Åbo Tilastopaja
14,73 -1,4 Katarina Jokinen ÅIFK 23.5. Rusko distr.
14,81 1,9 Irina Tumanova HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D Kisis
14,88 -1,2 Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo distr.
14,89 0,8 Cecilia Björkbom HIFK-Friidrott 08.9, H:fors/D HSID








Medvind






14,19 2,3 Matilda Sakko HIFK-Friidrott 24.5. H:fors/D Kisis
13,52 3,9 Saara Haapalahti Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
13,80 3,2 Aurora Troberg Esbo IF 04.8. Borgå/C DM








Handtid






13,5 0,1 Saara Haapalahti Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
13,6 0,6 Emilie Rancken IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
13,6 0,4 Aurora Troberg Esbo IF 29.8. Åbo tilastopaja
13,7 0,6 Krista Lindholm IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
14,2 0,1 Klara Fält Lovisa Tor 11.8. Esbo/A Vattenfall
14,5 0,2 Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall








300m






43,12
Krista Lindholm IF Raseborg 22.8. H:fors/D FM
44,71
Livia Borg IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
46,32
Sofie Sjöholm Sjundeå IF 16.7. Nykarleby SFIM
46,42
Matilda Sakko HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
46,61
Emelie Rancken IF Raseborg 10.9. Korsholm SFSIM
47,21
Aurora Troberg Esbo IF 27.8. Esbo/A klubbM
47,34
Viola Westerholm IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
47,4h
Kristina Nyholm Borgå Akilles 09.8. Borgå/C klubbt
48,16
Ingela Bergman Borgå Akilles 03.8. Borgå/H DM
48,99
Kristina Nyholm Borgå Akilles 17.5. Borgå/C Klubbt
49,14
Mikaela Karppelin Pargas IF 7.6. Åbo Tilastopaja
48,9h
Saara Haapalahti Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
49,5h
Anni Rönnberg Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
50,17
Elin Vidlund ÅIFK 25.7. St Karin distr








800m






2.26,61
Krista Lindholm IF Raseborg 21.8. H:fors/D FM
2.32,99
Viola Westerholm IF Raseborg 07.7. Karis RG 2
2.36,37
Livia Borg IF Raseborg 05.8. Karis RG 3
2.37,08
Ullrika Lönnberg IF Raseborg 11.9. Korsholm SFSIM
2.39,37
Aurora Troberg Esbo IF 07.7. Karis RG 2
2.46,63
Mikaela Karppelin Pargas IF 09. syys Pargas SkolM
2.51,09
Ingela Bergman Borgå Akilles 25.7. Borgå/C toppgames
2.53,82
Cecilia Forsström IF Sibbo Vargarna 18.9. Mariehamn SFI serien
2.56,16
Kristina Nyholm Borgå Akilles 30.8. Borgå/C KlubbM
3.17,4h
Mikaela Ehrnström Pargas IF 16.9. Pargas KlubbM








2000m






7.56,51
Anni Rönnberg Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
7.59,76
Viola Westerholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
8.00,52
Ulrika Lönnberg IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
8.00,8h
Ingela Bergman Borgå Akilles 11.8. Esbo/A Vattenfall
12.58,0h
Jessica Lundström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM








80m häck 76,2 cm






13,52 0,8 Aurora Troberg Esbo IF 10.9. Korsholm SFSIM
14,42 0,8 Kristina Nyholm Borgå Akilles 10.9. Korsholm SFSIM
15,36 -2,4 Mikaela Karppelin Pargas IF 1.8. Pargas F/P indv
15,91 0,2 Emelie Rancken IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
16,11 -2,4 Ronja Lindberg Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv








Medvind/utan vind






13,38 2,3 Auora Troberg Esbo IF 12.8. Tusby nat
15,08 3,7 Mikaela Karppelin Pargas IF 16.7. Nykarleby SFIM
15,63 2,4 Carolina Rehnberg Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
13,5,h
Kristina Nyholm Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
















200m häck 76,2cm






36,00 -2,0 Kristina Nyholm Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
36,75 -2,0 Mikaela Karppelin Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
39,32 -2,0 Kadri Unt Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv








3000m gång






22.43,6
Kristina Nyholm Borgå Akilles 28.7. Borgå/C KlubbM
24.45,2
Ronja Lindberg Borgå Akilles 28.7. Borgå/C KlubbM








Höjd






1,46
Aurora Troberg Esbo IF 10.9. Korsholm SFSIM
1,41
Krista Lindholm IF Raseborg 22.6. Åbo Tilastopaja
1,40
Ingela Bergman Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
1,40
Anni Rönnberg Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
1,30
Elin Vidlund ÅIFK 25.7. St Karin distr
1,30
Kristina Nyholm Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
1,30
Sanna Nyholm HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSID
1,28
Katja Riikonen HIFK-Friidrott 12.8. Tusby nat
1,25
Elin Sjölund Sjundeå IF 03.9. Sjundeå KlubbM
1,25
Klara Fält Lovisa Tor 20.7. Liljendal distr








Stav






2,66
Kristina Nyholm Borgå Akilles 08.9. Borgå/C stavcup
2,21
Mikaela Karppelin Pargas IF 12.9. Åbo Tilastopaja
2,00
Carolina Rehnberg Sjundeå IF 15.6. lojo Samarbetst








Längd






4,85 0,7 Aurora Troberg Esbo IF 01.9. Esbo IF SFI serien
4,79 1,1 Ronja Lindberg Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
4,60 0,2 Emelie Rancken IF Raseborg 11.9. Korsholm SFSIM
4,58 1,8 Klara Fält Lovisa Tor 12.6. Lojo LJG
4,44 0,4 Krista Lindholm IF Raseborg 23.5. H:fors/D Peugeot
4,41 0,4 Sofie Sjöblom Sjundeå IF 18.5. Sjundeå Samarbetst
4,34 0,8 Matilda Sakko HIFK-Friidrott 31.7. Pargas F/P indv
4,06 0,5 Katri Unt Esbo IF 24.5. H:fors/D distr
4,02 0,5 Ingela Bergman Borgå Akilles 17.7. Nykarleby SFIM
3,91 1,9 Mikaela Karppelin Pargas IF 21.6. Loimaa/H gigantti
3,91 -0,2 Sara Haapalahti Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM








Medvind/utan vind






5,12
Aurora Troberg Esbo IF 22.9. Grankulla skolM
4,61 4,0 Emelie Rancken IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
4,14 4,3 Katarina Jokinen ÅIFK 23.5. Rusko junnukisa
4,13
Kristina Nyholm Borgå Akilles 17.5. Borgå/C Klubbt
4,13
Astrid Holm Kimito SF 05.9. Dalsbruk KommunM
4,06
Ingela Bergman Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
4,00
Saara Johansson Pargas IF 13.5. Nagu distr
3,94 2,5 Mikaela Karppelin Pargas IF 21.6. Loimaa gigantti
3,93
Victoria Hinds IF Trean 29.7. Tenala KlubbM








Tresteg






10,19 1,9 Aurora Troberg Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
9,31 0,9 Klara Fält Lovisa Tor 17.7. Janakkala Janakkala g
9,18 1,3 Ronja Lindberg Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
9,06 0,8 Matilda Saukko HIFK-friidrott 01.7. Jämsä Karneval
8,95 1,7 Saara Haapalahti Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
8,86 2,0 Kadri Unt Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
8,75 1,8 Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
8,56 -0,6 Anni Rönnberg Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
8,53 0,5 Elin Vidlund ÅIFK 12.9. Åbo Tilastopaja
8,36 1,8 Mikaela Karppelin Pargas IF 1.8. Pargas F/P indv
















Medvind






9,31 3,0 Ronja Lindberg Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
9,06 3,3 Saara Haapalahti Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
8,87 3,2 Cecilia Forström IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
8,68 3,1 Mikaela Karppelin Pargas IF 1.8. Pargas F/P indv
8,46
Jessica Lundström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM








Kula 3kg






11,05
Kristina Nyholm Borgå Akilles 18.9. Tyresö kl.kamp
10,91
Elin Sjölund Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
9,38
Aurora Troberg Esbo IF 11.7. N-P natt
9,26
Viola Westerholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
8,72
Matilda Saukko HIFK-Friidrott 01.8. Pargas F/P indv
8,48
Kadri Unt Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
8,23
Ronja Lindberg Borgå Akilles 11.8. Esbo/A Vattenfall
8,23
Sofie Sjöblom Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
8,22
Anni Rönnberg Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
7,81
Saara Haapalahti Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
7,74
Katarina Jokinen ÅIFK 13.5. Nagu distr








Diskus 750g






33,98
Elin Sjölund Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
27,17
Aurora Troberg Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
26,39
Mikaela Andersson Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
26,19
Kristina Nyholm Borgå Akilles 29.5. Borgå/B vårkast
20,33
Anni Rönnberg Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
19,11
Mikaela Ehnström Pargas IF 29.8. Kimitoön distr
18,23
Viola Westerholm IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM 1
18,07
Emelie Rancken IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
17,73
Ronja Lindberg Borgå Akilles 29.5. Borgå/B vårkast
16,91
Mikaela Karppelin Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
16,89
Saara Haapalahti Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM








Slägga 3,0kg






32,11
Elin Sjölund Sjundeå IF 25.7. Riihimäki Häme games
27,36
Kristina Nyholm Borgå Akilles 26.9. sibbo Kast mångk
19,32
Anni Rönnberg Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
18,92
Saara Haapalahti Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
17,63
Jessica Lundström IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
16,68
Emile Rancken IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
16,28
Katri Unt Esbo IF 01.9. Esbo/A Sfi-serien








Spjut 400g






39,80
Elin Sjölund Sjundeå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
31,11
Aurora Troberg Esbo IF 07.7. Raseborg RG 2
26,40
Kristina Nyholm Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
25,12
Anni Rönnberg Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
22,05
Ingela Bergman Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
21,49
Klara Fält Lovisa Tor 20.7. Liljendal ök
17,61
Karin Tamminen Pargas IF 16.9. Väståboland/P KlubbM
17,49
Mikaela Karpelin Pargas IF 05.9. Åbo tilastopaja
16,97
Saara Haapalahti Sjundeå IF 03.9. Sjuneå KlubbM
14,61
Annika Karlsson Pargas IF 16.9. Pargas KlubbM








5-kamp (80m h, längd, höjd, spjut, 800m)


1898
Aurora Troberg Esbo IF 05.9. Saastamala FM


(13,56/+1,9, 4,81/+2,4, 144, 25,99, 2.49,71)

1419
Kristina Nyholm Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM


(13,5h,4,01, 120, 22,43, 3.05,8h)

1286
Ingela Bergman Borgå Akilles 07.6. Lovisa Ök mångk


(17,25, 3,83, 140, 20,88, 2.56,85)

1046
Ronja Lindberg Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM


(15,1h, 4,61, 100, 12,36, 3.49,7h)

























Flickor 13 år






60m






8,1h -0,9 Johanna Ahola Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
8,42 0,2


04.9. Lojo KlubbM
8,57 0,7 Sofia Fernholm Esbo IF 25.5. Lahtis/R reilucup
8,71 0,2 Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
8,84 -4,1 Jessika Rautelin Esbo IF 19.6. Esbo/A FJG
8,6h
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 16,8h Sibbo KlubbM
8,85 -0,6 Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Varg.g
8,90 -0,6 Juliet Lindfors Lovisa Tor 08.8. Sibbo Varg.g
8,7h 0,2 Celina Österlund Esbo IF 11.8. Esbo/A V
9,00 0,6 Nadia Korkman Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
8,8h
Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
9,11 0,7 Jasmin Koivunen Esbo IF 31.8. K:slätt/V distr
9,12 -1,0 Jannica Lindholm IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
9,22 0,1 Maija-Liisa Stadnik HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D kisis
9,27 1,0 Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo distr
9,29 -0,2 Fransilia Bengtfolks IF Raseborg 18.8. Hangö VKM








Medvind






8,55
Jessika Rautelin Esbo IF 23.6. Vihtis distr
8,54
Sofia Fernholm Esbo IF 23.6. Vihtis distr
8,79 3,2 Nadia Korkman Esbo IF 25.7. Borgå/C Topp g
8,85 3,2 Juliet Lindfors Lovisa Tor 25.7. Borgå/C Topp g
8,87
Celina Österlund Esbo IF 23.6. vihtis distr
9,02 2,6 Maija-Liisa Stadnik HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D kisis








200m






27,79 0,6 Johanna Ahola Sjundeå IF 05.9. Åbo Tilastopaja cup
28,84
Jessica Rautelin Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
29,82
Nadia Korkman Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
29,85 0,0 Juliet Lindfors Lovisa Tor 17.7. Janakkala Janakkala g
30,05 1,6 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 24.7. Riihimäki Häme g
30,13 -1,7 Maija-Liisa Stadnik HIFK-Friidrott 20.6. Esbo/A FJG
30,29
Jasmin Koivunen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
30,2h
Ingrid Holm Kimito SF 29.8. Kimito distr
30,3h
Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 06.9. H:fors/D KlubbM
31,51 0,0 Fransilia Bengtfolks IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
31,78 0,0 Jannica Lindholm IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
31,8h
Anna Gröning Pargas IF 29.8. Kimito distr
32,5h
Sara Huhtanen Lovisa Tor
Lovisa Klubbt
32,95 -1,1 Josefin Pagvalén Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv








Medvind






28,36 2,6 Sofia Fernholm Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
29,05 2,2 Celina Österlund Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
29,18 2,2 Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
30,60 2,6 Pinja Laukkanen Lovisa Tor 28.6. Borgå/C Vattenfall
31,95 2,2 Josefin Pagvalén Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall








800m






2.33,7h
Jessica Rautelin Esbo IF 12.9. H:fors/B klubbM
2.36,92
Jasmin Koivunen Esbo IF 23.5. H:fors/D Peugeot g
2.37,83
Nadia Korkman Esbo IF 08.9. H:fors/D HSIDM
2.42,00
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo klubbM
2.50,09
Johanna Ahola Sjundeå IF 23.6. Kagasala distr
2.50,54
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
2.53,17
Katri Toivonen HIFK-Friidrott 23.5. H:fors/D Peugeot g
3.02,20
Josefin Pagvalén Esbo IF 08.9. H:fors/D HSIDM
3.03,04
Sofia Fernholm Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk
3.05,69
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk








1000m






3.16,10
Jasmin Koivunen Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
3.23,74
Pinja Laukkanen Lovisa Tor 28.8. Lovisa Vattenfall
3.24,38
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
3.25,58
Nadja Korkman Esbo IF 17.8. K.slätt/V distr.
3.45,51
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
3,50,9h
Josefin Pagvalén Esbo IF 27.5. Grankulla klubbM
3.53,70
Katri Toivonen HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D Kisis
3.57,65
Celina Österlund Esbo IF 17.8. K.slätt/V distr
3.58,0h
Ronja Horsma HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D klubbM
4.04,2h
Johanna Ahola Sjundeå IF 02.9. Sjundeå klubbM








60m häck 76,2 cm, 6 häckar






9,55 -1,2 Johanna Ahola Sjundeå IF 17.8. K:slätt/V distr
9,68 1,6 Jessica Rautelin Esbo IF 20.6. Esbo/A FJG
10,23 0,9 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
10,60 1,7 Anukka Rauha IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
10,61 0,6 Jasmin Koivunen Esbo IF 01.7. Kauhava karneval
10,65 -1,9 Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
11,09 -1,9 Sofia Fernholm Esbo IF 08.8. Sibbo Vargspelen
12,07 1,7 Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
12,29 1,7 Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
12,58 0,6 Anna Gröning Pargas IF 15.6. Pargas distr








Medvind






10,46 2,2 Jasmin Koivunen Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
10,53 2,8 Sofia Fernholm Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk
















2000m gång






14.55,1h
Jenny Sandberg IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
16.23,5h
Karolina Ekholm IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
16.48,3h
Stina Rautemaa Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbt








Höjd






1,48
Jessica Rautelin Esbo IF 12.9. H:fors/B klubbM
1,46
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
1,45
Nadia Korkman Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
1,44
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,40
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
1,36
Jasmin Koivunen Esbo IF 01.7. Kauhava karneval
1,45
Juliet Lindfors Lovisa Tor 12.7. Lovisa Klubbt
1,35
Johanna Ahola Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
1,31
Josefin Pagvalén Esbo IF 18.8. H:fors/D distr
1,30
Malin Heimberg Virkby Start 12.8. Ingå Samarbetst
1,30
Pinja Laukkanen Lovisa Tor 05.9. Lovisa Kommun.kamp
1,30
Anna Gröning Pargas IF 10.6. Pargas Klubbt
1,20
Jenny Sandberg IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
1,20
Annika Miettinen Esbo IF 18.8. H:fors/D distr








Stav






2,20
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr.
1,90
Jasmin Koivunen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
1,80
Johanna Ahola Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst
1,70
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr.
1,66
Stina Rautomaa Borgå Akilles 08.9. Borgå/C Stav cup
1,50
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr.








Längd






4,94 0,9 Johanna Ahola Sjundeå IF 23.6. Kangasala distr
4,64 0,6 Jessica Rautelin Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
4,52 1,7 Nadja Korkman Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
4,55 2,4


28.6. Borgå/C Vattenfall
4,47 1,8 Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
4,47 1,7 Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo distr
4,47
Juliet Lindfors Lovisa Tor 03.6. Lovisa Klubbt
4,45 -0,7 Juliet Lindfors Lovisa Tor 31.7. Pargas F/P indv
4,32 1,5 Sofia Fernholm Esbo IF 12.6. Lojo LJG
4,49 4,1


20.6. Sibbo F/P mångk
4,31 0,7 Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
4,07
Celina Österlund Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
4,03
Josefina Pagvalén Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
4,01
Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,98 1,9 Jasmin Koivunen Esbo IF 14.7. H:fors/D distr
4,09 3,9


12.6. Lojo LJG
3,96 2,7 Jannica Lindholm IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
3,93 1,9 Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna
Sibbo KlubbM
3,96



18.8. Borgå/C Vasakisa
3,89
Jenny Manner Hangö IK 26.8. Hangö KlubbM








Tresteg






10,13 2,0 Johanna Ahola Sjundeå IF 14.7. K:slätt/V nat
10,10
Jessica Rautelin Esbo IF 23.6. Vihtis/N distr
9,25 0,9 Sofia Fernholm Esbo IF 25.5. Lahtis/R reilu cup
9,14 0,6 Jasmin Koivunen Esbo IF 16.9. K:slätt distr
8,59 1,3 Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
8,48 1,2 Stella Westerlund IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
8,31
Ronja Wicklund HIFK-friidrott 06.9. H:fors/D klubbM
7,89 1,8 Jannica Lindholm IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
7,72
Jenna Lindh Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
7,71 1,8 Stina Rautomaa Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
7,69 1,3 Anna Gröning Pargas IF 15.6. Pargas distr








Kula 2,5kg






9,57
Johanna Ahola Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
9,03
Jessica Rautelin Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
8,84
Annukka Rauha IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
8,29
Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
8,02
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
7,82
Sofia Fernholm Esbo IF 17.7. Kouvula Kouvula g
7,78
Karolina Ekholm IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
7,75
Nina Blom Ingå IF 29.5. Borgå/B vårkast
7,63
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr
7,60
Anna Gröning Pargas IF 26.8. Pargas KlubbM
7,52
Tiiu Kilpeläinen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
7,52
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo distr
7,31
Annika Miettinen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
7,31
Julie Lindfors Lovisa Tor 17.8. Lovisa Klubbt
7,14
Jasmin Koivunen Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk
7,11
Malin Heimberg Virkby Start 13.6. Lojo LJG








Diskus 600g






29,45
Johanna Ahola Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
25,69
Nina Blom Ingå IF 01.8. Pargas F/P indv
23,23
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo Kast mångk
20,27
Jasmin Koivunen Esbo IF 26.9. Sibbo Kast mångk
20,25
Annika Eklund Pargas IF 22.6. Åbo tilastopaja cup
19,74
Ellen Eklöv IF Raseborg 29.6. Bromarf VKM
19,68
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo distr
19,41
Jannica Lindholm IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
17,05
Sara Huhtanen Lovisa Tor 17.8. Lovisa Klubbt
16,84
Karolina Ekholm IF Trean 29.7. Tenala KlubbM
16,78
Anna Gröning Pargas IF 29.8. Kimito distr
16,15
Nea Westerlund Virkby Start 12.6. Lojo LJG








Slägga 2,5kg






33,30
Nina Blom Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
28,00
Annika Miettinen Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
26,92
Johanna Ahola Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
24,87
Jasmin Koivunen Esbo IF 05.7. H:fors/D distr
22,86
Nea Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
22,76
Annika Salminen IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
21,82
Malin Heimberg Virkby Start 12.8. Ingå Samarbetst
21,43
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo klubbt
19,69
Jannica Lindholm IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
19,12
Karolina Ekholm IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
16,65
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo klubbt
16,60
Julia Hovi Lovisa Tor 28.6. Borgå/C Vattenfall
16,07
Jenny Sandberg Tenala IF 23.8. Tenala KlubbM








Spjut 400g






37,14
Johanna Ahola Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
31,99
Jessica Rautelin Esbo IF 08.8. Sibbo Vargspelen
26,67
Jasmin Koivunen Esbo IF 01.7. Kauhava mini mångk
25,97
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
20,70
Malin Heimberg Virkby Start 24.5. Lojo/V Samarbetst
19,57
Nina Blom Ingå IF 26.9. Sibbo Kast mångk.
18,39
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
17,91
Anna Gröning Pargas IF 15.6. Pargas distr
17,20
Julie Lindfors Lovisa Tor 12.7. Lovisa Klubbt
17,04
Ronja Wicklund HIFK-Friidrott 27.9. H:fors/D klubbM
16,13
Karolina Ekholm IF Trean 05.8. Tenala KlubbM








4-kamp (60m h, längd, kula 800m)


1708
Johanna Ahola Sjundeå IF 23.6. Kangasala F/P mångk


(9,91/-0,6, 4,94/+0,9, 8,39, 2.50,09)

1426
Annukka Rauha IF Sibbo Vargana 20.6. Sibbo F/P mångk


(10,60/1,7, 4,44/+2,8, 8,84, 3.05,69)

1418
Aino Tapio IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(10,64/0,4, 4,22/1,2, 7,22, 2.42,00)

1401
Jasmin Koivunen Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk


(10,61/2,8, 3,90/2,0, 7,14, 2.37,34)

1388
Sofia Fermholm Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk


(10,53/2,8, 4,49/4,1, 7,62, 3.03,04)

1345
Emma Ahlberg IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(10,67/2,8, 4,47/1,7, 8,29, 3.19,79)

1071
Catharina Höglund IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(12,29/1,7, 3,57/2,2, 7,31, 2.50,54)

1051
Nea Veikonhimo IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(12,07/1,7, 3,83/5,1, 7,46, 3.09,24)









4x60m häck






42,67
Esbo IF

18.6. Esbo/A FJG
(Jessica Rautelin, Sofia Fernholm, Nadia Korkman, Jasmin Koivunen)
45,80
IF Sibbo Vargarna

02.6. Borgå/C ÖK stafett
(Aino Tapio, Emma Ahlberg, Annukka Rauha, Emmy Nyström)








4x100m






54,2h
Esbo IF

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Sofia Fernholm, Jessica Rautelin, Celina Österlund, Nadja Korkman)
55,19
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Johanna Ahola, Iida Kalliomäki, Isabela Hannén, Aino Pietiläinen)
55,7h
IF Sibbo Vargarna

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Emma Ahlberg, Stella Westerlund, Annuka Rauha, Aino Tapio)
56,74
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Ellen eklöv, Tiia Gustafsson, Moa Bäckroos, Jannica Lindholm)
59,06
HIFK Friidrott

13.6. Hangö F/P stafett
(Ronja Wiklund, Charlotte Ahonen, Maria Blom, Ronja Horsma)
61,3h
Esbo IF 2

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Angeligue Sirviö, Josefina Pagvalen, Wilma Kinnula, Ellen Mäkelä)
69,7h
Borgå Akilles

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Bianca Lindberg, Emma Bakalov, Stina Rautomaa, Katri Erkkilä)








4x600m






7.36,6
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Nadia Korkman, Josefina Pagvalen, Jessica Rautelin, Jassmin Koivunen)
7.55,3
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Isabella Hannén, Iida Kalliomäki, Miisa Palkoranta, Johanna Ahola)
7.56,3
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Catharina Höglund, Emmy Nyström, Stella Westerlund, Aino Tapio)
8.31,7
HIFK-Friidrott

13.6. Hangö F/P stafett
(Marja-Liisa Standvik, Mikaela Kumlin, Ronja wiklund, Ronja Horsma)
8.36,2
Esbo IF 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Linda Björkenheim, Sofia Fernholm, Celina Österlund, Wilma Kinnula)
























Flickor 12 år






60m






8,27 0,4 Ida Kalliomäki Sjundeå IF 18.9. K:slätt/V KommumM
8,84
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
9,07 -1,1 Isabella Hannén Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
9,17 1,3 Wilma Kinnula Esbo IF 25.7. Borgå/C Toppgames
9,32 -1,1 Marie Nyberg Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
9,46 -1,1 Tiia Gustafsson IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
9,48 1,0 Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
9,50
Mikaela Ranta HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
9,52 1,0 Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
9,92
Magdalena Törnqvist Pernå Kamraterna 26.5. Borgå/C bbl olymp.








Handtid






8,7h
Linda Björkenheim Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
8,8h
Casandra Holmlund Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
9,1h
Sonja Vildén Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
9,1h
Ingrid Holm Kimito SF 08.9. Dalsbruk Skolt
9,2h
Tiia Gustafsson IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM








200m






27,0h 1,5 Ida Kalliomäki Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
27,55 0,5


05.9. Åbo Tilastopaja
29,62 2,6 Isabella Hannén Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
30,2h
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 06.9. H:.fors/D KlubbM
30,2h
Ingrid Holm Kimito SF 29.8. Kimito distr
30,8h
Anna Lindroos Kimito SF 29.8. Kimito distr
31,59 2,6 Minja Sundén IF Sibbo-Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
31,68 -3,8 Ida-Marie Cederberg Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
31,93
Ellen Mäkelä Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
31,99
Marie Nyberg Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
32,23 0,0 Tiia Gustafsson IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
32,52
Emmy Nyström IF Sibbo-Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
32,70
Sonja Vildén Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
32,84
Wilma Kinnula Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
33,02
Julia Manninen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
33,18 2,6 Emma Bakalov Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
















1000m






3,20,14
Isabella Hannén Sjundeå IF 20.6. H:fors/D FJG
3.32,62
Ida-Marie Cederberg Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
3.40,05
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
3.41,0h
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
3.44,51
Amy Nymalm Nagu IF 31.7. Pargas F/P indv
3.50,57
Wilma Kinnula Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
3.54,6h
Emma Bakalov Borgå Akilles 11.8. Esbo/A Vattenfall
4,00,0h
Ingrid Holm Kimito SF 05.9. Dalsbruk kommunM
4.03,0h
Anna Lindroos Kimito SF 17.6. Kimito Klubbt
4.08,6h
Sofie Lindholm IF Trean 29.6. Bromarf VKM
4,45,0h
Teresa Lindberg HIFK-Friidrott 23.9. H:fors/D klubbM








60m häck , 76,2 cm 6 häckar






9,87 -1,2 Iida Kalliomäki Sjundeå IF 17.8. K:slätt/V distr
11,30 -1,9 Isabella Hannén Sjundeå IF 17.8. K:slätt/V distr
12,03 -1,1 Ida-Marie Cederberg Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
12,26 1,8 Wilma Kinnula Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk
12,70 -1,1 Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
13,35 0,6 Anna Lindroos Kimito SF 15.6. Pargas distr
14,07 2,2 Astrid Fagerholm Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
















Manuel






13,7h
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 19.7. Borgå/C klubbM
14,9h
Sofie Lindholm IF Trean 23.8. Tenala klubbM








2000m gång






13.51,13
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 04.9. Tusby gång cup
14.34,5h
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
14.50,3h
Sofie Lindholm IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
15.24,9h
Josefin Holmström Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
16.46,4
Bianca Lindberg Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbt
16.49,6h
Josefine Lundström IF Trean 23.8. Tenala KlubbM








Höjd






1,40
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
1,30
Linda Björkenheim Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
1,31
Anna Lindroos Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
1,26
Wilma Kinnula Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
1,26
Tiia Gustavsson IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
1,25
Vilhelmiina Keskilä HIFK-Friidrott 30.5. H:fors/D Kisistävling
1,25
Sofie Lindholm IF Trean 29.6. Bromarf VKM
1,25
Magdalena Törnqvist Pernå Kamraterna 05.9. Lovisa Kommun kamp
1,20
Ylva Sjölund IF Raseborg 02.9. Sjundeå KlubbM
1,16
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
1,15
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 30.8. Borgå/C kommunt
1,15
Aino Pietiläinen Ingå IF 02.9. Sibbo KlubbM
1,14
Minja Sundén IF Sibb Vargarna 28.7. Sibbo distr








Längd






4,94 2,7 Ida Kalliomäki Sjundeå IF 12.6. Lojo LJG
4,43
Renata Lindberg HIFK Friidrott 31.8. H:fors/D KlubbM
4,36 1,5 Isabella Hannén Sjundeå IF 12.6. Lojo LJG
4,24 -0,8 Ida-Marie Cederberg Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
4,05
Sonja Vildén Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
3,84
Marie Nyberg Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
3,83 -1,0 Tiia Gustafsson IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
3,82
Ingrid Holm Kimito SF 05.9. Dalsbruk KommunM
3,81 -0,8 Anna Lindroos Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
3,81
Ellen Mäkelä Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
3,74 -1,1 Minja Sudén IF Sibbo-Vargarna 10.7. Mariehamn åab g
3,70
Sofie Lindholm IF Trean 29.7. Tenala KlubbM








3-steg






11,06 1,5 Ida Kalliomäki Sjundeå IF 14.7. K:slätt/V nat
9,56 -1,6 Isabella Hannén Sjundeå IF 19.6. Sjundeå samarbetst
9,01
Renata Lindberg HIFK-Friidrott 06.9. H:fors/D klubbM
8,67 1,2 Tiia Gustafsson IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
8,36 1,6 Sofie Lindholm IF Trean 18.8. Hangö VKM
8,09 0,8 Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
7,88 -0,2 Ylva Sjölund Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
7,75 -0,7 Aino Pietiläinen Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
7,75
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo klubbt
7,65 4,0 Anna Lindroos Kimito SF 15.6. Pargas distr
7,35 1,2 Astrid Fagerholm Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr








Kula 2,5kg






14,03
Susanna Törrönen IF Sibbo Vargarna 20.9. Esbo/E distr
9,86
Josefine Lundström IF Trean 29.8. Åbo Tilastopaja cup
8,55
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 14.7. K:slätt/V nat
8,27
Ylva Sjölund Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
7,61
Sofie Lindholm IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
7,34
Anna Lindroos Kimito SF 13.5. Pargas F/P indv
7,33
Isabella Hannén Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
6,50
Tyra Juslin Nagu IF 29.5. Borgå/B vårkast
6,49
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
6,49
Lisette Wessman HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
6,49
Elin Malmberg Ingå IF 14.9. Ingå KommunM








Diskus 600g






45,71
Susanna Törrönen IF Sibbo Vargarna 10.10. Esbo/E distr
32,25
Josefine Lundström IF Trean 29.7. Tenala KlubbM
27,26
Ylva Sjölund Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
22,92
Tiia Gustafsson IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
22,18
Tyra Juslin Nagu IF 12.9. Ingå Kastkarneval
18,27
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 24.8. Sjundeå Samarbetst
16,41
Emmy Nyström IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
15,16
Aino Pietiläinen Ingå IF 06.9. Sibbo KlubbM
14,30
Sofie Lindholm IF Trean 12.9. Ingå Kastkarneval
14,23
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
14,09
Isabella Hannén Sjundeå IF 24.8. Sjundeå Samarbetst
13,46
Josefine Holmström Kimito SF 29.8. Kimito dist








Slägga 2,5kg






34,11
Josefin Lundström IF Trean 12.9. Ingå Kastkarneval
27,88
Anna Westerlund IF Sibbo Vargarna 31.7. Pargas F/P indv
24,93
Susanna Törrönen IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo Kast mångk
22,02
Ylva Sjölund Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
21,60
Iida Kalliomäki Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
21,09
Tyra Juslin Nagu IF 19.9. Sjundeå distr
19,56
Olivia Aarnio Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
13,88
Sofie Lindholm IF Trean 23.8. Tenala KlubbM








Spjut 400g






30,49
Susanna Törrönen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo Skolm
28,63
Ylva Sjölund Sjundeå IF 19.7. Åbo Tilastopaja cup
26,08
Josefine Lundström IF Trean 13.6. Lojo LJG
25,72
Sofie Lindholm IF Trean 12.9. Ingå Kastkarneval
19,10
Wilma Kinnula Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
17,02
Tyra Juslin Nagu IF 12.9. Ingå Kastkarneval
15,23
Ida Kalliomäki Sjundeå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
14,86
Astrid Fagerholm Borgå Akilles 31.5. Borgå/C Kommunt
13,84
Minja Sundén IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo distr
12,80
Saara Telinkangas IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo Skolm








4-kamp (60m häck, längd. Kula, 800m)


787
Anna Lindroos Kimito SF 20.6. Sibbo F/P mångk


(13,61/+1,8, 3,11/+2,3, 6,79, 3.15,09)
















Flickor 11 år






60m






8,55
Nicolina Nynäs IF Raseborg 08.7. Vörå distr
9,20 0,5 Sandra Jordman Liljendal IK 25,7, Borgå/C Toppgames
9,28 1,6 Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 14.7. K:slätt/V nat
9,36 1,6 Anna Dahlström IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
9,48
Cecilia Grönholm Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk
9,53
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 18.8. Borgå/C Vasakisa
9,54
Adriana Bärlund IF Stjärnan 18.8. Borgå/C Vasakisa
9,66 0,6 Emma Metzner IF Raseborg 05.7. Åbo Tilastopaja
9,70
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
9,72 -0,9 Jennifer Holmberg Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
9,73 1,3 Ellen Byman Kimito SF 20.6. Sibbo F/P mångk
9,81
Amanda Stjernberg Borgå Akilles 31.5. Borgå/C Kommunt
9,85
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk








Handtid






8,5h
Ella Auvinen Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
8,8h
Matilda Ohvo Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
9,0h
Sandra Jordman Liljendal IK 08.9. Lovisa SkolM
9,2h
Claudia Gripenberg HIFK-Friidrott 14.9. Grankulla SkolM
9,4h
Nadja Bucker Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM








150m






22,03 -3,2 Nicolina Nynäs IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
23,14 1,0 Matilda Ohvo Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
23,33 0,0 Anna Dahlström IF Raseborg 31.8. Karis klubbm
23,47
Ellen Byman Kimito SF 15.6. Pargas distr
23,55 1,0 Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
23,90
Ella Auvinen Esbo IF 25.8. Esbo/A klubbm
24,17 -3,2 Amanda Österman IF Sibbo Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
24,45 1,7 Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
24,46
Nadja Bucker Esbo IF 25.8. Esbo/A klubbm
24,48 -3,2 Cecilia Grönholm Ingå IF 01.8. Pargas F/P indv








Manueltid






22,9h
Cecilia Grönholm Ingå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst








1000m






3.36,24
Sandra Jordman Liljendal IK 25.7. Borgå/C Toppgames
3.41,36
Amanda Pihlflykt IF Sibbo Vargarna 28.8. Sibbo Vattenfall
3.45,39
Emma Skreslett IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
3.50,2h
Anna Dahlström IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
3.58,3h
Emma Metzner IF Raseborg 26.8. Ekenäs KlubbM
3.59,23
Emilia Lindberg Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
4.00,75
Amanda Stjernberg Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
4.02,63
Antonia Holmgren IF Sibbo Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
4.05,04
Ida Tuominen Virkby Start 12.6. Lojo LJG
4.10,72
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
4.11,0h
Nadja Bucher Esbo IF 27.5. Graankulla KlubbM
4.12,25
Sigrid Berglund Ingå IF 12.6. Lojo LJG
4.13,0h
Kajsa Lindholm Kimito SF 10.6. Kimito klubbt
4.13,1h
Madicken Heiskanen ÅIFK 29.8. Kimito distr
4.14,89
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
4.15,0h
Ellen Byman Kimito SF 10.6. Kimito klubbt








60m häck 60 cm






10,85 0,8 Nicolina Nynäs IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
10,87 0,8 Anna Dahlström IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
11,22 1,9 Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
11,55 1,9 Ella Auvinen Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
11,83 0,2 Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
11,94 1,9 Emilia Lindberg Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
12,12 1,1 Emma Metzner IF Raseborg 05.9. Åbo Tilastopaja cup
12,23
Andrea Österman IF Sibbo-Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
12,40 -0,4 Nella Gottberg Virkby Start 13.6. Lojo LJG
12,51 -1,8 Moa Lönnberg IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
13,16
Emilie Lindqvist IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt








Manuel tid






12,5h
Cecila Grönholm Ingå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst








1000m gång






6.27,64
Tuuli Tuohimaa Hangö IK 04.9. Tusby gång cup








Höjd






1,43
Nicolina Nynäs IF Raseborg 05.8. Karis Raseborg g
1,30
Sohvi Nenonen Esbo IF 21.9. Esbo/A skolM
1,25
Belinda Wickholm IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,20
Nadja Bucher Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,20
Sandra Jordman Liljendal IK 20.7. Liljendal Ök
1,20
Moa Lönnberg IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
1,20
Jennifer Holmberg Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
1,19
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,19
Ida Tuominen Virkby Start 10.6. Sjundeå Samarbetst
1,17
Emma Skresslett IF Raseborg 05.8. Karis Raseborg g
1,16
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,16
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,16
Alina Vent IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,15
Ellen Byman Kimito SF 15.6. Pargas distr
1,15
Emma Metzner IF Raseborg 02.8. Åbo Tilastopaja cup
1,15
Sofie Toikka Sjundeå IF 12.8. Ingå Samarbetst
1,15
Tuuli Tuohimaa Hangö IK 18.8. Hangö VKM
1,15
Ella Auvinen Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
1,13
Malin Lundqvist Pargas IF 25.8. Sibbo KlubbM
1,12
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,10
Emilie Lindqvist IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,10
Lotta Veikonheimo IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,10
Hanna Jordas Lovisa Tor 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,10
Madicken Heiskanen ÅIFK 25.7. St Karins distr
1,10
Anna Dahlström IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
1,10
Emilia Lindberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
















Längd Hoppzon






4,63 1,3 Nicolina Nynäs IF Raseborg 20.6. Sibbo F/P mångk
4,10
Sandra Jordman Liljendal IK 05.9. Lovisa Kommun.kamp
4,09
Ella Auvinen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,96
Nadja Bucker Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,92
Adriana Bäcklund IF Stjärnan 18.8. Borgå/C Vasakisa
3,91
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,89 3,2 Ellen Byman Kimito SF 20.6. Sibbo F/P mångk
3,87 0.0 Anna Dahlström IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
3,85
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo Skolm
3,72 1,9 Melinna Matilainen Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
3,67
Jennifer Holmberg Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,65
Malin Lundqvist Pargas IF 9.9. Pargas skolM








Kula 2,0kg






9,31
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 29.5. Borgå/B Vårkast
8,92
Malin Lundqvist Pargas IF 05.7. Åbo Tilastopaja cup
8,60
Cecilia Grönholm Ingå IF 01.8. Pargas F/P indv
7,97
Ellen Byman Kimito SF 20.6. Sibbo F/P mång
7,85
Nicolina Nynäs IF Raseborg 20.6. Sibbo F/P mångk
7,63
Sandra Jordman Liljendal IK 25.7. Borgå/C Toppgames
7,60
Linda Sundberg IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
7,43
Josifine Augustsson IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
7,13
Anna Dahlström IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM mångk
6,91
Nadja Bucker Esbo IF 28.8. Tusby Vattenfall
6,85
Anna Malmsten IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
6,76
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk
6,72
Nella Gottberg Virkby Start 13.6. Lojo LJG
6,72
Antonia Holmgren IF Sibbo Vargarna 01.8. Pargas F/P indv
6,72
Laura Fredriksson Lovisa Tor 05.9. Lovisa Kommun.kamp








Diskus 600g






25,29
Nicolina Nynäs IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
24,09
Ellen Byman Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
23,77
Malin Lundqvist Pargas IF 2.10. Ruusko/V distr
22,87
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 31.7. Pargas F/P indv
19,89
Sandra Jordman Liljendal IK 28.6. Strömfors Karusell
19,08
Anna Malmsten IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
18,60
Josefine Augustson IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
17,60
Cecilia Grönholm Ingå IF 31.7. Pargas F/P indv
17,04
Anna Dahlström IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
15,75
Antonia Holmgren IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
15,07
Kajsa Lindholm Kimito SF 29.8. Kimito distr
14,70
Emma Skreslett IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
14,50
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
14,09
Belinda Wickholm IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
14,08
Medicken Heiskanen ÅIFK 29.8. Kimito distr
13,37
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
12,80
Hanna Liman IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
12,03
Sofie Toikka Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
11,72
Emma Metzner IF Raseborg 10.8. Karis KlubbM
10,89
Viktoria Myllylä IF Sibbo Vargarna 26.9. Sibbo Kast mångk.
10,51
Emelie Lindqvist IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt








Spjut 400g






24,31
Josefine Augustson IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
23,89
Ellen Byman Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
23,62
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
23,17
Anna Dahlström IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
22,08
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
21,29
Ida Tuominen Virkby Start 04.9. Lojo klubbM
20,85
Malin Lundqvist Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
19,62
Sandra Jordman Liljendal IK 08.9. Lovisa SkolM
19,18
Nicolina Nynäs IF Raseborg 02.8. Ekenäs KlubbM
18,88
Nella Gottberg Virkby Start 13.6. Lojo LJG
17,90
Anna Malmsten IF Raseborg 02.8. Esbo/A KlubbM
17,25
Emilia Lindberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
16,37
Laura Fredriksson Lovisa Tor 11.8. Esbo/A Vattenfall
15,62
Vappu Reunanen Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
15,04
Belinda Wickholm IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
14,72
Anni Alanko IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
14,18
Kajsa Lindholm Kimito SF 15.6. Pargas distr
14,11
Jenni Turpeinen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
14,08
Sofie Toikka Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
14,08
Julia Lindqvist IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
13,92
Victoria Myllylä IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
13,39
Ida Mäkelä Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
13,26
Cecilla Grönholm Ingå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
















3-kamp (60m längd, kula)



1201
Nicola Nynäs IF Raseborg 20.6. Sibbo F/P mångk


(8,66/+1,3, 4,63/+1,3, 7,85)


925
Andrea Österman IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(9,47/+1,3, 3,60/+2,5, 9,11)


905
Sandra Jordman Liljendal IK 07.9. Lovisa ÖK mångk


(9,40, 3,91, 7,70)


877
Cecilia Grönholm Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk


(9,48/+1,3, 3,59/4,6, 8,31)


868
Ellen Byman Kimito SF 20.6. Sibbo F/P mångk


(9,73/1,3, 3,89/+3,2, 7,97)


804
Malin Lundqvist Pargas IF 05.7. Åbo Tilastopaja cup


(10,39/+0,3, 3,59/-0,3, 8,92)


711
Alexandra Alasara IF Sibbo Vargana 16.6. Sibbo KlubbM mångk


(9,74, 3,55, 6,08)


701
Aino Vapaavuori IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk


(9,85, 3,74, 5,62)


663
Emmy Wikström IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk


(9,66, 3,62, 4,73)


642
Camilla Höglund IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk


10,25, 3,19, 6,76)


593
Ida Tuominen Virkby Start 15.6. Lojo Samarbetst


(10,54/-0,1. 3,28, 6,13)


581
Amanda Stjernberg Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM mångk


(9,9h, 3,49, 4,62)


573
Andrea Horsma HIFK-Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM mångk








566
Sigfrid Berglund Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,28/-0,1, 3,42, 4,79)










4x60m häck






47,73
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Ella Auvinen, Nadja Bucher, Sofia von Bonsdorff, Saga Andersson)
48,11
IF Sibbo Vargarna

13.6. Hangö F/P stafett
(Elin Mickos, Emmy Wikström, Andrea Österman, Emilie Lindqvist)
48,53
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Anna Dahlström, Emma Skreslett, Moa Lönnberg, Nicolina Nynäs)
50,10
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Emilia Lindberg, Ellen Voutilainen, Sofia Forsman, Matilda Sjöstedt)
54,50
IF Sibbo Vargarna 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Alexandra Alasara, Yvonne Jussila, Antonia Holmgren, Camilla Höglund)
54,51
Hangö IK

13.6. Hangö F/P stafett
(Elin Bussman, Tuuli Tuohimaa, Ida Repo, Matilda Sandblom)
55,37
Borgå Akilles

13.6. Hangö F/P stafett
(Amanda Sternberg, sissel von Schoultz, Cecilia Ek, Emilia Anttila)
55,73
IF Raseborg 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Vilma Fallenius, Sofia Lindholm, Julia Lindholm, Anna Malmsten)








4x50m






29,86
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Ella Auvinen, Nadja Bucher Saga Andersson, Matilda Ohvo)
30,10
Ingå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Moa Wasström, Cecilia Grönholm, Elvira Niemi, Malou Ekholm)
30,5h
IF Sibbo Vargarna 1

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Andrea Österman, Elin Mickos, Aino Vapaavuori, Rosa Wikström)
30,78
IF Sibbo Vargarna 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Emmy Wikström, Elin Mickos, Andrea Österman, Alexandra Alasara)
30,91
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Anna Dahlström, Emma Skreslett, Sara Sundström, Nicolina Nynäs)
32, 38
Borgå Akilles

02.6. Borgå/C ÖK stafett
(Cecilia Ek, Monica von Assendelft, Amanda Stjernberg, Kira Bäckman)
32,64
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Sofia Forsman, Matilda Sjöstedt, Ellen Voutilainen, Emilia Lindberg)
32,95
IF Sibbo Vargarna 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Emeli Lindqvist, Camilla Höglund, Antonia Holmgren, Yvonne Jussila)
33,1h
Esbo IF 2

11.8. Esbo/A Vattenfall
(Sofia von Bonsdorff, Vappu Reunanen, Melinna Matilainen, Jennifer Holmberg)
33,81
Borgå Akilles 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Emilia Anttila, Sissel von Schoultz, Amanda Stjernberg, Cecilia Ek)








4x600m






8.36,6
IF Raseborg

13.6. Hangö F/P stafett
(Emma Skreslett, Sara Sundström, Anna Dahlström, Nicolina Nynäs)
8.43,7
Esbo IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Saga Andersson, Ella Auvinen, Nadja Bucher, Sofia von Bonsdorff)
8.50,37
IF Sibbo Vargarna

02.6. Borgå/C Ök Stafett
(Emmy Wikström, Antonia Holmgren, Yvonne Jussila, Amanda Pihlflykt)
8.56,37
Borgå Akilles

02.6. Borgå/C Ök Stafett
(Cecilia Ek, Monica von Assendelft, Amanda Stjernberg, Emilia Anttila)
9.02,8
Sjundeå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Ellen Voutilainen, Sofia Forsman, Emilia Lindberg, Julie Ollikainen)
9.06,0
Ingå IF

13.6. Hangö F/P stafett
(Nicole Enqvist, Sigrid Berglund, Cecilia Grönholm, Moa Wasström)
9.19,7
IF Sibbo Vargarna 2

13.6. Hangö F/P stafett
(Camilla Höglund, Elin Mickos, Andrea Österman, Emelie Lindqvist)
9,21,3
Hangö IK

13.6. Hangö F/P stafett
(Elin Bussman, Tuuli Tuohimaa, Ida Repo, Matilda Sandblom)
9.53,55
Pernå Kamraterna

02.6. Borgå/C Ök Stafett
(Linn Ahlberg, Alexandra Lindroos, Hanna Boberg, Ingrid Henriksson)
























Flickor 10 år






60m






8,90 2,6 Saga Andersson Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk
9,30
Monica van Assendelft Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
9,31 2,6 Matilda Sandblom Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk
9,38 2,6 Elvira Niemi Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk
9,53
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
9,58 0,9 Malou Ekholm Ingå IF 18.8. Hangö VKM
9,79 0,7 Patricia Sandell IF Raseborg 25.7. Borgå/C Toppgames
9,89 0,2 Elin Bussman Hangö IK 18.8. Hangö VKM
9,97 -1,0 My Näsman ÅIFK 23.5. Rusko junnutävling
10,02 1,4 Ida Repo Hangö IK 18.8. Hangö VKM
10,06
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo Klubbt
10,07 2,6 Isabella Gustafsson Borgå Akilles 20.6. Sibbo F/P mångk
10,14 -0,2 Ellen Voutilainen Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst
10,24
Nina Ahlström HIFK-Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
10,27 0,9 Amanda Fältmarsch IF Raseborg 18.8. Hangö VKM
10,29
Amanda Wallenius IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM








Manuel tid






9,8h
Sofia Forsman Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
9,8h
Mikaela Bergholm Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
9,9h
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
9,9h
Fanny Axberg Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
10,0h
Amanda Fältmarsch IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
















150m






21,72 1,0 Saga Andersson Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
23,23
Monica Van Asendelft Borgå Akilles 17.5. Borgå/C Kommunt
24,29 1,0 Ellen Voutilainen Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
24,71 -2,2 Matilda Sandblom Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
24,82 0,0 Patricia Sandell IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
24,91
My Näsman ÅIFK 15.6. Pargas distr
24,93
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
25,27 1,7 Sofia von Bondsdorff Esbo IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
25,33 0,0 Amanda Fältmarsch IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
25,52 0,0 Sara Sundström IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM








Manuel tid






23,0h
Malou Ekholm Ingå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst
24,5h
Elvira Niemi Ingå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst
24,6h
Sofia Forsman Sjundeå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst








600m






2.07,84
Monica Van Assendelft Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
2.08,0h
Sofia von Bondsdorff Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
2.08,28
Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
2.12,15
Enna Suuronen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
2.13,27
Emilia Anttila Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
2.15,18
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
2.15,5h
Ingrid Henriksson Pernå Kamraterna 05.9. Lovisa Kommun. Kamp
2.16,00
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
2.31,3h
Sofia Forsman Sjundeå IF 03.6. Ingå Samarbetst
2.36,5h
Nicole Enqvist Ingå IF 03.6. Ingå Samarbetst








1000m






3.48,2h
Sofia von Bondsdorff Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.52,52
Ida Repo Hangö IK 12.6. Lojo LJG
3.55,0h
Emilia Anttila Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
3.56,6h
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3.56,6h
Monica van Assendelft Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
4.02,82
Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 05.9. T:fors/H jubileums t
4.06,50
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
4.11,0h
Jenny Ginlund Kimito SF 29.8. Kimito distr
4.12,56
Ellinor Lind Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
4.16,1h
Miranda Pebdini Kimito SF 29.8. Kimito distr
4.20,2h
Julia Ollikainen Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
4.24,4h
Sofia Forsman Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
4.24,9h
Molly Pasteweka Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM








60m häck 60cm






11,66 1,9 Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
11,90 -0,9 Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 08.8. Sibbo Vargspelen
12,33 -2,3 Ida Repo Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
12,49 -2,3 Ellen Voutilainen Sjundeå IF 01.8. Pargas F/P indv
12,71
Monica van Assendelft Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
13,14 1,9 Yvonne Jussila IF Sibbo Vargarna 28.6. Borgå/C Vattenfall
13,69
Emilia Anttila Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
15,61
Emma Moen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
17,16
Katri Erkkilä Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt








Manuel tid






14,8h
Sara Falk Virkby Start 24.5. Lojo/V Samarbetst
15,3h
Julie Ollikainen Sjundeå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
15,6,h
Sissel von Schoultz Borgå Akilles 09.6. Borgå/C klubbt








1000m gång






9.05,8h
Wanda Grönroos IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
9.06,6h
Emilia Rehn IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
9.32,6h
Katri Erikkilä Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbt
















Höjd






1,26
Matilda Sandblom Hangö IK 31.7. Pargas F/P indv
1,22
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 09.6. Sibbo Klubbt
1,22
Elivira Niemi Ingå IF 18.8. Hangö VKM
1,21
Sara Sundström IF Raseborg 31.7. Pargas F/P indv
1,20
Amanda Fältmarsch IF Raseborg 24.8. Karis KlubbM
1,19
Patricia Sandell IF Raseborg 13.6. Lojo LJG
1,18
Saga Andersson Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
1,15
Monica Van Assendelft Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
1,15
Elin Bussman Hangö IK 18.8. Hangö VKM
1,15
Ida Repo Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
1,12
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
1,10
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
1,05
My Näsman ÅIFK 15.6. Pargas distr
1,05
Vilma Taira Sjundeå IF 28.6. Borgå/C Vattenfall
1,05
Melissa Pebdini Kimito SF 08.9. Dalsbruk skolt
1,00
Sara Falck Virkby Start 12.8. Ingå Samarbetst
1,00
Miranda Pebdini Kimito SF 08.9. Dalsbruk skolt
97
Julie Ollikainen Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
95
Emilia Antilla Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
95
Sonja Nokelainen IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo Klubbt
95
Wanda Grönroos IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
95
Susanna Ehrnström Pargas IF 26.8. Pargas KlubbM
95
Sofia Forsman Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
95
Simone Blomqvist Kimito SF 08.9. Dalsbruk skolt








Längd Hoppzon






4,30 2,2 Saga Andersson Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
4,17 1,7 Matilda Sandblom Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
4,01 3,0 Monica Van Assendelft Borgå Akilles 01.8. Pargas F/P indv
3,80
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,78
Elvira Niemi Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
3,77 2,2 Sara Sundström IF Raseborg 01.8. Pargas F/P indv
3,69
Malou Ekholm Ingå IF 12.6. Lojo LJG
3,54
Patricia Sandell IF Raseborg 12.6. Lojo LJG
3,52
Vilma Taira Sjundeå IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
3,51
Melinna Matilainen Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
3,50
Fanny Axberg Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
3,47
Micaela Bergholm Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
3,41
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
3,33
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk








Kula 2,0kg






7,85
Sara Sundström IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
7,61
Matilda Sandblom Hangö IK 12.9. Ingå Kastkarneval
7,00
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
6,88
Saga Andersson Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk
6,85
Patricia Sandell IF Raseborg 25.7. Borgå/C toppgames
6,70
Monica van Assendelft Borgå Akilles 23.8. Borgå/C Kommunt
6,63
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 28.8. Lovisa Vattenfall
6,29
Katri Erkkilä Borgå Akilles 04.9. Borgå/B höstkast
6,23
Emilia Anttila Borgå Akilles 29.5. Borgå(B vårkast
6,11
Sara Falck Virkby Start 12.9. Ingå Kastkarneval
5,79
Elvira Niemi Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk
5,46
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 28.7. Sibbo Klubbt
5,45
Malou Ekholm Ingå IF 03.6. Ingå Samarbetst
5,34
Sofia Forsman Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM
5,29
Amanda Fältmarsch IF Raseborg 31.8. Karis KlubbM
5,14
Laura Auvinen Ingå IF 14.9. Ingå KommunM








Diskus 600g






19,16
Sara Sundström IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
16,40
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
16,22
Matilda Sandblom Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
15,68
Katri Erkkilä Borgå Akilles 04.9. Borgå/B Höstkast
14,54
Sara Falck Virkby Start 12.9. Ingå Kastkarneval
13,57
Jenny Virtala Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
13,51
Moa Wasström Ingå IF 31.7. Pargas F/P indv
12,73
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 26.5. Sibbo Klubbt
11,87
Emilia Anttila Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
11,17
Wanda Grönroos IF Trean 29.7. Tenala KlubbM
10,89
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 31.7. Pargas F/P indv
10,86
Sofia Forsman Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
10,41
Susann Ehnström Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
9,47
Vilma Taira Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM








Spjut 400g






21,61
Rosa Wikström IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
19,54
Moa Wasström Ingå IF 31.7. Pargas F/P indv
16,94
Sara sundström IF Raseborg 12.9. Ingå Kastkarneval
16,64
Matilda Sandblom Hangö IK 12.9. Ingå Kastkarneval
15,86
Emilia Anttila Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
15,91
Sara Falck Virkby Start 12.9. Ingå Kastkarneval
14,53
Ellen Norrgrann ÅIFK 15.6. Pargas distr
11,92
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
10,69
Sofia Forsman Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
10,57
Ida Repo Hangö IK 18.8. Hangö VKm
10,52
Karin Wallenius IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
10,48
Monica Van Assendelft Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
10,38
Jenny Virtala Pargas IF 15.6. Pargas distr
10,38
Katri Erkkilä Borgå Akilles 30.8. Borgå/C Kommunt
10,30
Simone Blomqvist Kimito SF 17.6. Kimito Klubbt
9,77
Julie Ollikainen Sjundeå IF 31.7. Pargas F/P indv
9,69
Susann Ehnström Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
9,47
Vilma Taira Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM








3-kamp (60m, längd, kula)



994
Sara Andersson Esbo IF 20.6. Sibbo F/P mångk


(8,90/+2,6, 4,14/1,8, 6,88)

888
Mathilda Sandblom Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk


(9,31/+2,6, 3,85/+2,8, 7,29)

776
Elvira Niemi Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk


(9,38/+2,6, 3,73/+2,7, 5,79)

657
Ellen Voutilainen Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,14/-0,2, 3,32, 6,55)

638
Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(9,67/+2,6, 3,33/+2,2, 5,07)

626
Malou Ekholm Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(9,70/-0,2, 3,50, 4.46)

582
Emilia Anttila Borgå Akilles 20.6. Sibbo F/P mångk


(10,07/+2,6, 2,91/+2,9, 5,90)

454
Sara Falck Virkby Start 15.6. Lojo Samarbetst


10,50/-0,2, 3,01, 5,29)

452
Matilda Sjöstedt Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,96/-0,1, 2,96, 4,76)

430
Nicole Enqvist Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(10,91/-0,1, 3.11, 3,88)

























Flickor 9 år






40m






6,84
Aino Bergqvist HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D Klubbm
6,92
Cecilia Ek Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
6,99 1,1 Erin Hildén Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk
7,04
Celilia Sinervo HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D Klubbm
7,07 0,7 Oona Lius Pargas IF 14.7. Loimaa/H F/P indv
7,11 1,1 Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
7,14 -1,0 Nicolina Fredriksson Hangö IK 31.7. Pargas F/P indv
7,15
Emilia Rosenström Hangö IK 31.7. Pargas F/P indv
7,16
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
7,18 1,1 Sara Österlund Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk
7,19
Felicia Meriheinä Liljendal IK 25.7. Borgå/C Topp games
7,21
Josefin Lindfors Lovisa Tor 25.7. Borgå/C Topp games
7,29
Selma Saaristo IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo Klubbm mångk
7,29 -4,1 Catarina Korkman Esbo IF 31.7. Pargas F/P indv
7,29
Sandra Granroth Borgå Akilles 23.8. Borgå/C KlubbM
7,34
Emilia Ekström IF Trean 18.8. Hangö VKM
7,35
Lina Lundmark HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D klubbM
7,36
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
7,40
Jessika Broman Kimito SF 05.9. Dalsbruk kommunM
7,40
Janina Broman Kimito SF 05.9. Dalsbruk KommunM
7,41 -0,1 Daniela Sandås ÅIFK 25.7. St Karins distr
7,41 0,8 Kiia Jalonen ÅIFK 05.9. Åbo Tilastopaja cup
7,42 0,8 Linnea Ketola Esbo IF 07.7. Kristinestad s.bank games
7,44
Antonia Idström HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
7,45
Emilia Alasara IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo Klubbm mångk
7,48
My Björkendahl Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
7,50
Lina Dahlfors IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo Klubbm mångk








Manuel tid






7,0h
Cajsa Calin Sjundeå IF 06.9. Sjundeå KlubbM
7,1h
Daniela Sandås ÅIFK 18.8. St Karins/K distr
7,2h
Elsa Kotola Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
7,2h
Lina Dahlfors IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
7,2h
Janina Blomqvist IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
7,3h
Olivia Lammivaara Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
7,3h
Aino-Maija Strömberg Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
7,3h
Mimossa Eriksson Liljendal IK 12.7. Lovisa Karusell








150m






24,53
Cecilia Ek Borgå Akilles 17.5. Borgå/C kommunt
25,05 1,3 Oona Lius Pargas IF 12.9. Åbo Tilastopaja cup
25,13 -1,1 Erin Hildéen Ingå IF 01.8. Pargas F/P indv
25,87
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
25,87 1,7 Filippa Tallqvist Borgå Akilles 28.6. Borgå/C Vattenfall
25,91
Catarina Korkman Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
25,92 1,4 Nicolina Fredriksson Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
26,01 -1,1 Felicia Meriheinä Liljendal IK 01.8. Pargas F/P indv
26,02
Wilma Jungar Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
26,20
Linnea Ketola Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM








600m






2.05,3h
Sonja Nyberg Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
2.07,08
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
2.15,48
Isabella Latva ÅIFK 05.8. Lundo kusiaiset
2.15,72
Anna Korhonen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
2.23,12
Amanda Lindström IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
2.27,0h
Josefin Lindfors Lovisa Tor 17.8. Lovisa Klubbt
2.28,2h
Sara Österlund Hangö IK 29.6. Bromarf VKM
2.29,11
Aino-Maija Strömberg Esbo IF 04.9. Lojo KlubbM
2.29,4h
Emelie Åström Esbo IF 14.9. Grankulla skolM
2.30,28
Jeannette Latva ÅIFK 05.8. Lundo kusiaiset








1000m






3.42,2h
Cecilia Ek Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
3.56,70
Isabella Latva ÅIFK 12.9. Åbo Tilastopaja cup
4.11,01
Nicolina Fredriksson Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
4.11,7h
Sara Österlund Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
4.11,9h
Elsa Kotola Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4,12,56
Ellinor Lind Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
4.13,3h
Olivia Lammivaara Esbo IF 27.5. Grankulla KlubbM
4.14,60
Anna Korhonen IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo dist
4.14,89
Lina Dahlfors IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo dist
4.15,71
Jeannette Latva ÅIFK 18.7. Urjala varstak
4.21,5h
Cajsa Calin Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
4.22,3h
Hanna Lindberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
4.22,5h
Emelie Åström Esbo IF 11.8. Esbo/A Vattenfall
4.27,0h
Ellinore Blomqvist IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
4.27,50
Ellen Norrgrann ÅIFK 01.8. Pargas F/P indv
4.27,5h
Ines Kojo Hangö IK 30.8. Hangö KlubbM
4.29,0h
Emilia Ekström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
4.30,0h
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 05.7. Borgå/C klubbt
4.35,0h
Oona Lius Pargas IF 16.9. Pargas KlubbM
4.35,11
Corinne Suvanto Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
4.38,20
Aino-Maija Strömberg Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
4.39,15
Daniela Sandås ÅIFK 12.9. Åbo Tilastopaja cup
4.39,5h
Sandra Granroth Borgå Akilles 02.8. Borgå/C KlubbM
4.41,0h
Angelina Forsström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
4.41,0h
Fanny Karell Kimito SF 29.8. Kimito distr








40m häck






8,47
Felicia Meriheinä Liljendal IK 08.8. Sibbo Vargspelen
8,66
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
8,73
Sandra Granroth Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
9,02
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 08.8. Sibbo Vargspelen
9,43
Anna Korhonen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
9,49
Oona Ruotsalainen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
9,54
Amanda Lindström IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
9,56
Eva Tennberg IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
9,61
Selma Saaristo IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
10,02
Lydia Grönholm IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo klubbt
















Manuel tid






8,3h
Cecilia Ek Borgå Akilles 09.6. Borgå/C Klubbt
8,4h
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 09.6. Borgå/C Klubbt
8,4h
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
8,8h
Erin Hildéen Ingå IF 24.5. Lojo/V samarbetst
9,2h
Karita Auvinen Ingå IF 24.5. Lojo/V samarbetst
9,4h
Caisa Calvin Sjundeå IF 24.5. Lojo/V samarbetst
9,4h
My Björkendahl Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM








600m gång






3.23,50
Emelie Åström Esbo IF 12.8. Tusby nat
3.59,44
Corinne Suvanto Hangö IK 12.8. Tusby nat
4.01,2h
Emilia Ekström IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
4.03,0h
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
4,09,00
Sandra Granroth Borgå Akilles 31.7. Pargas F/P indv
4.10,0h
Karin Wallenius IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
4.13,0h
Ellinore Blomqvist IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
4.16,1h
Angelina Forström IF Trean 23.8. Tenala KlubbM
4.17,9h
Cecilia Ek Borgå Akilles 07.7. Borgå/C klubbt
4.39,3h
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 28.7. Borgå/C KlubbM
4.42,1h
Jeannette Latva ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv
4.56,4
Fanny Lindholm Borgå Akilles 07.7. Borgå/C Klubbt








1000m gång






6.19,43
Emelie Åström Esbo IF 04.09. Tusby Gångcup
7.10,98
Corinne Suvanto Hangö IK 04.09. Tusby Gångcup








Höjd






1,20
Cecilia Ek Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
1,18
Erin Hildéen Ingå IF 18.8. Hangö VKM
1,15
Sara Österlund Hangö IK 18.8. Hangö VKM
1,05
Karita Auvinen Ingå IF 03.6. Ingå Samrbetst
1,05
Oona Ruotsalainen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo SkolM
1,04
Oona Lius Pargas IF 01.8. Pargas F/P indv
1,04
Ellen Norrgrann ÅIFK 29.8. Kimito distr
1,03
Janina Blomqvist IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
1,01
Isabella Latva ÅIFK 01.8. Pargas SkolM
1,00
Felicia Meriheinä Liljendal IK 30.6. Sibbo distr
1,00
Lina Dahlfors IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
1,00
Anna Korhonen IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
1,00
Corinne Suvanto Hangö IK 18.8. Hangö VKM
1,00
Susanna Nyberg Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
1,00
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 23.8. Borgå/C kommunt
1,00
Emillia Rosenström Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
96
Senja Koskinen IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
96
Emilia Ekström IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
95
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
95
Amanda Lindström IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk
95
Cecilia Sinervo HIFK- Friidrott 09.9. H:fors/D KlubbM
93
Daniela Sandås ÅIFK 01.8. Pargas F/P indv
90
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
90
Reetta Korpimäki IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo klubbt
90
Fanny Lindholm Borgå Akilles 09.6. Borgå/C klubbt
90
Ellinore Blomqvist IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
90
Selma Saaristo IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
90
Eva Tennberg IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
90
Ines Kojo Hangö IK 18.8. Hangö VKM
90
Wilma Westerlund Pargas IF 26.8. Pargas KlubbM
90
Fanny Hellberg Kimito SF 29.8. Kimito distr
90
Ida Hankala ÅIFK 29.8. Kimito distr
90
Hanna Lindberg Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
90
Cajsa Calin Sjundeå IF 02.9. Sjundeå KlubbM
85
Olivia Mroue IF Sibbo Vargarna 19.5. Sibbo Klubbt
85
Binta Smith Ingå IF 03.6. Ingå Samrbetst
85
Mimossa Eriksson Liljendal IK 03.6. Liljendal klubbt
85
Sandra Granroth Borgå Akilles 30.6. Sibbo ök
85
Jeannette Latva ÅIFK 29.8. Kimito distr
85
Erin Lindblom Kimito SF 29.8. Kimito distr








Längd Hoppzon






3,77
Erin Hildéen Ingå IF 29.6. Bromarf VKM
3,66
Oona Lius Pargas IF 31.7. Pargas F/P indv
3,61
Cecilia Ek Borgå Akilles 07.6. Lovisa Ök mångk
3,53
Sara Österlund Hangö IK 26.8. Hangö KlubbM
3,53
Aino Bergqvist HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
3,48
Josefin Lindfors Lovisa Tor 11.8. Esbo/A vattenfall
3,40
Lina Lundmark HIFK Friidrott 31.8. H:fors/D KlubbM
3,37
Linnea Ketola Esbo IF 14.9. Grankulla SkolM
3,36
Cecilia Sinervo HIFK- Friidrott 08.9. H:fors/D HSIDM
3,35 1,1 Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
3,35
Isabella Latva ÅIFK 14.8. Oripää distr
3,35
Wilma Jungar Esbo IF 08.9. H:fors/D HSIDM
3,34 1,4 Selma Saaristo IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
3,34
Nicolina Fredriksson Hangö IK 31.7. Pargas F/P indv
3,32
Felicia Meriheinä Liljendal IK 12.7. Lovisa karusell
3,29
Wilma Jungar Esbo IF 25.8. Esbo/A KlubbM
3,28
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
3,21
Mimossa Eriksson Liljendal IK 20.7. Liljendal Ök
3,21
Sandra Granroth Borgå Akilles 19.7. Borgå/C KlubbM
3,19
Wilma Huhtanen Lovisa Tor 20.7. Liljendal Ök
3,16
Cajsa Calin Sjundeå IF 24.5. Lojo/V Samarbetst
3,15 1,4 Ellen Norrgrann ÅIFK 31.7. Pargas F/P indv
3,14
Karita Auvinen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
3,14
Emilia Rosentröm Hangö IK 29.6. Bromarf VKM
3,14
Emilia Ekström IF Trean 29.6. Bromarf VKM
3,10
Eva Tennberg IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
3,10
Janina Broman Kimito SF 05.9. Dalsbruk kommunM
3,09
Ines Kojo Hangö IK 26.8. Hangö KlubbM
3,08
sofia Kariveri Liljendal IK 14.7. Liljendal klubbt
3,05
Lumi Hultkrantz HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
3,03
My Björkendahl Borgå Akilles 31.5. Borgå/C kommunt
3,03
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 06.9. Borgå/C KlubbM
3,00
Janina Blomqvist IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM mångk








Kula 2,0kg






7,76
Felicia Meriheinä Liljendal IK 10.7. Pytis distr
6,74
Sara Österlund Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk
6,72
Erin Hildéen Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst
5,72
Cecilia Ek Borgå Akilles 02.9. Borgå/C klubbM
5,67
Senja Koskinen IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
5,65
Oona Lius Pargas IF 14.7. Loima F/P indv
5,58
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 02.9. Borgå/C klubbM
5,44
Karita Auvinen Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
5,28
Catarina Korkman Esbo IF 01.8. Pargas F/P indv
5,25
Sandra Granroth Borgå Akilles 02.9. Borgå/C KlubbM
5,21
Jennifer Augustson IF Raseborg 05.9. Åbo Tilastopaja cup
5,17
Reetta Korpimäki IF Sibbo Vargarna 07.9. Sibbo skolM
5,15
Ines Kojo Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk
5,10
Cecilia Sinervo HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
5,07
Josefin Lindfors Lovisa Tor 20.7. Liljendal Ök
5,05
Eva Tennberg IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
4,99
Nicolina Fredriksson Hangö IK 12.9. Ingå Kastkarneval
4,96
Emilia Ekström IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
4,96
Corinne Suvanto Hangö IK 19.8. Hangö KlubbM
4,79
Lumi Hultkrantz HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
4,75
Oona Ruotsalainen IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt
4,62
Daniela Sandås ÅIFK 31.8. Lundo säästöp
4,54
Isabella Latva ÅIFK 02.10. Rusko/V distr
4,53
Emilia Rosenström Hangö IK 01.8. Pargas F/P indv
4,52
Filippa Tallqvist Borgå Akilles 30.6. Sibbo distr
4,52
Patricia Grönholm Ingå IF 12.8. Ingå Samarbetst
4,49
Antonia Idström HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KubbM
4,46
Ellinor Lind Kimito SF 01.8. Pargas F/P indv
4,46
Janina Blomqvist IF Sibbo Vargarna 16.8. Sibbo KlubbM
4,45
Paula Lindström Liljendal IK 25.8. Liljendal klubbM
4,44
Mimossa Eriksson Liljendal IK 16.6. Liljendal klubbt
4,44
Binta Smith Ingå IF 29.8. Karis Höst mångk
4,43
Jannica Sågbom HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM
4,42
Ellen Rosenqvist Borgå Akilles 12.7. Borgå/C KlubbM
4,33
Emilia Alasara IF Sibbo Vargarna 30.6. Sibbo distr
4,32
Selma Saaristo IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk
4,21
Ellinore Blomqvist IF Trean 12.8. Tenala KlubbM
4,20
Amanda Lindström IF Sibbo Vargarna 04.8. Sibbo Klubbt








Diskus 600g






16,41
Sara Österlund Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
16,25
Felicia Meriheinä Liljendal IK 08.7. Strömfors distr
12,71
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 06.9. Borgå/C klubbM
11,67
Sandra Granroth Borgå Akilles 06.9. Borgå/C klubbM
11,45
Sofia Enberg Pargas IF 19.8. Pargas KlubbM
11,34
Fanny Lindholm Borgå Akilles 09.6. Borgå/C klubbt
10,80
Cecilia Ek Borgå Akilles 06.9. Borgå/C klubbM
10,08
Corinne Suvanto Hangö IK 23.8. Hangö KlubbM
10,00
Carina Englund Pargas IF 03.6. Pargas klubbt
9,94
Daniela Sandås ÅIFK 02.10. Rusko/V distr








Spjut 400g + "Junnu spjut" 350g






18,31
Felicia Meriheinä Liljendal IK 31.7. Pargas F/P indv
16,55
Erin Hildéen Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
14,53
Ellen Norrgrann ÅIFK 15.6. Pargas distr
14,29
Jennifer Augustson IF Raseborg 12.9. Ingå Kaskarneval
14,24
Sara Österlund Hangö IK 26.8. Hangö klubbM
13,97
Oona Lius Pargas IF 05.9. Åbo Tilastopaja cup
12,44
Cecilia Ek Borgå Akilles 30.8. Borgå/C KlubbM
12,44
Nicolina Fredriksson Hangö IK 26.8. Hangö klubbM
11,73
Karita Auvinen Ingå IF 10.6. Sjundeå Samarbetst
11,63
Ada Malm IF Raseborg 31.8. karis KlubbM
11,45
Ellen Rosenqvist Borgå Akilles 30.8. Borgå/C KlubbM
11,15
Ellinor Lind Kimito SF 31.7. Pargas F/P indv
11,09
Ellinore Blomqvist IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
10,93
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 30.8. Borgå/C KlubbM
10,92
Jessika Broman Kimito SF 29.8. Kimito distr
10,81
Daniela Sandås ÅIFK 12.9. Åbo Tilastopaja cup
10,67
Susanna Nyberg Hangö IK 26.8. Hangö klubbM
10,52
Karin Wallenius IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
10,50
Emilia Ekström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM
9,82
Isabella Latva ÅIFK 17.8. Nousiainen distr
8,59
Binta Smith Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
8,32
Mimossa Eriksson Liljendal IK 28.6. Strömfors Karusell
8,10
Angelina Forsström IF Trean 05.8. Tenala KlubbM








Boll






32,55
Erin Hildéen Ingå IF 12.9. Ingå Kastkarneval
30,70
Nicolina Fredriksson Hangö IK 12.9. Ingå Kastkarneval
27,13
Sara Österlund Hangö IK 12.9. Ingå Kastkarneval
26,06
My Björkendahl Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
24,83
Isabella Gustafsson Borgå Akilles 09.8. Borgå/C KlubbM
24,64
Felicia Meriheinä Liljendal IK 08.9. Lovisa skolM
24,63
Emilia Ekström IF Trean 29.6. Bromarf VKM
24,56
Oona Ruotsalainen IF Sibbo Vargarna 25.8. Sibbo KlubbM
22,78
Cecilia Ek Borgå Akilles 18.8. Borgå/C Vasakisa
22,70
Hanna Lindberg Sjundeå IF 31.8. Sjundeå KlubbM








3-kamp (40m, längd, kula)



715
Erin Hildéen Ingå IF 20.6. Sibbo F/P mångk


(6,99/1,1, 3,53/1,6, 6,58)


683
Sara Österlund Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk


7,18/1,1, 3,47/+2,8, 6,74)


658
Oona Lius Pargas IF 14.7. Loimaa/H F/P mångk


7,07/+0,7, 3,57/0,3, 5,65)


617
Cecilia Ek Borgå Akilles 20.6. Sibbo F/P mångk


7,12/2,0, 3,53/-0,4, 5,16)


612
Aino Bergqvist HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


6,84, 3,53, 3,99)


606
Felicia Meriheinä Liljendal IK 07.6. Lovisa Ök


(7,27, 3,23, 6,14)


576
Cecilia Sinervo HIIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(7,04, 3,15, 5,10)


546
Jessica Laxén IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(7,11/+1,1, 3,35/1,1, 4,10)


545
Nicolina Fredriksson Hangö IK 29.8. Karis Höst mångk


(7,29, 3,31, 4,84)


518
Selma Saaristo IF Sibbo Vargarna 20.6. Sibbo F/P mångk


(7,32/2,0, 3,34/1,4, 4,32)


484
Josefin Lindfors Lovisa Tor 07.6. Lovisa Ök


(7,38, 2,98, 4,68)


473
Ines Kojo Hangö IK 20.6. Sibbo F/P mångk


(7,73/1,1, 3,02/1,4, 5,15)


473
Karita Auvinen Ingå IF 29.8. Karis Höst mångk


(7,78, 3,01, 5,27)


466
Antonia Idström HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(7,44, 2,97, 4,49)


465
Lumi Hultkrantz HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(7,66, 3,05, 3,82)


459
Lina Lundmark HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(7,35, 3,09, 3,82)


455
Wilma Huhtanen Lovisa Tor 07.6. Lovisa Ök


(7,62, 3,27, 3,96)


455
Janina Blomqvist IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,53, 3,00,4,43)


438
Emilia Alasara IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,45, 2,92, 4,05)


428
Daniela Sandås ÅIFK 05.9. Åbo Tilastopaja


(7,45/0,8, 2,58, 4,53)


427
Reetta Korpimäki IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,76, 2,98, 4,40)


427
Lina Dahlfors IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,50, 2,88, 4,05)


415
Mimosa Eriksson Liljendal IK 07.6. Lovisa Ök


(7,77, 3,02, 4,07)


415
Senja Koskinen IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,58, 2,58, 4,60)


411
Oona Ruotsalainen IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,79, 2,95, 4,18)


383
Anna Korhonen IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,69, 2,93, 3,44)


377
Amanda Lindström IF Sibbo Vargarna 16.6. Sibbo KlubbM


(7,80, 2,77, 3,90)


359
Binta Smith Ingå IF 29.8. Karis Höst mångk


(8,25, 2,69, 4,44)


354
Jannica Sågbom HIFK Friidrott 16.9. H:fors/D KlubbM


(8,23, 2,63, 4,43)


333
Betty Berglund Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(/,95/-0,6, 2,62, 3,58)


329
Sofia Kariveri Liljendal IK 25.8. Liljendal KlubbM


(7,9, ?, 3,70)


320
Ebba Sjöstedt Sjundeå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(7,96/-0,4, 2,74, 3,05)


300
Patricia Grönholm Ingå IF 15.6. Lojo Samarbetst


(8,46/-0,6, 2,23, 4,29)