Resultat 2017 

lö 21.1.2017 NÅID öppna hall F/P 9-15 år , Helsingfors, tilasopaja
sö 22.1.2017 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17 , Helsingfors, tilastopaja

18.2 vinterkast-FM spjut i Tammerfors / SM Keihään talvimestaruuskilpailut
18.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
18.2 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen
18.-19.2 Hall-FM H/D Jyväskylä / SM-hallit 
24.-26.2 Hall-FM H/D22,19,17 i Åbo / SM-halli M/N22,19,17 Turku
04.-05.3 Hall-FM mångkamper  i Tammerfors / SM-hallimoniottelut
Sö 9.4 RegionM F/P14-H/D landsväg, Högfors/Karkkila
22.4. FM i landsvägslöpning i Esbo  / SM-maantiejuoksut Espoo
- Anne-Mari Hyryläinen vann
On 26.4 Östra Kretsens mästerskap i terräng, Lovisa
Lö 29.4 NÅIDM terräng P/F 9-13 Esbo
Lö 29.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19, P/F14-15, Kyrkslätt
- Tilastopaja H/D , P/F
Lö 6.5 Regionmästerskap gång H/D, H/D 17-19, NÅIDM P/F9-15, Tusby

Lö 6.5 Flying Finns (9-13 år) terräng Vierumäki
Sö 7.5 FM-terräng Vierumäki
Lö 13.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 19-20.5 Stafettkarnevalen, Esbo/Alberga
Må 22.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå Hammars
To 25.5 kl. 12 NÅID:s pojk/flickstafetter, Pargas , Tilastopaja

Sö 4.6 Karis Telefon Games Stjärnspel / Tähtikisat, Raseborg
Må 5.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Janakkala
On 7.6 Nåid lagcup del 1 / Nåid seuracupin osa 1 Alberga
Fr 9.6 Elittävlingar / Eliittikisat, Lahtis
Fr-Sö 9-11.6 Youth Athletic Games Lahtis
Ti 13.6 Paavo Nurmi Games, Åbo
To 15.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Nurmijärvi
Lö 17.6 Elittävlingar / Eliittikisat, Kuortane
Lö 17.6 kl. 11 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Veikkola , Tilastopaja
Ti 20.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Esbo
On 21.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo



Resultat 2016  

 
23-24.1.2016 NÅID Friidrott öppna hall DM i Kvarnbäcken, H:fors
- resultat Tilastopaja 23.1
- resultat Tilastopaja 24.1
23.1.2016 vinterkast-FM spjut i Tammerfors, Tilastopaja

20.2 vinterkast-FM slägga i Kaustby, resultat
27.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg, Tilastopaja
27-28.02.2016 Hall-FM H/D i Tammerfors, Tilastopaja
NÅID skiddag lördagen 27.2. eller söndag 28.2.

5-6.3.2016 Ungdomarnas hall-FM, H/D22-19-17 i Helsingfors
5-6.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år) Tampereen Pyrintö/TJIG
12-13.3.2016 FM-hallmångkampen i Kuortane

11-13.3.2016 NÅID läger: FG1 i Pajulahti
1-2.4.2016 NÅID läger: FG2 i Kisakeskus

Sö 10.4 RegionM F/P14-H/D landsväg, Karkkila
Lö 16.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Jyväskylä
23.-24.4 Barnledarutbildning Raseborg / Katarinaskolan, anmälning senast 10.4
Lö 23.4 NÅIDM terräng P/F 9-13   Lovisa, resulat
Ti 26.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19, P/F14-15, Vanda, Håkansböle , Tilastopaja


On 1.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Valkeakoski
Sö 5.6 kl. 12 NÅID:s pojk/flickstafetter, Borgå
Må 6.6 Espoo Challenge, Stjärnspel / Tähtikisat, Esbo
Fr-Sö 10-12.6 Youth Athletic Games H:fors/Esbo
Ti 14.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Nurmijärvi
On-To 15-16.6 Regionmästerskap stafett H/D, H/D 17-19 (Nåid, Helsy, Uudy), H:fors/D
Lö 18.6 kl. 11 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Sibbo
Lö 18.6 kl. 11 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper (F/P 9-15), Sibbo
Lö 18.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Janakkala
Sö 19.6 Elittävlingar / Eliittikisat Savo Games, Lapinlahti
Må 20.6 kl. 18 NÅID:s Vattenfall-cup del 1, Borgå
21-22.6 SFIM i mångkamp, Helsingfors Djurgården , Resultat
Lö 25.6 Elittävlingar / Eliittikisat, Kuortane
Må 27.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
Må 27.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Vasa

To-Sö 30.6-3.7 Grenkarnevaler (kast), kula, diskus

16-17.7 SFIM i Alberga


 


To 4.8 NÅID:s Vattenfall-cup del 2, Raseborg resultat Ak
Lö-Sö 5-7.8 FM H/D 19, 22 Villmanstrand - SM M/N19-22, Lappeenranta Tilastopaja
Lö 13.8 kl 11 NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), Raseborg/Karis Tilastopaja

Ti-Sö 12-21.8 OS (Friidrott) i Rio de Janeiro, BRA
Fr-Sö 19-21.8 FM P/F 14, 15, Tavastehus - SM P/T 14, 15, Hämeenlinna Tilastopaja
Fr-Sö 19-21.8 FM H/D 16, 17, Kajana - SM M/N 16, 17, Kajaani Tilastopaja
Fr-Sö 26-28.8 FM i mångkamp D22-D19-H17, F15-P14 Joensuu Tilastopaja
Fr-Sö 26-28.8 FM i mångkamp H22-H19-D17, P15-F14 Kuopio Tilastopaja
Lö-Sö 27-28.8 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Pargas Tilastopaja

Lö 3.9 Vattenfall Cup Finaler
Lö-Sö 3-4.9 SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Tammerfors
On 7.9 Region NÅIDM H/D 10000m, Vanda/Sandkulla
Lö 10.9 SFI-seriens Final, Mariehamn
- resultat
- segrare IK Falken , poängställningen

 

Resultat 2015  

- Framtidsgruppen 1 Top Ten ...våren 2015
- Framtidsgruppen 1 Lägrets kämpe ... hösten 2014 och våren 2015

Lö 24.1 NÅID:s halltävling 9-15 år, Kvarnbäcken , Tilastopaja
 Sö 25.1 NÅID:s halltävling, H/D, H/D19, H/D17, Kvarnbäcken, Tilastopaja

Lö-Sö 21-22.2 Hall-FM, H/D, + FM-mångkamp P/F15, Tammerfors resultat
Lö 21.2 "vinter FM" slägga, Kaustby Tilastopaja
Lö-Sö 27.2-1.3  Hall-FM, H/D 17-19-22, Åbo
Lö 28.2 "vinter FM" diskus H/D, H/D 17-19-22, Björneborg
Lö 28.2 "vinter-FM" spjut H/D, H/D 17-19-22, Tammerfors
Lö-Sö 7-8.3 Hall-FM mångkamp H/D, H/D 17-19-22, H:fors, Kvarnbäcken , Tilastopaja
Ti 7.4 Regionmästerskap F/P14 - H/D landsväg Sjundeå, resultat
10-12.4.2015 NÅID-läger för Framtidsgrupp 1 i Pajulahti, Nastola 
Lö 18.4 FM landsväg i Sjundeå , resultat
Lö 2.5 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19 Lojo
Lö 2.5 NÅIDM terräng p/f 9-15 Lojo, resultat
Sö 10.5 FM-terräng Imatra
Sö 17.5 kl. 10.00 Borgå Vårkast , Borgbackens kastplan - Roope Auvinen SFI-rekord i slägga H17

Lö 6.6 kl. 11.30 NÅID:s pojk/flickstafetter i Veikkola , resultat
Sö 7.6 Stjärnspel / Tähtikisat Raseborg, Karis
Må 8.6 Regionmästerskap hinder H/D, H/D 17-19, Vanda Sandkulla, resultat
Ti 9.6 kl. 18 NÅID:s Vattenfall-cup del 1, Raseborg, Karis resultat
Må-Ti 15-16.6 Regionmästerskap stafett H/D, H/D 17-19 (Nåid, Helsy, Uudy) resultat

Lö 4.7 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Karis resultat , INFO del1 o del2  , poängberäkningsprogram ,
Lö-Sö 4-5.7 FM-stafett, Seinäjoki , Tilastopaja
Ti-On 7-8.7 RM i mångkamp (SFIM) Helsingfors/Djurgården , (SFIM H/D, H/D17, P/F15) resultat
Lö-Sö 11-12.7 SFIM för H/D, H/D17, P/F15 i Nedervetil
Ti 21.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
Fr-Lö 24-25.7 NÅIDM H/D 17-19 P/F 14,15  i Sibbo/Nickby, Tilastopaja
To-Sö 30.7-2.8 Kalevan kisat Björneborg

On 5.8 NÅID:s Vattenfall-cup del 2, Esbo/A, Tilastopaja
To-Fr 6-7.8 RegionM Herrar/Damer, Raseborg/Karis , Tilastopaja
Sö 9.8 kl 11 NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), Pargas , Tilastopaja
Lö 15.8 Helsinki City Maraton
Lö-Sö 15-16.8 FM H/D 19 Nyslott
Lö-Sö 15-16.8 FM H/D 22 Lahtis
Fr-Sö 21-23.8  FM P/F 14, 15,  Uleåborg
Fr-Sö 21-23.8  FM H/D 16, 17,  Kalajoki
Ti-Sö 22-30.8 VM Herrar/Damer i Beijing, CHN
Lö 29.8 Vattenfall Cup Finaler (Akilles sida)

Lö-Sö 5-6.9 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Raseborg/Karis
Fr-Sö 4-6.9 FM i mångkamp D/H22-19-17, P/F15-14 Sastamala&Huittinen
On 9.9 Region NÅIDM H/D 10000m