ÄREVARVET NÅID 2008-2013

Förening Resultat -13 Deltagare-13 Res-12 Delt-12 Res-11 Res-10 Res-09 Res-08    
IF Raseborg 25716 300 17101 92 30035 11575 14182 0    
Sjundeå IF 15107 114 10024 53 10031 8486 10521 12751    
HIFK-Friidrott 12428 60 10123 35 12197 5204 5673 11001    
Esbo IF 8844 22 5806 69 5535 5053 7195 8865    
Borgå Akilles 7566 80 6482 100 3045 4443 4747 7646    
Pargas IF 6689 41 5772 20 6928 13005 11025 8734    
IF Bromarf-Pojkarna 4747 25 6677 34 10122 11623 11397 13757    
Ingå IF 4128 26 7579 53 8979 8061 7526 6350    
IF Sibbo-Vargarna 3092 80 5017 140 3996 3645 4324 4368    
Liljendal IK 3014 41 2777 46 3070 1227 1019 727    
Skogby IK 3000 29 1060 20 810 0 0 0    
Hangö IK 2950 33 3575 26 2854 3676 2383 2617    
Lovisa Tor 2586 60 5003 12 10028 2699 0 5286    
Kyrkslätt IF 1925 13 1295 7 1910 2504 2647 2297    
Tenala IF 1790 ? 3512 29 6088 6004 5272 5652    
Virkby Start 1724 23 1606 23 1600 1394 1248 1577    
Åbo IFK 1573 37 1250 28 0 2045 0 237    
Nagu IF 0 0 3635 29 0 3662 3771 6150    
IF Pernå-Kamraterna 0 0 1549 62 2050 1278 1524 1504    
IF Bygdegårdens Hopp 0 0 435 15 510 618 461 501    
Kimito SF 0 0 0 0 9174 5668 6413 7132    
Karis IK 0 0 0 0 0 0 0 6170    
Ekenäs IF 0 0 0 0 0 0 0 19719    
                     
20 + 3 föreningar 106879 984 100276 893 128960 101868 101159 133038    


Ärevarvstoppen NÅID 2013

Namn Förening Summa
Glenn Lignell IF B-P + IF Raseborg 4451
Ron Lindberg IF Raseborg 3660
Tage Strandström Esbo IF 3496
Bertel Karlstedt Pargas IF 3131
Johan Åström Helsingfors IFK 3101
Eva Österlund  Sjundeå IF 2678
Esbo IF samsponsor Esbo IF 2000
Roy Lindholm  Ingå IF  1851
Linda Fröberg Sjundeå IF 1704
Fredrik Fröberg Sjundeå IF 1677
Pekka Lundmark Helsingfors IFK 1600
IF Raseborgs juniorer IF Raseborg 1544
Göran Ekegren Esbo IF 1500
Thomas Sjöström IF Raseborg 1413
Liljendal IK juniorer Liljendal IK 1253
Ulf Heimberg Skogby IK 1178
Lars Fagerholm Borgå Akilles 1130
Lovisa Tors juniorer Lovisa Tor 1110
Ray Blomqvist Borgå Akilles 1070
Inger Lindberg IF Raseborg 1025
Mette Fröberg  Sjundeå IF  1009
Krista Lindholm IF Raseborg 1004
Mats Nordström Pargas IF  1000
Samuel Kouri Borgå Akilles 1000
Teemu Gustafsson Borgå Akilles 1000
Kari Kalliola Esbo IF 1000
Team Raseborgs stad IF Raseborg 984
Jyrki Eklund Helsingfors IFK 912
Jonna Berghem Hangö IK 874
Hilding Wikner Kyrkslätt IF 843
Rabbe Hagelin Sjundeå IF 784
Roger Lindström Ingå IF  755
Per-Eric Teckenberg IF S-V 730
Leif Rikberg Borgå Akilles 724
Bjarne Peth Helsingfors IFK 700
René Knape Helsingfors IFK 670
Sara Österlund Hangö IK 658
Cecilia Sandell IF Raseborg 655
Bror Engström Pargas IF 654
Tobias Söderholm Sjundeå IF 600
Mårten Beijar Kyrkslätt IF 585
Tomas Forsman IF Raseborg 520
Ulf Meller IF Raseborg 520
Ralf Lindén Lovisa Tor 520
Aki Kanervo Helsingfors IFK 500





 
 

Resultat NÅID 2010


1. Pargas IF 12788
2. IF Bromarf-Pojkarna 11638
3. IF Raseborg 11585
4. Sjundeå IF 8534
5. Ingå IF 8002
6. Tenala IF 6044
7. Kimito SF 5634
8. Helsingfors IFK 5254
9. Esbo IF 4901
10. Borgå Akilles 4443
   
11. IF Sibbo-Vargarna 4071
12. Hangö IK 3798
13. Nagu IF 3662
14. Lovisa Tor 2717
15. Kyrkslätt IF 2454
16. Åbo IFK 2045
17. IF Pernå-Kamraterna 1278
18. Virkby Start 1250
19. Liljendal IK 1217
20. IF Bygdegårdens Hopp 618
  101 931 €

 

Premieringar

   
*Årets Ärevarvsinsats utses senare  
*Bästa insamlare Bertel Karlstadt, Pargas IF 8 341 €
  Jörgen Törnqvist, Kimito SF 3 250 €
  Johan Åström, HIFK 3 065 €
*"2 miljonte euron" Rauno Fält, Lovisa Tor  
*Maratonligan Sjundeå IF 139, 2 km  
*Årets Ärevarvsidé Initiativet till Maratonligan;  
  tillfaller Pargas IF   
*Distriktschefens specialpris Ingå IF  
  IF Bromarf-Pojkarna  
  Tenala IF  

 
Förening Resultat
-10
Delt -10 Resultat
-09
Delt -09 Resultat
-08
Delt-08 Resultat
-07
Delt -07 Resultat
-06

Delt
-06

Ekenäs IF  0  0 0 0 19719 90 21681 41 12895 37
IF Bromarf-Pojkarna  11638  33 11397 38 13757 33 13794 38 22422 75
Sjundeå IF  8534  68 10521 101 12751 102 10227 85 10217 75
HIFK-Friidrott  5254  16 5673 20 11001 53 5110 18 5727 25
Esbo IF  4901 60 7195 120 8865 107 6274 42 6563 68
Pargas IF  127885  50 11025 55 8734 59 6600 31 4216 37
Borgå Akilles  4443  75 4747 85 7646 55 0 0 0 0
Kimito SF  5634  59 6413 73 7132 68 5904 56 3676 45
Ingå IF  8002  85 7526 84 6350 80 5034 56 6563 80
Karis IK  0  0 0 0 6170 58 9155 59 4268 37
Nagu IF 3662 40 3771 44 6150 27 0 0 0 0
Tenala IF  6044  35 5272 36 5652 27 4547 21 3845 20
Lovisa Tor  2717  25 0 0 5286 35 5256 14 4966 16
IF Sibbo-Vargarna  4071  130 4324 152 4368 145 4838 66 3548 40
Hangö IK  3798  51 2383 35 2617 70 0 0 0 0
Kyrkslätt IF  2454  25 2647 34 2297 21 3325 21 2007 24
Virkby Start  1250  25 1248 30 1577 32 900 18 809 12
IF Pernå-Kamraterna  1278  72 1524 73 1504 58 0 0 0 0
Liljendal IK  1217  43 1019 32 727 21 1157 19 1906 19
IF Bygdegårdens Hopp  618  16 461 16 501 19 643 23 656 18
Åbo IFK  2045  30 0 0 237 13 490 18 477 31
IF Raseborg  11585  52 14182 96 0 0 0 0 0 0
                     

22 föreningar

101931

990

101324

1124

133038

1173

104935

620

96602

682

 ÄREVARVSTOPPEN NÅID 2010

Bertel Karlstedt Pargas IF 8341
Glenn Lignell IF B-P + Akilles 7337
Jörgen Törnqvist Kimito SF 3250
Johan Åström Helsingfors IFK 3065
Lovisa Tors juniorer Lovisa Tor 2256
Roy Lindholm Ingå IF 1975
Eva Österlund Sjundeå IF 1954
Mette Fröberg Sjundeå IF 1850
Tage Strandström Esbo IF 1765
Jessica Lundström Tenala IF 1691
     
Ron Lindberg IF Raseborg 1575
Thomas Sjöström IF Raseborg 1540
Inger Lindberg IF Raseborg 1403
Jonathan Backman Tenala IF 1349
Lars Fagerholm Borgå Akilles 1200
Akilles Bandy Borgå Akilles 1135
Tiina Kokkonen Pargas IF 1025
Sofie Lindholm Tenala IF 1012
Göran Ekegren Esbo IF 910
Merja Kaarto Nagu IF 822
     
Mats Nordström Pargas IF 800
Rabbe Hagelin Sjundeå IF 794
Johan Karlsson Ingå IF 728
Hilding Wikner Kyrkslätt IF 720
Jonna Berghem Hangö IK 715
Ulf Heimberg IF Raseborg 679
Per-Eric Teckenberg IF Sibbo-Vargarna 670
Citha Dahl IF Raseborg 638
Lukas Määttä Ingå IF 637
Anki Gustafsson IF Raseborg 625
     
Fjonka Sarlin Nagu IF 594
Fredric Suvanto Hangö IK 578
Fanny Määttä Ingå IF 510
Alexandra Peth Helsingfors IFK 500

 

MARATONLIGAN ÄREVARVET NÅID 2010

Förening

km

Deltagare

Sjundeå IF 139,2 (Mårten Boström, Lauri Lipiäinen, Magnus Hellström, Dan Öhman, Mika Malassu, Albert Rehnberg, Matleena Ojapalo, Eva Österlund, Fredrik Fröberg, Rabbe Hagelin)
IF Raseborg 128,3 (Sebastian Österholm, Jonas Holmström, Tobias Forsstedt, Thomas Malmsten, J-P Stenvall, Leif Österholm, Ulf Heimberg, Timo Peltomaa, Stig Österholm, Marika Lindholm)
Pargas IF 127,2 (Catalado de Blasio, Ari Lius, Markus Kalliola, Curt Sjöblom, Roger Gruner, Claudio Carletti, Robert Helin, Bertel Karlstedt, William Sundell, Carl-Sture Österman)
Ingå IF 116,6 (Dan Öhman, Ville Koskinen, Henrika Malmström, Josef Rissanen, Henrik Broman, Joel Laamanen, Tommi Grönholm, Tua Hindersson-Söderholm, Johan Karlsson, Markus Broman)
Kyrkslätt IF 106,4 (Mats Wikner, Oskar Rönnberg, Mari Mäkelä, Mimosa Korkman, Sarh Kvarnström, Hilding Wikner, Niklas Geust, Tina Rönnberg, Oskar Nyberg, Tommy Rönnberg)
Hangö IK 105,6 (Fredric Suvanto, Noora Lukkari, Sophie Suvanto, Fanny Rousu, Alexander Merilä, Iris Winberg, Anu Rantanen, Taina Rousu, Roderick Zilliacus, Juuso Tuohimaa)
Nagu IF 104 (Sören Nymalm, Simeon Granström, Fjonka Sarlin, Michelle Mäenpää, Merja Kaarto, Jesper Jansson, Tanja Puuri, John Adolfsson, Kalle Hotanen, Amy Nymalm)
IF Bromarf-Pojkarna 102 (Gustavo Lönngren, Patrik Mattsson, Andreas Lindqvist, Axel Lindroos, Glenn Lignell, Jonathan Himberg, Rickard Lindroos, Marianne Björklöf, Stig Duncker, Fanny Lindroos)
IF Pernå-Kamraterna 91,5 (Remi Lindholm, Kevin Lindholm, Mette Lindholm, Maria Boberg, Peter Boberg, Linnea Henriksson, Magdalena Törnqvist, Micke Palmgren, Emma Boberg, Mathilda Törnqvist)
Åbo IFK 87,6 (Mikaela Funk, Stefan Wallin, Frans Nylund, Göran Högnäs, Emil Wikström, Richard Örn, Jan Martin, My Näsman, Niki Svarfvar, Thomas Gräsbäck)
Liljendal IK 83 (Björn Meriheinä, Sandra Jordman, S. Heiska-Könönen, Felicia Meriheinä, E. Könönen, M. Eriksson, Kira Liljestrand, L. Lindström, C. Jordman, Kettil Fredriksson)