NÅID Friidrott r.f.

Kansliadresser (FSI, SFI, NÅID)

 
Nokiavägen 2-4, 00510 Helsingfors
Tel.09-7010220
e-post: ahrenberg(at)idrott.fi, Internet:  www.idrott.fi , sfi.idrott.fi
 
E-post: hilding.wikner(at)kotiportti.fi, Internet: naid.idrott.fi
Bank: Aktia FI1840552020113306
-
-

Medlemsföreningar

 
Resultatredovisning
Resultat från alla internationella,nationella, DM-tävlingar samt regiontävlingar bör
sändas inom 4 dagar till Tilastopaja Oy, Verkaranta 3 C, 20660 LITTOINEN.
Tel. 050-5525070, e-post: juhani@tilastopaja.fi, www.tilastopaja.fi
Samt till distriktets statistik ansvarig Torsten Lindquist, Månadsgr. 3 D 18, 02200 Esbo. e-post: torsten.lindquist@kolumbus.fi
Resultat från åldersklasstävlingar till Hilding Wikner, Mossdälden 14 A 4,02400 K:slätt. e-post: hilding.wikner@kotiportt.fi, hilding.wikner@idrott.fi
OBS! Resultat listorna bör förses med vindnoteringar.I fall bästa resultatet i längd eller 3-steg är utfört i för stark medvind (>2m/s) bör även det bästa godkända hoppet med godkänd vindnotering uppges.
 Statistik
Knattestatistiken bör vara inlämnad senast den 07.10.2016 till Hilding Wikner,
Mossdälden 14 A 4, 02400 Kyrkslätt. e-post: hilding.wikner@kotiportti.fi
 

STYRELSEN 2016

Ordförande: Ron Lindberg, Docentvägen 8 A, 00330 Helsingfors.
Tel.040-5300127, e-post: ron.lindberg(at)g-l.fi
   
Viceordförande: Anders Wikholm, Kitteltået 7B, 02330 Esbo.
Tel.050-3410171, e-post: anders.wikholm(at)kluuvinkiiteistot.fi
   
Medlemmar:  Lars Fagerholm, Hackalandsvägen 11, 01150 Söderkulla.
Tel.0400-432166, e-post: lars.fagerholm(at)maillefer.net
  Åke Hildén, Vikingavägen 11 C, 06150 Borgå
Tel.0400-913948, e-post: ake.hilden(at)pp.inet.fi
   
  Glenn Lignell, Tempelgatan 4 D 5, 10300 Karis
Tel. 0400-986074, e-post: glenn.lignell(at)suomi24.fi
   
  Gunilla Peräsalo, Surbrunnsvägen 9, 08700 Virkby
Tel. 050-3442079, e-post: gunilla.perasalo(at)dnainternet.net
-  
- Clas Smeds, Bäcksvägen 112, 02590 Lappers
Tel.0400-208717, e-post: clas.smeds(at)axxell.fi
   
 Tränarchef: Birgitta Sjöholm, Brisen 1, 21600 Pargas
Tel. 040-7546430, e-post: kitta.sjoholm(at)gmail.com
   
Verksamhetsledare
/ Skattemästare
Hilding Wikner, Mossdälden 14 A 4, 02400 Kyrkslät.
Tel. 0400-704728, e-post: hilding.wikner(at)kotiportti.fi,
hilding.wikner(at)kauniainen.fi, hilding.wikner(at)idrott.fi
 
-  
ARBETSUTSKOTT
Ordförande: Ron Lindberg
Medlemmar: Anders Wikholm
xx Hilding Wikner
   
   
TÄVLINGSUTSKOTT
Ordförande: Hilding Wikner
Medlemmar: Bror Engström, Tel.0400-839667, bror.engstrom(at)paroc.com
xx Anders Wikholm
xx Gunilla Peräsalo
xx  
   

TRÄNAR- o UTBILDNINGSUTSKOTT se träning
-  
FUNKTIONÄRSUTSKOTT
Ordförande: Clas Smeds
Medlemmar: Anders Wikholm
  Kimmo Lehtisaari, Tel.0400-806592,  kimmo.lehtisaari@netti.fi
xx Mikael Nygård, Tel.050-4135191, micke.nygard@elisanet.fi
  Kim Österman, Tel.040-5729964, kim.osterman@fsu.fi
  Hilding Wikner
xx Helena Åström
-  
FUNKTIONÄRSUTBILDARE
Utbildningschef: Clas Smeds
Domarutbildare: Bror Engström
xx Peter Fagerstedt, Tel.040-8428099, peter.fagerstedt@sgs.com
xx Hilding Wikner
Gång Helena Åström
Målkamerautbildarexx Kimmo Lehtisaari
Speakerutbildarex Anders Wikholm
Starter/domarutbildare Kim Österman, Tel.040-5729964,  kim.osterman@fsu.fi
xx  
NÅID STYRELSE
Ordförande Håkan Nyman, Stenvägen 20 B, 02240 Esbo
Tel.040-8392582, e-post: hakan.nyman(at)forum.fi
SFI  
Friidrottsrådets ordf Mikaela Ingberg, Kalevagatan 46 A 18, 00180 Helsingfors
Tel. 050-5355494, mikaela.ingberg@gmail.com
Sportchef Petra Stenman, Hamngatan 8 E 47, 33200 Tammerfors
Tel. 044-3290933, petra.stenman@idrott.fi
xxS  
   
   
-