Föreningarna

BORGÅ AKILLES (Super-liga)

Fänriksgatan 4
06100 Borgå

Friidrottssektionens ordförande: Lars Fagerholm, tel. 0400-432 166, e-post: lars.fagerholm@maillefer.net

Sekreterare/kassör: Leif Rikberg, tel.040-1833008, e-post: leif.rikberg@akilles.fi
Friidrottssektionens sekreterare: Jaana Viljakainen, tel. 0400-717809, jaana.viljakainen@porvoo.fi

IF BROMARF-POJKARNA

Jan Grönlund, tel. 0400-851 805, e-post: gronlund.jan@gmail.com, if.bromarfpojkarna@gmail.com

DRAGSFJÄRD IK

Clara Holmberg-Nordell, tel.040-5204704, e-post: holmberg-nordell@kitnet.fi Ungdomsansvarig: Kerstin Gustafsson, tel. 0500-880249, e-post: kerstin.gustafsson@kimitoon.fi

DRUMSÖ IDROTTSKAMRATER DICKEN

Smedjeviksvägen 9 C 66
00200 Helsingfors

Verksamhetsledare: Anna Airava, tel. 050-530 8325, anna@dicken.fi
Wilhelm Hörhammer, tel. 050-373 9229, e-post: wille@dicken.fi

ESBO IF (Super-liga) 

Besöksadress: Fallåker 18
Postadress: PB 74
02770 Esbo

Ordförande: Anders Wikholm, tel. 050-341 0171, e-post: anders.wikholm@kluuvinkiinteistot.fi

Friidrottssektionens ordförande: Markus Kalliomäki, markus.kalliomaki@live.fi
Kassör: Anita Lindström, tel. 040-592 0274, e-post: anita@figurecraft.fi

Verksamhetledare: Sanna Saarman-Kemppi, tel. 050-577 3251, e-post: sanna.saarman@esboif.fi

Juniortränare: Kira Kytölä, kira.kytola@esboif.fi

HIK-Friidrott (III-liga) 

Ordförande: Jonas Österlund, tel. 044-5168461, e-post: jonas@hikfriidrott.fi
Sekreterare: Tobias Öhman
Kassör: Heidi Nordström, tel. 040-737 8671, heidi.nordstrom1@gmail.com

HIFK FRIIDROTT (Super-liga)

Norra Hesperiagatan 15 A 5
00260 Helsingfors

Ordförande: Gustav Klingstedt, gustav.klingstedt@hifkfriidrott.fi
Kassör: Gustav Klingstedt

kansli@hifkfriidrott.fi

INGÅ IF

Verksamhetsledare: Petra Karell, tel. 040-578 6589, karell.petra@gmail.com
Verksamhetsledarens suppleant: Piia Tamminen, tel. 040-501 9086, piia.tamminen@rokki.net
Kassör: Nina Illman, e-post: nina.illman@hotmail.com

KIMITO SF 

Tränarchef: Gabriella Byman, tel. 0440-421 495, e-post: gabriella.byman@kimitoon.fi
Junioransvarig: Solveig Nordgren tel. 050-587 6474, e-post: solveig.nordgren@kimitoon.fi
Kassör: Peter Eriksson, tel.0400-583 737, e-post: peter@petereriksson.eu

KYRKSLÄTT IF 

Hilding Wikner, tel. 0400-704 728, e-post: hilding.wikner@idrott.fi
Tränarchef: Bengt Lindström, tel.050-363 0621, e-post: brvl.49@gmail.com

LAPINJÄRVEN URHEILIJAT-LAPPTRÄSK IDROTTARE

Esa Huttunen, tel. 040-7739449, e-post: esa.huttunen1@gmail.com

kassör: Lina Kullberg, tel. 040-0619970, e-post: lina.kullberg@outlook.com

LILJENDAL IK (III-liga)

Victor Meriheinä, tel.040-8370865 e-post: victor.meriheina@hotmail.com

LOVISA TOR (III-liga): www.tor.fi/friidrott

Helena Forsbäck-Turunen, tel. 040-7628606, e-post: helena.forsback@porvoo.fi
Sekreterare: Kaija Pihl, tel.040-838 7243, e-post: akpihl7@gmail.com
Kassör: Minna Norrila, tel.040-050 78392, e-post: minna.norrila@gmail.com

NAGU IF (II-liga) 

Sanna Nymalm, e-post: sanna.nymalm@gmail.com

PARGAS IF (III-liga)

Ordförande: Britt-Marie Loo, tel. 050-5992249, e-post: loobrittmarie@gmail.com
Träningsansvarig: Birgitta Sjöholm, tel. 040-754 6430, e-post: kitta.sjoholm@gmail.com
Kassör: Tina Granlund, tel.040-5221815, e-post: tina.granlund@turku.fi

IF RASEBORG (I-liga)

e-post: kansli@ifraseborg.fi

Ordförande: Kristoffer Silfver, tel. 040 7062920, e-post: kristoffer@rkfysio.fi

Serkreterare: Citha Dahl, tel. 0408442613, e-post: dahlcitha@myhome.fi
Kassör: Åsa Öhman, tel. 040 5532879 e-post: backman.asa@gmail.com

Tränarchef: Tommy Högström, tel. 041 4452080, e-post:tommy.hogstrom@pp.inet.fi

IF SIBBO VARGARNA (Super-liga)

Östra Storkärrsgränd 5
04130 Sibbo
040-705 8327
info@sibbo-vargarna.fi

Friidrottssektionens ordförande: Joni Kunnas, e-post: joni.kunnas@kolumbus.fi
Tävlingar:  Kristian Tillander, tel.050-559555, e-post: kristian.tillander@sipoo.fi

Kassör: Milla Tulokas, e-post: milla.tulokas@wippies.fi

SJUNDEÅ IF (II-liga)

Ordförande: Henrik Fröberg, tel.0400-788 887, e-post: info@maatilapuoti.fi

Junioransvarig: Ann-Sofi Högnäs-Pöntinen, tel.040-834 8990, e-post: ann-sofi.hognas-pontinen@esbo.fi  
Löparstall: Magnus Hellström, tel. 040-737 9980, epost: mhellstr@abo.fi
Kassör: Nina Lindén, tel. 050-581 0726 e-post: lindennina26@gmail.com

SKOGBY IK

Kaj-Erik Kewin, tel. 0400 559 644
Kassör: Sune Kewin, e-post: sune.kewin@hotmail.com

IF STJÄRNAN

Teemu Flink, tel. 040-518 4391, e-post: t.flinck@luukku.com

TENALA IF

Johan Råstedt, tel. 0400 971 822, e-post: J2rastedt@hotmail.com, tenalaif@hotmail.com

VIRKBY START (III-liga)

Ordförande: Tanja Taipale, tel. 044-2021887, e-post: tanja.taipale@idrott.fi
Sekreterare: Gunilla Peräsalo, tel. 050-3442079,  e-post: gunilla.perasalo@dnainternet.net
Kassör: Gunvor Rämänen, tel. 050-3037285, e-post: gunvor.ramanen@dnainernet.net

ÅBO IFK (III-liga) 

Ordförande: Stefan Olofsson, tel. 045-122 0641, e-post: arwdab@gmail.com
Kassör: Thomas Sandberg, tel. 040-5394636, tsandber@abo.fi