Preliminära tävlingar 2018
 

Januari 2018 Tammikuu
Lö 20.1 NÅID öppna hall F/P 9-15 år, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 21.1 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17, H:fors, Kvarnbäcken
Lö 27.1 Av. Helsyn hallit 1 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Sö 28.1 Helsyn junnuviestit H:fors, Kvarnbäcken

Februari 2018 Helmikuu
Lö 3.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
Lö-Sö 3-4.2 Av. Helsyn hallit 2 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö 17.2 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen
Lö-Sö 17.-18.2 Hall-FM H/D H:fors Kvarnbäcken / SM-hallit H:ki Liikuntamylly
Fr-Sö 23.-25.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Kuortane

Mars 2018 Maaliskuu
Lö 3.3 vinterkast-FM spjut Tammerfors / SM Keihään talvimestaruuskilpailut Tampere
Lö- Sö 3-4.3 Hall-FM mångkamper Tammerfors / SM-hallimoniottelut
Fr-Sö 9-11.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år) Tampereen Pyrintö/TJIG
Lö-Sö 17-18.3 Helsy Junnuhallit 9-15 år H:fors, Kvarnbäcken
Lö 24.3 RegionM landsvägslöpning H/D, H/D19, H/D17 , Vanda/Håkansböle

April 2018 Huhtikuu
Lö 8.4 Helsingin OP Junior GP, H:fors, Kvarnbäcken
Lö 14.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Heinola
To 19.4 Östra Kretsens mästerskap i terräng, Lovisa
Lö 28.4 NÅIDM terräng P/F 9-13 Kerava
Lö 28.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19, P/F14-15, Kerava

 






 



Preliminära tävlingar 2017
 

Januari 2017 Tammikuu

Lö 21.1 NÅID öppna hall F/P 9-15 år , Helsingfors
Sö 22.1 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17 , Helsingfors
Lö 28.1 Av. Helsyn hallikilpailut (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Sö 29.1 Helsyn junnuviestit

Februari 2017 Helmikuu

To 2.2 Botnia Games
Lö 4-5.2 Av. Helsyn hallimoniottelut H:fors, Kvarnbäcken
18.2 vinterkast-FM spjut i Tammerfors / SM Keihään talvimestaruuskilpailut
18.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
18.2 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen
18.-19.2 Hall-FM H/D Jyväskylä / SM-hallit
24.-26.2 Hall-FM H/D22,19,17 i Åbo / SM-halli M/N22,19,17 Turku

Mars 2017 Maaliskuu

4-5.3 Hall-FM mångkamper i Tammerfors / SM-hallimoniottelut
Lö-Sö 10-12.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år) Tampereen Pyrintö/TJIG
Lö-Sö 18-19.3 Helsy Junnuhallit 9-15 år H:fors, Kvarnbäcken

April 2017 Huhtikuu

Lö 1.4 Helsingin OP Junior GP, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 9.4 RegionM F/P14-H/D landsväg, Karkkila
Lö 22.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Esbo
On 26.4 Östra Kretsens mästerskap i terräng, Lovisa
Lö 29.4 NÅIDM terräng P/F 9-13 Esbo
Lö 29.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19, P/F14-15, Esbo

Maj 2017 Toukokuu

Lö 6.5 Flying Finns (9-13 år) terräng Vierumäki
Sö 7.5 FM-terräng Vierumäki
Lö 13.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 19-20.5 Stafettkarnevalen, Esbo/Alberga
Må 22.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå / Hammars sportplan
To 25.5 kl. 11 NÅID:s pojk/flickstafetter, Pargas

Juni 2017 Kesäkuu

Sö 4.6 Karis Telefon Games Stjärnspel / Tähtikisat, Raseborg
Må 5.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Janakkala
On 7.6 kl. 18 NÅID:s Seuracup del 1, Esbo/A
Fr 9.6 Elittävlingar / Eliittikisat, Lahtis
Fr-Sö 9-11.6 Youth Athletic Games H:fors/Esbo
To 15.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Nurmijärvi
Lö 17.6 Elittävlingar / Eliittikisat, Kuortane
Lö 18.6 kl. 11 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Veikkola
Ti 20.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Esbo
On 21.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
Lö-Sö 17-18.6 RegionM i mångkamp, Riihimäki,
Må-Ti 26-27.6 Regionmästerskap stafett H/D, H/D 17-19 (Nåid, Helsy, Uudy), Järvenpää
On 28.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
To-Sö 29.6-2.7 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit

Juli 2017 Heinäkuu

Må 3.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
On 5.7 kl. 17.30 Borgå Stavcup 1 för 9-19 år
On 5.7 Häme Games Junior, Riihimäki
Lö-Sö 8-9.7 FM-stafett - SM-viestit, Tammerfors
Ti 11.7 / To 13.7 RegionM Herrar/Damer, Vichtis
On 12.7 Elittävlingar / Eliittikisat, Joensuu
To 13.7 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Valkeakoski
Sö 16.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå / Hammars sportplan
Sö 16.7 Elittävlingar / Eliittikisat Savo Games, Lapinlahti
To-Sö 20-23.7 Kalevan kisat, Seinäjoki
Ti 25.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
On-To 26-27.7 RegionM H/D 17-19, (NÅIDM P/F14-15?) Vanda/Myrbacka
Fr-Sö 28-30.7 Lohja Junior Games, Lojo
Lö 29.7 Stjärnspel / Tähtikisat, Orimattila

Augusti 2017 Elokuu

Lö-Sö 5-6.8 FM H/D 19, 22 Kauhava - SM M/N19-22, Kauhava
On 9.8 NÅID:s Seuracup del 2, Sibbo
Ti-Sö 4-13.8 VM (Friidrott) i London, GBR
Lö 13.8 kl 11 NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), Raseborg/Karis
Lö 12.8 Helsinki City Maraton
Lö-Sö 12-13.8 SFI mästerskapen i Borgå, (H/D, H/D17, P/F15)
Sö 13.8 Stjärnspel / Tähtikisat, Kotka
! Må 14.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år)
On 16.8 kl. 17.30 Vasakisa (Akilles, PU)
On 16.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år)
Lö-Sö 19-20.8 SFIM i mångkamp , Vasa (SFIM H/D, H/D17, P/F15)
Lö-Sö 19-20.8 NÅID pojk/flickdagar 9-15 år, Esbo/Alberga
Ti 22.8 Stjärnspel / Tähtikisat, Helsingfors
Fr-Sö 25-27.8 FM P/F 14, 15, Raseborg - SM P/T 14, 15, Raasepori
Fr-Sö 25-27.8 FM H/D 16, 17, Idensalmi - SM M/N 16, 17, Iisalmi
Lö 26.8 Elittävling / Eliittikisat, Villmanstrand
Må 28.8 Stjärnspel / Tähtikisat, Tammerfors
On 30.8 SFI-seriens NÅID Final Raseborg/Karis

September 2017 Syyskuu

Lö 2.9 Vattenfall Cup Finaler Tera-serien Esbo Espoon Tapiot
Lö-Sö 2-3.9 SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Stockholm, SVE
Må 4.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år) på Centralidrottsplan
On 7.9 Region NÅIDM H/D 10000m, Vanda/Sandkulla?
On 6.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 14-15, H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
Lö 10.9 SFI-seriens Final, Mariehamn
Lö-Sö 9-10.9 FM i mångkamp D22-D19-H17, F15-P14 Hyvinge
Lö-Sö 9-10.9 FM i mångkamp H22-H19-D17, P15-F14 Riihimäki
Sö 16.9 FM maraton Jyväskylä
Lö-Sö 16-17.9 KLL:n yu -kisat, Kronoby


 





 

Preliminära tävlingar 2016

Senast uppdaterad 15.6.2016 med reservering för förändringar
Januari 2016
8-10.1.2016 SFI:s Sjutusan-läger 2, Kuortane
23-24.1.2016 NÅID Friidrott öppna hall DM i Kvarnbäcken, H:fors
23.1.2016 vinterkast-FM spjut i Tammerfors

Februari 2016
20.2 vinterkast-FM slägga i Kaustby
27.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg
27-28.02.2016 Hall-FM H/D i Tammerfors

Mars 2016
5-6.3.2016 Ungdomarnas hall-FM, H/D22-19-17 i Helsingfors
5-6.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år) Tampereen Pyrintö/TJIG
12-13.3.2016 FM-hallmångkampen i Kuortane
11-12.3.2016 NÅID läger: FG2 i Kisakeskus
18-20.3.2016 NÅID läger: FG1 i Pajulahti
19-20.3 Helsy Junnuhallit 9-15 år H:fors, Kvarnbäcken

April 2016
Lö 2.4 Helsingin OP Junior GP, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 10.4 RegionM F/P14-H/D landsväg, Karkkila
Lö 16.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Jyväskylä
Lö 23.4 NÅIDM terräng P/F 9-15 Lovisa
Lö 23.4 NÅID mästerskap i terräng, Lovisa
Ti 26.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19, Vanda, Håkansböle

Maj 2016
Lö 7.5 Flying Finns (9-13 år) terräng Vörå
Sö 8.5 FM-terräng Vörå
Sö 15.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 20-21.5 Stafettkarnevalen, Vasa
Må 23.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå

 Juni 2016

On 1.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Valkeakoski
Sö 5.6 kl. 12 NÅID:s pojk/flickstafetter, Borgå
Må 6.6 Espoo Challenge, Stjärnspel / Tähtikisat, Esbo
Fr-Sö 10-12.6 Youth Athletic Games H:fors/Esbo
Ti 14.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Nurmijärvi
On-To 15-16.6 Regionmästerskap stafett H/D, H/D 17-19 (Nåid, Helsy, Uudy), H:fors/D
Lö 18.6 kl. 11 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Sibbo
Lö 18.6 kl. 11 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
Lö 18.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Janakkala
Sö 19.6 Elittävlingar / Eliittikisat Savo Games, Lapinlahti
Må 20.6 kl. 18 NÅID:s Vattenfall-cup del 1, Borgå
Ti-On 21-22.6 SFIM (RM) i mångkamp, Helsingfors Djurgården
Lö 25.6 Elittävlingar / Eliittikisat, Kuortane
Må 27.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
Må 27.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Vasa
To-Sö 30.6-3.7 Grenkarnevaler (kast), kula, diskus

Juli 2016

Lö-Sö 2-3.7 FM-stafett - SM-viestit, Helsingfors
Må 4.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
On-Sö 6-10.7 Friidrotts-EM - Yleisurheilun EM-kisat, Amsterdam, NED
To-Sö 7-10.7 Grenkarnevaler, sprint-häck, uthållighets, längd-tresteg
Må-Ti 11-12.7 RegionM Herrar/Damer, Vanda, Sandkulla
To 14.7 Elittävlingar / Eliittikisat, Lahtis
Lö-Sö 16-17.7 SFI mästerskapen i Esbo, (H/D, H/D17, P/F15)
Sö 24.7 kl. 11 Borgå Topgames
To-Sö 21-24.7 Kalevan kisat, Uleåborg
Fr-Sö 22-24.7 Lohja Junior Games, Lojo
Ti 26.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
To 28.7 Stjärnspel / Tähtikisat, Orimattila
On-To 27-28.7 RegionM H/D 17-19, NÅIDM P/F14-15 Raseborg/Karis
Lö 30.7 Elittävlingar / Eliittikisat, Joensuu

Augusti 2016

Må 1.8 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Hyvinge
To 4.8 NÅID:s Vattenfall-cup del 2, Raseborg
Lö-Sö 5-7.8 FM H/D 19, 22 Villmanstrand - SM M/N19-22, Lappeenranta
Ti-Sö 12-21.8 OS (Friidrott) i Rio de Janeiro, BRA
Lö 13.8 kl 11 NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), Raseborg/Karis
Lö 13.8 Helsinki City Maraton
Fr-Sö 19-21.8 FM P/F 14, 15, Tavastehus - SM P/T 14, 15, Hämeenlinna
Fr-Sö 19-21.8 FM H/D 16, 17, Kajana - SM M/N 16, 17, Kajaani
On 24.8 Karhula games Stjärnspel / Tähtikisat, Kotka
Fr-Sö 26-28.8 FM i mångkamp D22-D19-H17, F15-P14 Joensuu
Fr-Sö 26-28.8 FM i mångkamp H22-H19-D17, P15-F14 Kuopio
Lö-Sö 27-28.8 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Pargas
Lö 27.8 Elittävling / Eliittikisat, Villmanstrand
On 30.8 SFI-seriens NÅID Final Raseborg/Karis

September 2016

Lö 3.9 Vattenfall Cup Finaler Tera-serien Nokia Nokian Urheilijat
Lö-Sö 3-4.9 SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Tammerfors
On 7.9 Region NÅIDM H/D 10000m, Vanda/Sandkulla
Lö 10.9 SFI-seriens Final, Mariehamn
Lö-Sö 10-11.9 KLL:n yu -kisat i Heinola
Sö 25.9 FM maraton Lahtis 

 

Preliminära tävlingar 2015

Senast uppdaterad 21.4.2015 med reservering för förändringar
Januari 2015

Lö 24.1 kl. 15.30 NÅID Halltävlingar (P/F 9-15) i Kvarnbäcken
Sö 25.1 kl. 15.00 NÅID Halltävlingar (H, H19, H17, D, D19, D17) i Kvarnbäcken
Lö-Sö 31.1-1.2 Av. Helsyn hallmoniottelut (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö-Sö 31.1-1.2 Öppna Liikuntamyllys 15-års jub.tävl (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
 
Februari 2015

Lö-Sö 21-22.2 Hall-FM, H/D, + FM-mångkamp P/F15, Tammerfors
Lö 21.2 "vinter FM" slägga, Kaustby
Lö-Sö 27.2-1.3 kl 10.00 Hall-FM, H/D 17-19-22, Åbo
Lö 28.2 "vinter FM" diskus H/D, H/D 17-19-22, Björneborg
Lö 28.2 "vinter-FM" spjut H/D, H/D 17-19-22, Tammerfors

Mars 2015

Lö-Sö 7-8.3 Hall-FM mångkamp H/D, H/D 17-19-22, H:fors, Kvarnbäcken
Lö-Sö 8-9.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG
Lö-Sö 15-16.3 Helsy Junnuhallit 9-15 år H:fors, Kvarnbäcken

April 2015

Ti 7.4 Regionmästerskap F/P14-H/D landsväg Sjundeå
Sö 12.4 Helsingin OP Junior GP, H:fors, Kvarnbäcken
Lö 18.4 FM landsväg i Sjundeå
Ti 21.4 kl. 18.00 Östra Kretsens mästerskap i terräng Lovisa

Maj 2015

Lö 2.5 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19 Lojo
Lö 2.5 NÅIDM terräng p/f 9-15 Lojo
Sö 10.5 FM-terräng Imatra
Sö 17.5 kl. 10.00 Borgå Vårkast Borgbackens kastplan
Fr-Lö 22-23.5 Stafettkarnevalen i Helsingfors
Må 25.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå


Juni 2015

On 3.6 Ungdoms Elittävlingar, Janakkala
To 4.6 Tilastopajacup 1 i Åbo
Lö 6.6 kl. 12 NÅID:s pojk/flickstafetter i Kyrkslätt
Sö 7.6 Stjärnspel / Tähtikisat Raseborg, Karis
Sö 8.6 Regionmästerskap hinder H/D, H/D 17-19, Vanda Sandkulla,
Ti 9.6 kl. 18 NÅID:s Vattenfall-cup del 1, Raseborg, Karis
On 10.6 Ungdoms Elittävlingar, Nurmijärvi
Fr-Sö 12-14.6 Youth Athletic Games H:fors/Esbo
Sö 14.6 Elittävlingar, Lahtis
Må-Ti 15-16.6 Regionmästerskap stafett H/D, H/D 17-19 (Nåid, Helsy, Uudy), Borgå
On 17.6 Tilastopajacup 2 i Åbo
On 17.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
To 18.6 Ungdoms Elittävlingar, Jyväskylä
Må 22.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
To-Sö 25-28.6 Grenkarnevaler, sprint-häck , uthållighets, längd-tresteg
To-Sö 25-28.6 Grenkarnevaler, kula, diskus

Juli 2015

Lö-Sö 4-5.7 FM-stafett, Seinäjoki
Lö 4.7 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Raseborg/Karis
Ti-On 7-8.7 RM i mångkamp (SFIM) Helsingfors/Djurgården , (SFIM H/D, H/D17, P/F15)
Lö-Sö 11-12.7 SFI mästerskapen i Nedervetil, (H/D, H/D17, P/F15)
Sö 12.7 Stjärnspel / Tähtikisat, Orimattila
Lö 18.7 kl. 11 Borgå Topgames
Sö 19.7 Elittävlingar Savo Games, Lapinlahti
Ti 21.7 Ungdoms Elittävlingar, Vasa
Ti 21.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
To 23.7 Elittävlingar, Joensuu
Fr-Sö 24-26.7 Lohja Junior Games, Lojo
Fr-Lö 24-25.7  NÅIDM H/D 17-19 , P/F 14-15 i Sibbo/Nickby
Ti 28.7 Ungdoms Elittävlingar, Valkeakoski
To-Sö 30.7-2.8 Kalevan kisat Björneborg

Augusti 2015

On 5.8 NÅID:s Vattenfall-cup del 2, Esbo/Alberga
To 6.8 Tilastopajacup 4 i Åbo
7-8.8 NÅIDM Herrar/Damer Raseborg/Karis
Lö 8.8 Elittävlingar, Kuortane
Sö 9.8 NÅID:s P/F mångkamp del 2 (F/P 9-13) Pargas
Lö-Sö 15-16.8 FM H/D 19 Nyslott
Lö-Sö 15-16.8 FM H/D 22 Lahtis
On 12.8 Tilastopajacup 5 i Åbo
Lö 15.8 Helsinki City Maraton
Fr-Sö 21-23.8 FM P/F 14, 15 Uleåborg
Fr-Sö 21-23.8 FM H/D 16, 17 Brahestad
Ti-Sö 22-30.8 VM Herrar/Damer i Beijing, CHN
On 26.8 Tilastopajacup 6 i Åbo
Lö 29.8 Vattenfall Cup Finaler Tera-serien Tusby, Keski-Uudenmaan yu
Lö 29.8 Stjärnspel Tähtikisat , Tavastehus

September 2015

On 2.9 SFI-seriens NÅID Final Esbo/Alberga
Lö 5.9 Elittävlingar, Tammerfors
Lö-Sö 5-6.9 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Raseborg/Karis
Sö 6.9 Tilastopajacup 7 i Åbo
Fr-Sö 4-6.9 FM i mångkamp D/H22-19-17, P/F15-14 Sastamala&Huittinen
On 9.9 Region NÅIDM H/D 10000m,
Lö-Sö 12-13.9 SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Stockholm, SWE
Lö-Sö 12-13.9 KLL:n yu -kisat i Heinola
Lö 19.9 SFI-seriens Final, Mariehamn
Sö 20.9. RM på Maraton för Herrar och Damer (Esbo strandmaraton)
Lö 26.9 FM maraton Pyttis

Oktober 2015


November-December 2015

Lö 07.11 NM-terräng Göteborg, SWE
Sö 13.12 EM-terräng Toulon-Hyères, FRA


 

Preliminära tävlingar 2014


Januari 2014

Lö 25.1  NÅID Halltävlingar (P/F 9-15) i Kvarnbäcken
Sö 26.1  NÅID Halltävlingar (H, H19, H17, D, D19, D17) i Kvarnbäcken
 
Februari 2014

Lö-Sö 15-16.2  Hall-FM, H/D 17-19-22, Helsingfors, Kvarnbäcken
Lö-Sö 22-23.2 Hall-FM, H/D, Rovaniemi
Sö 23.2 "vinter FM" slägga , Kaustby

Mars 2014

Lö 1.3 "vinter FM" diskus , Björneborg
Lö-Sö 1 -2.3 Hall-FM mångkamp H/D, H/D 17-19-22 i Jyväskylä
Lö 1.3 Hall-FM spjut H/D, H/D 17-19-22 Tammerfors
Lö-Sö 8-9.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG

April 2014

Ti 15.4 DM, Regionmästerskap F/P14-H/D landsväg Sjundeå
Lö 19.4 FM landsväg i Heinola
Lö 26.4 NÅIDM landsvägsgång i Tusby

Maj 2014

Lö 3.5 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19 Esbo/Alberga
Lö 3.5 NÅIDM terräng p/ 9-15 Esbo/Alberga
Sö 11.5 FM-terräng Lempäälä
Sö 18.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 23-24.5 Stafettkarnevalen  i Helsingfors
To 29.5 kl. 12 NÅID:s pojk/flickstafetter Borgå
 
Juni 2014

Sö 8.6  Stjärnspel Raseborg, Karis
Sö 9.6 Regionmästerskap hinder H/D, H/D 17-19, Vanda Sandkulla,
Ti 10.6 kl. 18 NÅID:s Vattenfall-cup del 1, Karis
Fr-Sö 13-15.6 Youth Athletic Games  H:fors/Esbo
Ti-On 24-25.6 Regionmästerskap (Nåid, Helsy, Uudy) stafett,  Riihimäki
To-Sö 26-29.6 Grenkarnevaler, sprint-häckuthållighets, längd-tresteg
To-Sö 27-30.6 Grenkarnevaler,  kula, diskus
28.6 mångkamp 1 (F/P 9-13) Kyrkslätt?

Juli 2014

Lö-Sö 5-6.7 FM-stafett, Lahtis
11-12.7 NÅIDM Herrar/Damer i Pargas
Sö 13.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT
Fr-Lö 18-19.7 SFI mästerskapen i Pedersöre , (H/D, H/D17, P/F15)
Lö-Sö 19-20.7 Lohja Junior Games, Lojo
Lö-Sö 26-27.7 Region , NÅIDM H/D 17-19, F/P 14-15 i Esbo/Alberga
To-Sö 31.7-3.8 Kalevan kisat Kuopio
Må 29.7 kl. 18 Akilles mästerskap 2, gång Centralidrottsplan

Augusti 2014

Sö 4.8 DM bangång H/D 17,19 (Helsy)
Lö-Sö 9-10.8 NÅID pojk/flickdagar 9-15 år, Helsingfors/Djurgården
Lö-Sö 9-10.8 FM H/D 19 Huittinen
Lö-Sö 9-10.8 FM H/D 22 Seinäjoki
On 13.8   NÅID:s Vattenfall-cup del 2, Esbo/A
Ti-Sö 12-17.8 VM Herrar/Damer i Zurich
Lö 16.8 Helsinki City Maraton + NÅIDM?
Fr-Lö 15-16.8 SFI-M + DM + regionmångkamp (H+H19+H17, D+D17) Vääksy
Lö 16.8 mångkamp 2 (F/P 9-15) , SFIM F/P 15, Borgå
Fr-Sö 22-24.8  FM P/F 14, 15  Reso
Fr-Sö 22-24.8  FM H/D 16, 17   Kotka
On 27.8 SFI-seriens NÅID Final Esbo/Alberga
Fr-Lö 30-31.8 Skolmästerskapen SFSIM, Helsingfors Djurgården
Lö 30.8 Vattenfall Cup Finaler     Tera-serienVanda   Vantaan Salamat
Lö-Sö 30-31.8 SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Helsingfors

September 2014

Ti 2.9 Region NÅIDM H/D 10000m, Karis
Fr-Sö 5-7.9 FM i mångkamp D/H22-19-17, P/F15-14 Jakobstad & Nykarleby
Sö 7.9 kl. 10/14 Borgå HÖSTKAST Borgbackens kastplan / SYYSHEITOT
Lö 13.9 SFI-seriens Final, Mariehamn   
Lö 20.9 FM maraton Joutseno