Resultat 2014
EM 2014: Oskari Mörö ESBO IF, Matilda Bogdanoff HIFK, Sanna Aaltonen HIFK, Jussi Kanervo HIFK
- Verksamhetsberättelsen 2014, förord Ron Lindberg
- Verksamhetsberättelsen 2014, Hilding Wikner

- Framtidsgruppen 1 Top Ten ...våren 2014
- Framtidsgruppen 1 Lägrets kämpe ... våren 2014 Mikaela Karppelin och Edward Lindberg

lö 25.1.2014 NÅID Halltävlingar i Kvarnbäcken (P/F 9-15), Tilastopaja
sö 26.1.2014 NÅID Halltävlingar i Kvarnbäcken (H, H19, H17, D, D19, D17) , Tilastopaja

Lö-sö 15-16.2 Hall-FM, H/D 17-19-22, Helsingfors
Lö-sö 22-23.2 Hall-FM, H/D , Rovaniemi
Sö 23.2 "vinter FM" slägga , Kaustby

Lö 1.3 "vinter FM" diskus , Björneborg
Lö-Sö 1 -2.3 FM inomhus mångkamp H/D, H/D 17-19-22 i Jyväskylä
Lö 1.3 Hall-FM spjut H/D, H/D 17-19-22 Tammerfors
Lö-Sö 8-9.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år) Tampereen Pyrintö/TJIG
 
Ti 15.4 DM, Regionmästerskap F/P14-H/D landsväg Sjundeå, resultat
Lö 19.4 FM landsväg i Heinola, resultat
Lö 26.4 NÅIDM landsvägsgång i Tusby, resultat

Lö 3.5 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19 Esbo/Alberga , Tilastopaja
Lö 3.5 NÅIDM terräng p/ 9-15 Esbo/Alberga , Tilastopaja
Sö 11.5 FM-terräng Lempäälä
To 29.5 kl. 12 NÅID:s pojk/flickstafetter Borgå , resultat

Må 9.6 Hinder H/D 17, H/D Vanda/S , tilastopaja
Ti 10.6 kl. 18 NÅID:s Vattenfall-cup del 1 resultat , Karis
Må-Ti 23-24.6 Regionmästerskap (Nåid, Helsy, Uudy) stafett, Riihimäki
Lö 28.6 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Kyrkslätt,  resultat

Lö-Sö 5-6.7 FM-stafett, Lahtis
Fr-Lö 11-12.7 NÅIDM Herrar/Damer i Pargas
Fr-Lö 18-19.7 SFI mästerskapen i Pedersöre , (H/D, H/D17, P/F15) 
Lö-Sö 26-27.7 RegionM, NÅIDM H/D 17-19 i Esbo/Alberga , Tilastopaja
To-Sö 31.7-3.8 Kalevan kisat Kuopio

Lö-Sö 9-10.8 NÅID pojk/flickdagar 9-15 år, Helsingfors/Djurgården,  Tilastopaja
Lö-Sö 9-10.8 FM H/D 19 Huittinen, Tilastopaja
Lö-Sö 9-10.8 FM H/D 22 Seinäjoki, Tilastopaja
On 13.8   NÅID:s Vattenfall-cup del 2, Esbo/A Resultat, poäng
Ti-Sö 12-17.8 EM Herrar/Damer i Zurich
15-16.8 SFIM i mångkamp (H+H19+H17 10-kamp, D+D17 7-kamp) i Vääksy , Tilastopaja
Lö 16.8 Helsinki City Maraton
Lö 16.8 kl 10 SFI-M (P/F15) + NÅID:s P/F mångkamp (9-15år)Borgå (poängberäkningsprogram)
Fr-Sö 22-24.8 FM P/F 14, 15 Reso
Fr-Sö 22-24.8 FM H/D 16, 17 Kotka
Lö 30.8 Vattenfall Cup Finaler
Lö-Sö 30-31.8 SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Helsingfors
Ti 2.9 Region NÅIDM H/D 10000m, Karis
Fr-Sö 5-7.9 FM i mångkamp D/H22-19-17, P/F15-14 Jakobstad & Nykarleby
Sö 7.9 kl. 10/14 Borgå HÖSTKAST Borgbackens kastplan
Lö 13.9 SFI-seriens Final, Mariehamn
Lö 20.9 FM maraton Joutseno